Przeszkolą dzieci z Łódzkiego na wypadek powodzi

  Przeszkolą dzieci z Łódzkiego na wypadek powodzi

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Przeszkolą dzieci z Łódzkiego na wypadek powodzi

  ©Zbyszek Rybczyński

  Łódzki Urząd Wojewódzki przeszkoli ponad 500 dzieci z 16 przedszkoli i szkół w województwie łódzkim z zasad postępowania na wypadek powodzi.
  Przeszkolą dzieci z Łódzkiego na wypadek powodzi

  ©Zbyszek Rybczyński

  Projekt „Na powódź mam plan” będzie kosztował 49 tys. zł. 44,1 tys. zł na ten cel przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, pozostałe 4,9 tys. zł zostanie przeznaczone z budżetu wojewody. Będzie realizowany w placówkach od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej. Zajęcia będą realizowane tam, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest duże: w gminie Żytno w pow. radomszczańskim, w Sulejowie w pow. piotrkowskim, Kutnie i Tomaszowie Maz.

  - Przez dzieci chcemy też dotrzeć do dorosłych - mówi Dorota Gajewska z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. - Woda może się pojawić w gospodarstwie choćby po ulewnych deszczach. Przykładem jest miejscowość Dubidze w pow. pajęczańskim. Tego lata po burzy ludzie wyszli przed domy, zaczynając normalne prace gospodarskie. Po godzinie mieli w obejściach po 70 centymetrów wody, która spłynęła z okolicznych pól.

  W województwie łódzkim rzeki nie przybierają nagle, jak w rejonach górskich, ale stopniowo. Można przygotować się, by powódź spowodowała jak najmniejsze straty, a potem pomagać tym, którzy zostali przez nią poszkodowani. Program edukacji przeciwpowodziowej to takie właśnie przygotowanie.

  Przedszkolaki przede wszystkim powinny wiedzieć, że woda jest niebezpieczna, że nie można się do niej zbliżać, bo nawet ta niewielka fala może przewrócić i ponieść. A woda powodziowa jest skażona: nie można jej pić i się w niej bawić.

  Starsze dzieci mogą już mieć zadania do wykonania. Powinny pamiętać o zwierzętach. Chomika można przenieść na wyższe kondygnacje domu, psa, jeśli nie ma możliwości zabrania ze sobą - trzeba koniecznie spuścić z łańcucha.

  Gimnazjaliści powinni wiedzieć, co należy ratować: pamiątki rodzinne, dokumenty, świadectwa pracy, polisy, akty notarialne, kosztowności.

  Młodzież licealna w czasie powodzi może sprawdzić, czy obok nie mieszka samotna sąsiadka, która nie może sama się ewakuować.

  - Dorosły częściej zastosuje się do rady, jeśli powie mu o tym syn lub córka i jeszcze będzie nalegać - jak to potrafią robić dzieci - dodaje Dorota Gajewska.

  W czasie powodzi w 2010 roku 442 miejscowości w woj. łódzkim znalazły się całkowicie lub częściowo pod wodą, 2197 osób zostało dotkniętych skutkami powodzi. Ewakuowano 107 osób, 5413 zastępów straży uczestniczyło w akcji przeciwpowodziowej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez psa i chomika nie dałbym się ewakuować

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie pozostawia się domowników na pastwę losu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo