Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza: "Dialog zamiast autorytarnych decyzji"

rozm. Marcin Bereszczyński
Polskapresse/archiwum
Z Przemysławem Staniszewskim, nowym prezydentem Zgierza, rozmawia Marcin Bereszczyński.

W poprzedniej kadencji był Pan zastępcą prezydent Iwony Wieczorek. Czy to oznacza, że zgierzanie powinni spodziewać się kontynuacji polityki z poprzedniej kadencji, czy zmian?

Mam zupełnie inną filozofię funkcjonowania urzędu. Chcę zapewnić stabilizację i bezpieczeństwo pracy w urzędzie i jednostkach podległych, czego brakowało w poprzedniej kadencji. Oczywiście, działania inwestycyjne rozpoczęte w poprzedniej kadencji, kiedy byłem wiceprezydentem, będą kontynuowane. Ale zacznę więcej tzw. małych inwestycji dotyczących infrastruktury. Chodzi o drogi i chodniki. Zgierz ma duże zaległości w tym zakresie. W żadnym mieście nie da się poprawić infrastruktury w krótkim czasie, ale jeśli już się to robi, to należy to robić kompleksowo. Trzeba też postawić na planowanie przestrzeni miejskiej i wsparcie przedsiębiorców, aby Zgierz był bardziej atrakcyjny dla inwestorów, którzy zaczną tu lokować przedsiębiorstwa i tworzyć miejsca pracy. Trzeba działać planowo, systemem wieloletnim. Miasto to nie jest jedna kadencja.

Z tą jedną kadencją jest problem, bo na Zgierzu ciąży jakaś klątwa. Żadnemu prezydentowi nie udaje się zyskać poparcia mieszkańców, aby uzyskać reelekcję. Co trzeba zrobić, aby tym razem nie stracić zaufania zgierzan?

Nie ma prostej odpowiedzi. Z doświadczenia zdobytego podczas dotychczasowej wieloletniej pracy na rzecz mojego miasta, uważam, że problemy miasta należy rozwiązywać za pomocą dialogu z wszystkimi środowiskami. Każdy powinien mieć możliwość pokazania problemów, z jakimi się boryka, aby można było znaleźć ich rozwiązanie. Są niezadowolone grupy społeczne. Dotyczy to m.in. środowisk kultury, oświaty i sportu. One muszą mieć gwarancję dialogu i wspólnych decyzji dla miasta. Zamierzam wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców.

Jakie będą Pana pierwsze decyzje personalne? Kto będzie wiceprezydentem?

Pierwszym wiceprezydentem został Bohdan Bączak. To osoba, która należycie wypełnia swoje obowiązki, a z którą miałem okazję współpracować będąc wiceprezydentem Zgierza. Reorganizacja czy restrukturyzacja urzędu to zbyt duże słowa. Chcę jednak powrócić do dawnych dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania magistratu. Zmiany będą racjonalne. Rozmawiałem z urzędnikami i prosiłem, aby wskazywali swoje potrzeby, abyśmy mogli wytyczyć wspólne kierunki. To nie może być tylko autorytarna decyzja prezydenta.

Mówiło się, że wiceprezydentem będzie Jerzy Sokół. PiS, z którego listy Pan startował, jest w koalicji z klubem radnych Jerzego Sokoła.

Rozmawiałem z Jerzym Sokołem, który chce być aktywny w samorządzie i na pewno będzie służył nam pomocą. On ma 4 radnych, PiS ma ich 9. Razem mamy większość w radzie, co zapewnia stabilizację.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
To kto będzie drugim wiceprezydentem?

Na razie nie zakładam powołania drugiego wiceprezydenta.

Mówił Pan o stabilizacji w radzie. Niektórzy mówią, że to aż zbyt stabilny układ. PiS ma przewodniczącego Rady Miasta, a przewodniczącym komisji rewizyjnej został Grzegorz Leśniewicz, który kandydował z listy PiS. Opozycja nie dostała tej funkcji.

Radni mają możliwość wskazać kandydatów na przewodniczących komisji. Taki był ich wybór. Ja, jako prezydent, nie miałem w tej sprawie nic do powiedzenia. Cieszę się, że będę miał z kim współpracować w radzie, bez względu na przynależność partyjną. Samorząd to nie jest miejsce na politykę, jego celem jest dbanie o dobro miasta i jego mieszkańców. Podkreślałem to za każdym razem i zdania nie zmieniam.

W Zgierzu cały czas nie milknie temat spalarni. Będzie Pan blokował tę inwestycję?

Spalarnia obecnie nie jest realizowana. Jestem przeciwko zagrożeniu życia i zdrowia mieszkańców. Poczekajmy, czy inwestycja w ogóle wystartuje, a następnie czy będzie mogła zostać uruchomiona. Ja, radni i urzędnicy będziemy się z uwagą przyglądać, co będzie działo się w tym zakresie i jeśli tylko będzie taka potrzeba, podejmę określone kroki.

A co ze strażą miejską? Miała być likwidowana.

Jestem przeciwnikiem likwidacji tej formacji. Policja z racji braków kadrowych nie jest w stanie wszystkim się zająć. Strażnicy są potrzebni, ale nie jako instrument do zarabiania miejskich pieniędzy, lecz jednostka, która powinna dbać o wygląd i bezpieczeństwo miasta.

Prezydent Wieczorek wybrała samą siebie do rad nadzorczych spółek komunalnych. Pan też w nich zasiądzie?

Będą tam zasiadały osoby z kwalifikacjami, które nominuję jako organ właścicielski. Na pewno nie będę zasiadał w radach nadzorczych, bo nie widzę takiej potrzeby, ani sensu sprawowania przez prezydenta podwójnej kontroli nad spółkami, po pierwsze wprost jako właściciel, a po drugie jako członek rady nadzorczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki