Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępstwa na tle rasowym w Łódzkiem. Najczęściej atakowani są muzułmanie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Noszenie hidżabu w Łodzi może prowokować do agresji. Muzułmańskie studentki są zaczepiane, wyzywane i szarpane
Noszenie hidżabu w Łodzi może prowokować do agresji. Muzułmańskie studentki są zaczepiane, wyzywane i szarpane Paweł Łacheta
Rośnie liczba przestępstw na tle rasowym, ale ten trend ostatnio wyhamował. Najczęściej atakowani są muzułmanie, m.in. uchodźcy z Czeczenii i arabscy studenci

Czeczeńska rodzina z łódzkiej Retkini po ramadanowej kolacji znalazła na balkonie pół świńskiego łba. Algierka, która wsiadła do tramwaju w chuście na głowie, została kopnięta przez mężczyznę.

Przestępstw związanych z publicznym znieważaniem z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej lub naruszaniem z tego powodu nietykalności cielesnej w regionie łódzkim i całym kraju przybywa od kilku lat, chociaż ostatni rok to zmienił.

W ciągu czterech lat liczba takich przestępstw wzrosła w woj. łódzkim czterokrotnie. W 2013 r. stwierdzono sześć takich przestępstw, w ubiegłym roku - 23.

Podobnie jest w całym kraju. W ciągu 12 lat liczba takich przestępstw wzrosła ponaddziesięciokrotnie. W 2004 r. stwierdzono ich 22, w roku ubiegłym - 251. Największy wzrost wystąpił w latach 2011-2015 (z 82 do 291).

Czytaj:Nienawiść wobec cudzoziemców. W Łodzi szarpią za hidżab

Antyislamskich i antyimigranckich napisów na łódzkich murach nie brakuje. Pojawiły się one także na bloku na łódzkiej Retkini, w którym mieszka rodzina czeczeńskich uchodźców. W końcu ktoś wrzucił im na balkon połowę świńskiego łba. Sprawca wybrał na atak początek ramadanu - świętego miesiąca muzułmanów.

Źle skończyła się dla ubranej w hidżab studentki z Algierii podróż łódzkim tramwajem. W maju ubiegłego roku została dwa razy zaatakowana przez 37-latka z Łodzi. Mężczyzna dwukrotnie obrażał ją, próbował wypchnąć z tramwaju, a w końcu kopnął. Zatrzymany przez policję nie ukrywał swoich antyimigranckich poglądów.

Łodzianie coraz częściej mówią otwarcie, że nie lubią obcych. Ostatnio MPK musiało przepraszać za kontrolera, który sprawdzał bilety w antyislamskiej koszulce.

W 2013 r. w Łodzi zanotowano pięć przestępstw związanych z propagowaniem faszyzmu i nienawiści na tle rasowym, w roku ubiegłym - 16.

Czytaj też:Zaatakował studentkę z Algierii w Łodzi. Sprawca zatrzymany przez policję

Adam Kolasa z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi podkreśla, że ten wzrost wynika także z większej świadomości społeczeństwa.

- Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że takie zachowania to przestępstwo i je zgłasza policji - tłumaczy kom. Adam Kolasa. - Jednak takie przestępstwa to nadal przypadki marginalne - dodaje.

Być może takich zachowań w Polsce nie będzie przybywać? Nadzieję dają ostatnie dane. W kraju w ostatnim roku nastąpił bowiem spadek stwierdzonych przestępstw znieważania lub bicia z powodów narodowościowych, religijnych lub rasowych - z 291 na 251.

Taką tendencję potwierdza Joanna Orłowska, rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego, na którym studiuje 700 zagranicznych studentów, z tego ok. 150 z Arabii Saudyjskiej.

- Po zwiększeniu się liczby incydentów rok temu, teraz sytuacja się uspokoiła - ocenia Joanna Orłowska. - Jednak na początku każdego roku uczelnia organizuje studentom spotkania z policją, która mówi im o bezpieczeństwie.

Z rasizmem i dyskryminacją od lat walczy Centrum Dialogu im. Edelmana w Łodzi.

- Dostrzegamy ten problem i uważamy, że najlepszą odpowiedzią jest edukacja - mówi Justyna Tomaszewska, rzeczniczka Centrum, które co roku dla kilku tysięcy uczniów z regionu organizuje warsztaty antydyskryminacyjne, prowadzi też spotkania z ludźmi różnych kultur.

W ramach walki z rasizmem łódzka radna niezależna Urszula Niziołek-Janiak zachęcała kobiety do... noszenia hidżabu.

Rasistowskie przestępstwa w regionie łódzkim

Uczniowie z Berlina byli obrażani w Polsce

Grupa około stu uczniów z berlińskiego liceum przyjechała do Polski, by prowadzić projekt o Holocauście. Wielu uczniów miało pochodzenie tureckie i arabskie. Twierdzą, że w Polsce spotkali z rasizmem i wyzwiskami. W Lublinie przechodzień miał napluć muzułmance w twarz. Wycieczka miała też być obrażana w Łodzi, a nauczycielka chciała wyjazd przerwać.

W Sopocie mieszkaniec pow. kutnowskiego nie wpuścił do kościoła kobiety z dziec-kiem

59-letni mieszkaniec wsi w pow. kutnowskim podczas pobytu w Sopocie nie wpuścił do kościoła kobiety z 2,5-letnią córką. Powodem był ciemniejszy odcień skóry dziewczynki. Kobieta poprosiła o pomoc policję i został zatrzymany.

Czy imam z Poznania wyjedzie z Polski?

W internecie pojawił się zmaniplulowany film, w którym poznański imam Youssef Chadid rzekomo nawołuje do nienawiści wobec niewiernych. Imam od lat pracuje na rzecz dialogu z innymi kulturami, ale po incydencie z filmem zaczął dostawać pogróżki. Nie wyklucza wyjazdu z Polski. W obronie imama i społeczności muzułmańskiej dwa tygodnie temu odbyła się w Poznaniu demonstracja. Wzięło w niej udział ponad 300 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki