Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszło trzydzieści wydarzeń na jubileusz siedemdziesięciu pięciu lat Łodzi Filmowej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Na jubileuszowe wydarzenia zapraszają Karolina Czepkiewicz (z lewej) i Malwina Czajka z Festiwalu Kamera Akcja
Na jubileuszowe wydarzenia zapraszają Karolina Czepkiewicz (z lewej) i Malwina Czajka z Festiwalu Kamera Akcja Grzegorz Gałasiński
W tym roku świętujemy 75-lecie Łodzi Filmowej. Z tej okazji cykl kilkudziesięciu wydarzeń - zarówno online, jak i offline - przygotowali twórcy łódzkiego Festiwalu Kamera Akcja.

Święto Łodzi Filmowej odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w trzech miastach - Bełchatowie, Wieluniu i oczywiście Łodzi. Uczestnictwo jest bezpłatne, a na widzów będzie czekać ponad trzydzieści wydarzeń oraz 18 projekcji filmowych. Organizatorzy zapowiadają, że zależy im na podkreśleniu w kontekście szyldu Łódź Filmowa współdziałania wielu instytucji.

- To oczywiście słynna Szkoła Filmowa, kształcąca wybitnych fachowców w różnych dziedzinach produkcji filmowej, ale również Uniwersytet Łódzki, gdzie bardzo prężnie działa kierunek filmoznawstwa - zauważa Malwina Czajka, organizator Święta Łodzi Filmowej. - Zamierzamy przypomnieć dokonania Wytwórnia Filmów Fabularnych, ale również Wytwórni Filmów Oświatowych. Współpracujemy z Filmoteką Narodową, Łódź Film Commission, Narodowym Centrum Kultury Filmowej, eksponujemy fakt, że Łódź jest Miastem Filmu UNESCO.

Podczas jubileuszowych obchodów widzowie będą mogli zobaczyć powstałe w Łodzi filmy - są to m.in. „Prekursor” (reż. Grzegorz Królikiewicz, 1988), „Wypracowanie” (reż. Andrzej Barański, 1979), „Krzyż i topór” (reż. Bogdan Dziworski, 1972), „Elementarz” (reż. Wojciech Wiszniewski, 1979) czy „Bykowi chwała” (reż. Andrzej Papuziński, 1971) wyprodukowane przez Wytwórnię Filmów Oświatowych, „Był jazz” (reż. Feliks Falk, 1981) zrealizowany w Wytwórni Filmów Fabularnych, a także krótkie metraże ze Szkoły Filmowej: „Bar na Viktorii” (2003) i „Moje miejsce” (2004) Leszka Dawida oraz „Echo” (2008) i „Bez śniegu” (2011) w reżyserii Magnusa von Horna. Nie zabraknie również głośnej „Zimnej wojny”, wyprodukowanej przez łódzkie studio Opus Film.

Święto Łodzi Filmowej to także specjalni goście. Spotkania z Magnusem von Hornem (30 sierpnia), reżyserem filmów „Intruz” i „Sweat”, które znalazły się w oficjalnych selekcjach festiwalu w Cannes oraz Leszkiem Dawidem, twórcą serialu „W głębi lasu” dostępnego na Netflixie, autorem kultowego filmu „Jesteś Bogiem” (27 i 28 sierpnia) odbędą się online. Gościem wydarzenia będzie również Mariusz Włodarski, producent polskiego kandydata do Oscara „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej czy „Smaku pho” Mariko Bobrik, po którego projekcji w Kinie Wytwórnia odbędzie się spotkanie na żywo z udziałem publiczności (29 sierpnia).

Kolejną propozycją są wirtualne spacery po Łodzi filmowej. O najciekawszych łódzkich lokacjach rozmaitych filmów i seriali opowie Wenancjusz Szuster z Łódź Film Commission. Tajemnice zakamarków Archiwum Filmowego Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego odkryją przed widzami Tadeusz Wijata i Monika Supruniuk. Natomiast łódzka przewodniczka Justyna Tomaszewska zabierze zainteresowanych do dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej 29 oraz na ul. Targową do Szkoły Filmowej. Spacery będą dostępne online na stronie projektu.

Organizatorzy Święta Łodzi Filmowej z jubileuszowymi propozycjami pojawią się poza tym w Bełchatowie i Wieluniu, gdzie oprócz spotkań i pokazów zaplanowane są warsztaty dziennikarstwa filmowego #filmnews. Poprowadzą je Diana Dąbrowska (27 sierpnia) oraz Michał Piepiórka (28 sierpnia). W Łodzi natomiast odbędą się warsztaty dźwiękowe Kurs na dźwięk z Michałem Kosterkiewiczem i Piotrem Knopem w Toya Studios (29 sierpnia). A wspólnej kreacji łódzkiego bohatera mają dokonać uczestnicy warsztatów Małgorzaty Stasiak Bohater filmowy DIY (30 sierpnia).

- Obecna sytuacja epidemiologiczna zmusiła nas do weryfikacji niektórych planów, ale postaraliśmy się przygotować jak najbardziej zróżnicowaną ofertę - dodaje Przemysław Glajzner, dyrektor łódzkiego Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. - To jeszcze nie koniec, przygotowujemy na jesień kolejne jubileuszowe wydarzenia oraz oczywiście jedenastą już edycję naszego festiwalu, która odbędzie się w dniach 15-18 października.

Szczegółowy program jubileuszu 75-lecia Łodzi Filmowej można znaleźć na stronie internetowej swietolodzifilmowej.pl.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki