Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszła COVID-19 w wieku blisko 117 lat. Przypominamy sylwetkę siostry André. Do niedawna była najstarszą kobietą na świecie

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Siostra André, najstarsza kiedykolwiek żyjąca konsekrowana kobieta, dożyła 118 lat.
Siostra André, najstarsza kiedykolwiek żyjąca konsekrowana kobieta, dożyła 118 lat. Monica Sosa Cortez / pexels.com (zdjęcie ilustracyjne)
Siostra André miała 116 lat, gdy zachorowała na COVID-19. O tym, że jest chora, dowiedziała się dopiero z testu na obecność wirusa Sars-CoV-2. Przeżyła tez epidemię grypy hiszpanki w 1918 roku. Do początku 2023 r. nosiła tytuł najstarszej kobiety na świecie. Przypominamy niezwykłą sylwetkę Francuzki.

Spis treści

Kim była siostra André, najstarsza osoba na świecie?

Siostra André, najstarsza kiedykolwiek konsekrowana osoba na świecie, od 2017 r. była również najstarszą Francuzką, a od 2019 r. najstarszą osobą konsekrowaną. Gdy w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej sędziwa kobieta świata figurowała Kane Tanaka, siostrę André uważano ją za najstarszą Europejkę. Po śmierci Japonki, do której doszło w kwietniu 2022 r., siostrze André przypadł w udziale tytuł najstarszej żyjącej kobiety na świecie. Zakonnica znalazła się też w rankingu superstulatków Gerontology Research Group.

Lucille Randon urodziła się 11 lutego 1904 r. we Francji. Przed II wojną światową pracowała jako guwernantka. W 1944 wstąpiła do zakonu szarytek i kontynuowała pracę związaną z opieką nad dziećmi oraz pielęgnacją osób starszych. Przez następne 28 lat zajmowała się sierotami i osobami w podeszłym wieku, trafiającymi do szpitala w Vichy (region Owernia-Rodan-Alpy).

Siostra André przeżyła pandemię grypy hiszpanki w 1918 r., a także pandemię COVID-19. W 2021 r., tuż przed swoimi 117. urodzinami, zaraziła się wirusem SARS-CoV-2. Jak wyznała później w wywiadzie dla magazynu „The Guardian”, początkowo „nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, że jest chora.”

Najstarsza kobieta na świecie uwielbiała czekoladę i czerwone wino

Staruszka nie ukrywała swoich drobnych słabości. Wyznała mediom, że lubiła jeść czekoladę i wypić kieliszek czerwonego wina. Wymieniła tę przekąskę i napój, gdy dziennikarze usiłowali się dowiedzieć, na czym polega jej sekret długowieczności.

Zakonnica przez 13 lat przebywała w domu spokojnej starości w Tulonie (region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże na południu Francji). Rekordzistka wzbudziła zainteresowanie wielu znanych osobistości. Pisali do niej listy papież Franciszek i prezydent Francji, Emmanuel Macron. Aby pobić rekord najstarszej Francuzki, urodzonej w 1875 r. Jeanne Louise Calment, musiałaby dożyć 122 lat. Żyjąca nadłużej w historii Francji kobieta odeszła w 1997 roku, w wieku 122 lat i 164 dni.

Rekordzistka odeszła na kilka tygodni przed swoimi 119. urodzinami

Siostra André zmarła w nocy z 17 na 18 stycznia, około 2.00 godziny nad ranem. Jak donosi AFP, Lucile Randon, bo tak brzmi jej imię i nazwisko, odeszła we śnie, w domu spokojnej starości na południu Francji.
Siostra André zmarła we śnie odeszła w Tulonie. Dożyła 118 lat i 340 dni.

Po śmierci siostry André za najstarszą żyjącą kobietę na świecie uważa się mieszkankę Hiszpanii, Marię Branyas Morerę. Kobieta urodziła się w marcu 1907 roku w San Francisco w Stanach Zjednoczonych.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przeszła COVID-19 w wieku blisko 117 lat. Przypominamy sylwetkę siostry André. Do niedawna była najstarszą kobietą na świecie - Strona Kobiet

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki