Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przemysław Czarnek w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi: Nie jest łatwo iść do "Katolika" w świecie zohydzania Kościoła

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Przemysław Czarnek, minister edukacji, odwiedził w czwartek Zespół Szkół Salezjańskich w Łodzi. Przyjechał na zaproszenie jego społeczności, która świętuje ważne jubileusze.>>> Zobacz więcej >>>
Przemysław Czarnek, minister edukacji, odwiedził w czwartek Zespół Szkół Salezjańskich w Łodzi. Przyjechał na zaproszenie jego społeczności, która świętuje ważne jubileusze.>>> Zobacz więcej >>>Grzegorz Gałasiński
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, odwiedził w czwartek (4 listopada) Zespół Szkół Salezjańskich w Łodzi. Przyjechał na zaproszenie jego społeczności, która świętuje ważne jubileusze. Minister zezwolił też na tzw. eksperyment pedagogiczny w salezjańskim ogólniaku.

Przemysław Czarnek w Łodzi

– To nie jest łatwe: iść do „Katolika” w świecie zohydzania Kościoła – mówił do uczniów Zespołu Szkół Salezjańskich (ZSS) minister, chwaląc ich wybór.

Zdaniem Przemysława Czarnka tym „zohydzaniem” zajmują się niektóre portale internetowe.

Czytaj także: "Czarnek out" na elewacji szkoły w Łodzi. Co z tym hasłem zrobi podstawówka na Widzewie-Wschodzie?

Przemysław Czarnek przyjechał do ZSS na zaproszenie tej szkoły. Wśród powodów było 100-lecie przekazania Towarzystwu Salezjańskiemu ówczesnej placówki oświatowej przy ulicy Wodnej (doszło do tego w 1922 r.), przy której i obecnie działa salezjańska szkoła.

ZSS świętuje też 30-lecie reaktywacji kształcenia u Salezjanów w Łodzi: w 1991 r. przy ul. Wodnej ruszyło salezjańskie liceum (po upaństwowieniu placówki oświatowej pod tym adresem w 1962 r.)

Przemysław Czarnek chwali łódzki eksperyment u Salezjanów

Ponadto w czwartek minister przekazał władzom ZSS akt zezwolenia na tzw. eksperyment pedagogiczny. Przy Wodnej będzie on polegał na innowacji w programie liceum. Według założeń tej innowacji, pierwsza klasa LO nie jest sprofilowana. Dopiero system sprawdzianów zakwalifikuje pierwszoklasistów do „rozszerzeń” przedmiotów, do których wykażą oni najlepsze predyspozycje. „Profilowanie” zacznie się zatem w starszej klasie. Pierwszaki zyskają też większą pomoc tzw. tutorów przy planowaniu osobistej ścieżki rozwoju.

Przemysław Czarnek w czwartek chwalił założenie eksperymentu ZSS, wyrażając wątpliwość, czy w wieku 15 lat człowiek jest gotowy do podjęcia decyzji o swojej zawodowej przyszłości. Minister wspominał przy tym w ZSS swoje o osiągnięcia w olimpiadzie matematyczno-fizycznej (pod koniec nauki w podstawówce z Łódzkiego – Przemysław Czarnek pochodzi z Goszczanowa k. Sieradza), choć ostatecznie zdecydował się na ścieżkę humanistyczną w lubelskim ogólniaku.

Po przemowie Przemysława Czarnka minister obejrzał etiudę teatralną przygotowaną przez młodzież z ZSS. Razem z nim przy ul. Wodnej pojawili się wojewoda Tobiasz Bocheński oraz Waldemar Flajszer, kurator oświaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki