Jacek Kmiecik
Obrońca Denzel Dumfries celebruje z pomocnikiem Teunem Koopmeinersem na plecach gola strzelonago na 3:1 dla Holandii w meczu z USA EPA/PAP
Holenderski premier odpowiedział Joe Bidenowi po meczu mistrzostw świata w 2022 roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej kibicował swojej reprezentacji USA przed meczem z drużyną Holandią w 1/8 finału turnieju.

Prezydent Biden kibicował reprezentacji USA

Na Twitterze Joe Bidena przed meczem o ćwierćfinał mundialu 2022 w Katarze Holandia – USA pojawiło się wideo z zapowiedzią prezydenta Stanów Zjednoczonych:

– Dobrego meczu. Do boju USA!

W pierwszym 1/8 finału mistrzostw świata 2022 w Katarze drużyna Holandii pokonała Amerykanów 3:1. Memphis Depay i Daley Blind strzelili po golu w pierwszej połowie dzięki asystom Denzela Dumfriesa. Haji Wright w 76. minucie zdobył bramkę po podaniu Christiana Pulisica. Dumfries strzelił trzeciego gola dla „Oranje” w 81. minucie. Według portalu statystycznego Opta Sport, został drugim obrońcą od 1966 roku (kiedy zbierano statystyki), który uczestniczył przy trzech lub większej liczbie goli w jednym meczu mistrzostw świata. W 1982 roku węgierski piłkarz Jozsef Toth zasłynął z wysokiej produktywności, który również strzelił gola i wykonał dwie asysty w meczu z Salwadorem (10:1).

Trzeci raz rzędu reprezentacja USA odpada w 1/8 finału MŚ

Po raz trzeci z rzędu reprezentacja USA odpadła z mundialu w 1/8 finału - w 2010 roku przegrała z Ghaną (1:2), w 2014 roku - z Belgią (1:2), a w 2018 roku nie zakwalifikowała się do mistrzostw świata.

„Przepraszam Joe, futbol wygrał (emotikonka z przymrużonym okiem)” – napisał po meczu premier Holandii, Mark Rutte fo prezydenta Bidena.

„Pomarańczowi” po raz ostatni przegrali na mundialu z przeciwnikiem spoza Europy 28 lat temu. Od ćwierćfinału mistrzostw świata z 1994 roku, który przegrali z Brazylią 2:3, Holandia w czempionacie odniosła 14 zwycięstw nad reprezentacjami spoza Europy, a także 6 razy zremisowała (mecze zakończone rzutami karnymi również zostały uwzględnione).

Wspaniała passa reprezentacji Holandii Van Gaala

Holandia, dzięki pokonaniu USA przedłużyła serię meczów bez porażki pod wodzą Louisa van Gaala do 19 meczów. Ostatni raz „Oranje” przegr;i 27 czerwca 2021 roku z Czechami 0:2. W sierpniu tamtego roku Van Gaal powrócił na stanowisko selekcjonera i od tego czasu „Pomarańczowi” zanotowali 14 zwycięstw i 5 remisów.