Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przenieśli fotoradar spod Wielunia do Sulejowa. Mieszkańcy są niezadowoleni

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fotoradar stał od lat na  łuku drogi w podwieluńskiej Dąbrowie tuż przy newralgicznym skrzyżowaniu. Urządzenie przeniesiono na krajową "dwunastkę" do Sulejowa
Fotoradar stał od lat na łuku drogi w podwieluńskiej Dąbrowie tuż przy newralgicznym skrzyżowaniu. Urządzenie przeniesiono na krajową "dwunastkę" do Sulejowa Zbyszek Rybczyński
Z byłej ósemki koło Wielunia zniknął fotoradar. Zniknął ku niezadowoleniu mieszkańców, dla których był gwarantem bezpieczeństwa. Postrach kierowców został przeniesiony do Sulejowa. W woj. łódzkim inspekcja transportu drogowego ma 35 urządzeń, które rejestrują wykroczenia.

Fotoradar stał od lat na łuku drogi w podwieluńskiej Dąbrowie tuż przy newralgicznym skrzyżowaniu. Odkąd został ustawiony, mieszkańcy nie pamiętają, aby doszło tutaj do tragicznego wypadku. A dawniej zdarzały się śmiertelne. Nic dziwnego, że usunięcie urządzenia wzbudziło duży niepokój mieszkańców.

- To absurd - denerwuje się Ryszard Budzyna, sołtys Dąbrowy. - Walczyliśmy o pozostawienie fotoradaru, bo spełniał swoją rolę i powinien tu stać. A teraz cichaczem go zabrali. Już widać, że zaczynają się wyścigi.

„Podchody” pod fotoradar zaczęły się wiosną 2017 r. wraz z oddaniem do użytku północnej obwodnicy Wielunia. Tranzyt na kierunku Wrocław - Warszawa przeniósł się na nową trasę, a dawna ósemka z mocy prawa stała się drogą wojewódzką. Z wyjaśnień Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że fotoradar może pracować tylko przy drodze krajowej. Dlatego został przeniesiony na krajową „dwunastkę” w Sulejowie.

- Projekt, w ramach którego urządzenie zostało zakupione, zakładał poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez instalację urządzeń rejestrujących przy drogach krajowych - wyjaśnia Wojciech Król z biura informacji i promocji GITD.

Po otwarciu obwodnicy pojawiały się informacje, że fotoradar zostanie przeniesiony do pobliskiej wsi Biała. To miejscowość, przez którą przebiega długi odcinek dawnej ósemki (obecnie droga krajowa nr 74). Z powodu bliskości węzła ekspresowej S8 Biała boryka się z dużym natężeniem ruchu ciężarowego. Bardziej jednak niż fotoradaru mieszkańcy Białej wyczekują odcinkowego pomiaru prędkości, który uspokoiłby ruch na całej długości wsi. Wójt gminy od kilku lat usilnie o to zabiega.

W pow. wieluńskim jest teraz tylko jedno urządzenie rejestrujące. To fotoradar przy krajówce w Osjakowie. W całym woj. łódzkim inspekcji transportu drogowego ma 35 urządzeń.

To 31 fotoradarów i trzy urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości (na drodze krajowej nr 74 w Klukach w pow. bełchatowskim, w Złotej w pow. skierniewickim i na ul. Wysokiej w Tomaszowie Maz.) Ponadto w Zgierzu kontrolowany jest przejazd pojazdów na czerwonym świetle (skrzyżowanie al. Armii Krajowej z ul. Długą).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki