Przetarg na obwodnicę Wielunia już ogłoszony

  Przetarg na obwodnicę Wielunia już ogłoszony

  Zbyszek Rybczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przetarg na obwodnicę Wielunia już ogłoszony

  ©Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

  GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę obwodnicy Wielunia. Stało się to zaledwie dzień po zabezpieczeniu przez rząd źródła finansowania inwestycji
  Przetarg na obwodnicę Wielunia już ogłoszony

  ©Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

  Minister transportu Sławomir Nowak zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej w Wieluniu, że przetarg na obwodnicę zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Wypowiadał te słowa kilka godzin po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów programu budowy obwodnic 12 miast. Długo nie trzeba było czekać na potwierdzenie tych zapowiedzi. 2 października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę obwodnicy Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 8.


  Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu firmy mogą składać do 4 listopada. Wykonawca musi zbudować obwodnicę i uzyskać pozwolenie na użytkowanie trasy w terminie nie dłuższym niż 22 miesiące od daty zawarcia umowy. Minimalny okres wynosi 19 miesięcy. Do terminu realizacji nie wlicza się okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca).

  Nowa droga na północ od Wielunia o 13,2 km długości będzie miała trzy pasy ruchu, dwa w jednym kierunku i jeden w przeciwnym (naprzemiennie). Każdy z pasów będzie miał szerokość 3,5 metra. Wzdłuż nowej trasy pojawią się trzy węzły drogowe: "Biała", "Raczyn" i "Jodłowiec", które umożliwią komunikację z drogami niższych kategorii. Wybudowanych zostanie także 7 wiaduktów, 8 mostów i 2 przejazdy gospodarcze, a niektóre z nich będą pełniły także rolę przepustów dla zwierząt.

  Przebudowane będą drogi, które przetnie obwodnica Wielunia, a w sąsiedztwie węzłów "Raczyn" i Jodłowiec" pojawią się zatoki autobusowe i chodniki umożliwiające bezpieczne poruszanie się pieszym. Ponadto wokół nowej trasy zostanie zbudowanych około 11,3 kilometra dróg dojazdowych o różnej nawierzchni.

  Szacunkowy koszt budowy obwodnicy wynosi 331 mln zł. Szef resortu transportu mówił w Wieluniu, że liczy na oszczędności w przetargu.

  - W 2016, najdalej w 2017 roku pojedziemy już bezpieczną i komfortową obwodnicą Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 8 - zapewnił minister Nowak.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przetrag

  gość. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Niech żyją nam !! Miłościwie nam panujący się zgodzili ulżyć ludowi polskiemu, obwodnicę dali. Za PRL-u zbudowano by, gdyby się ten bajzel na kółkach nie rozjechał.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo