Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępczość i wypadki w Łódzkiem

Marcin Darda
Radni wojewódzcy poznali raport o przestępstwach i wypadkach w regionie.
Radni wojewódzcy poznali raport o przestępstwach i wypadkach w regionie. Jarosław Kosmatka
W 2012 r. w województwie łódzkim spadła liczba przestępstw, ale choć było ich mniej, to niestety poziom wykrywalności w porównaniu z rokiem 2011 okazał się mniejszy - wynika z raportu, jaki przedstawił w piątek radnym wojewódzkim inspektor Cezary Popławski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi ds. prewencji.

Statystyki wykrywalności spadły w kategoriach: bójki i pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze, uszczerbek na zdrowiu, a także przestępstwa narkotykowe i gospodarcze. Jednak największy spadek wskaźnika wykrywalności zanotowano w kategorii kradzież i kradzież przez włamanie do samochodu - aż o ponad 10 pkt. proc.

Wzrost wykrywalności zanotowano zaś w kategoriach: uszkodzenia mienia i kradzieże z włamaniem. Ogólnie w woj. łódzkim zanotowano ponad 49,2 tys. przestępstw, czyli około 1,5 tys. mniej niż w roku 2011.

Z policyjnych statystyk wynika, że poprawiło się bezpieczeństwo na drogach. W zeszłym roku w woj. łódzkim zanotowano 3,9 tys. wypadków, w których zginęło 295 osób, a 4 tys. 841 osób zostało rannych. Jeśli porównać te dane ze statystykami za 2011 r., okaże się, że liczba wypadków spadła o 369, ofiar śmiertelnych o 29, a liczba rannych o 389 osób.

Co 12 ofiara wypadków była pieszym, a najczęstszą przyczyną wypadków, co nie zmienia się od lat, jest wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.

O 1861 - z 24 tys. 622 spadła też liczba kolizji. Jest jednak sześć powiatów, w których odnotowano wzrost liczby wypadków. Największy w pow. poddębickim (prawie o 48 proc.), najniższy w pow. sieradzkim (o blisko 5 proc.). Pozostałe powiaty, gdzie było więcej wypadków to: łódzki wschodni, pajęczański, łęczycki i brzeziński.

Nie zmienia się wypadkowa geografia. Najwięcej, czyli 1666, odnotowano na ulicach Łodzi, 228 w pow. zgierskim, a 220 w pow. radomszczańskim. Najmniej zaś w pow. pajęczańskim (44) i wieruszowskim (42). Podobnie ze śmiertelnymi ofiarami: w Łodzi zginęły 33 osoby, niewiele mniej w powiatach: zgierskim (28), piotrkowskim i tomaszowskim (po 21). Najmniej ofiar, co nie dziwi, odnotowano w powiatach: pajęczańskim (4) oraz wieruszowskim (2).

Niestety, rok 2012 r. okazał się gorszy od 2011, jeśli chodzi o udział w wypadkach nietrzeźwych. Liczba ofiar z ich udziałem wzrosła z 21 do 31. Wypadków z udziałem nietrzeźwych było 340 (w 2011 r. - 271). Więcej takich wypadków zanotowano w sześciu powiatach: łaskim, łowickim, piotrkowskim, poddębickim, sieradzkim i wieluńskim.

Ogólnie policja zatrzymała w Łódzkiem w zeszłym roku 6 tys. 194 pijanych kierowców. W raporcie podkreślono, że "sytuacja z zagrożeniem ze strony nietrzeźwych kierujących plasuje nasze województwo jako jedno z najbardziej zagrożonych w kraju".

Ze statystyk wynika też, że do przestępstw policja w zeszłym roku wzywana była średnio co 7 minut i 41 sekund, a do interwencji co minutę i 53 sekundy.

Swoje statystyki przed sejmikiem zaprezentowali także strażacy. Do pożarów wyjeżdżali średnio co 41 minut, a do miejscowego zagrożenia (m.in. wypadki, podtopienia, połamane drzewa, gniazda os) co 33 minuty. Łącznie odnotowano prawie 30 tys. zdarzeń, z czego ponad 12,6 tys. to pożary. Ich liczba wzrosła, natomiast spadła liczba ofiar i to o ponad 100 proc. , bo z 69 do 34, podobnie jak liczba rannych: z 627 do 385. O około 35 proc. do 1290 wzrosła liczba fałszywych alarmów, z czego 10 proc. to tzw. alarmy złośliwe. Wartość mienia, które utracono w pożarach, to ponad 110 mln zł, a mienia uratowanego przez strażaków to ponad 800 mln zł.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki