Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępcy chorzy psychicznie leczeni w Pabianicach i Warcie. Szpital psychiatryczny w Łodzi bez oddziału psychiatrii sądowej

Redakcja
Pabianickie Centrum Medyczne będzie przyjmować przestępców, którzy potrzebują leczenia psychiatrycznego. Szpital podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na 16-łóżkowy oddział psychiatrii sądowej o podstawowym zabezpieczeniu. W województwie łódzkim będą takie dwa, ale nie w Łodzi.

Już nie do szpitala im. Babińskiego w Łodzi, czyli tzw. Kochanówki, sąd będzie kierował na leczenie osoby, które z powodu choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego dokonały czynu zabronionego i zostały uznane za niepoczytalne. Pobyt w więzieniu nie pomógłby im w resocjalizacji, dlatego w szpitalach powstały specjalne oddziały dla takich przestępców.

Do tej pory umowy z NFZ na oddział psychiatrii sądowej o podstawowym zabezpieczeniu miała właśnie Kochanówka oraz szpital w Warcie. Ale Fundusz ogłosił niedawno nowy konkurs, do którego zgłosił się też m.in. szpital w Pabianicach.

Bezpieczeństwo pacjentów

Wyniki tego konkursu zmieniły sporo, bo w Łodzi nie będzie już oddziału psychiatrii sądowej dla dorosłych, a takie będą w Warcie (przedłużono umowę) oraz w Pabianickim Centrum Medycznym.

– Placówka została wysoko oceniona. Świadczenia w oddziale będą udzielane z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności zarówno pod kątem pacjentów, jak i mieszkańców powiatu pabianickiego – zapewnia Magdalena Góralczyk z biura rzecznika prasowego NFZ w Łodzi.

W szpitalu tym działa Pabianickie Centrum Psychiatryczne, więc szpital jest przygotowany na leczenie trudnych pacjentów. Prowadzony jest tam oddział psychiatryczny dla kobiet i mężczyzn, oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych, oddział psychiatryczny dla przewlekle chorych oraz ambulatorium.

Nowy oddział psychiatrii sądowej zajmie się podstawowym zabezpieczeniem, a kierowani do niego będą wyłącznie mężczyźni.
Placówka przeznaczona jest dla osób internowanych, czyli z zaburzeniami psychicznymi, którzy są sprawcami przestępstw i wobec których sąd orzekł zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym.

– Najczęściej w takich oddziałach przebywają pacjenci ze schizofrenią, z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi uszkodzeniem lub dysfunkcją mózgu i chorobą somatyczną, pacjenci z zaburzeniami osobowości i zachowaniami spowodowanymi chorobą, a także pacjenci z otępieniem oraz uporczywymi zaburzeniami urojeniowymi. Istnieje jeszcze szereg schorzeń, które w takiej placówce może być leczonych, ale występują one w znacznie mniejszym stopniu – mówi Magdalena Góralczyk.

Pół miliona na skazanych

W monitorowanym oddziale psychiatrii sądowej będzie 16 łóżek w salach do 5 osób. Będzie też izolatka, sala terapeutyczna, sala psychoterapii, sala terapii zajęciowej i stołówka ze świetlicą.

Szpital podpisał umowę z NFZ od lipca, ale fizycznie oddział ma rozpocząć pracę we wrześniu. Na leczenie do końca grudnia dostał ponad 527 tys. 110 zł. Trochę więcej dostał szpital w Warcie. W sumie na oddziały psychiatrii sądowej o podstawowym zabezpieczeniu w Łódzkiem NFZ przeznaczył od lipca do 31 grudnia 1,1 mln zł. Obie umowy podpisano do czerwca 2023 roku.

Czytaj więcej: Centra zdrowia psychicznego w Łódzkiem powstaną, ale z opóźnieniem, a poradnie straciły już kontrakty NFZ. Gdzie się leczyć? [LISTA PORADNI]


Zobacz też: "Z jednym chorym na schizofrenię cierpi 10 osób". Jak im pomóc?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki