Przy krótkim stażu - renta socjalna. Obecnie renta socjalna ma wysokość 1029,80 zł brutto

Patrycja Wacławska
Jeśli niezdolność do pracy jest trwała, renta zostanie przyznana na stałe. Jeśli zaś czasowa - na wskazany okres
Jeśli niezdolność do pracy jest trwała, renta zostanie przyznana na stałe. Jeśli zaś czasowa - na wskazany okres 123RF
Choroba nie pozwoliła ci na wypracowanie długiego stażu - takiego, który byłby wystarczający do przyznania renty chorobowej? To z myślą o osobach takich jak ty ustawodawca stworzył świadczenie zwane rentą socjalną. Renta socjalna przysługuje jedynie osobom pełnoletnim. Pełnoletność wiąże się przede wszystkim z ukończeniem 18. roku życia. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Za pełnoletnią uważa się bowiem także kobietę, która nie ma jeszcze ukończonych 18 lat, ale ma więcej niż 16 lat i wyszła za mąż.

Niezdolność do pracy
Na otrzymanie świadczenia mogą liczyć jedynie te osoby, które zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy, a więc niezdolne do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Tak samo jak w przypadku rent chorobowych oceny stopnia niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas badania opiera się on przede wszystkim na dostarczonej dokumentacji medycznej, opisującej przebieg dotychczasowego leczenia i stan zdrowia ubiegającego się o rentę. Zadaniem orzecznika jest ocena, czy stan zdrowia chorego jest przeszkodą w wykonywaniu przez niego pracy zawodowej.

Jeśli niezdolność do pracy jest trwała, renta zostanie przyznana na stałe. Jeśli zaś niezdolność jest czasowa - będzie przyznana na wskazany okres.

Moment rozpoczęcia się choroby
W przypadku rent socjalnych poza stwierdzeniem odpowiedniego stopnia niezdolności do pracy przed orzecznikiem stoi dodatkowe zadanie. Musi on ocenić, kiedy rozpoczęła się choroba (jak mówią przepisy - kiedy powstało naruszenie sprawności organizmu), której skutkiem jest całkowita niezdolność do pracy. Rentę socjalną mogą bowiem otrzymać jedynie te osoby, których choroba rozpoczęła się:

 • przed ukończeniem 18. roku życia;
 • w trakcie nauki w szkole lub studiów, ale przed skończeniem 25. roku życia;
 • w czasie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Co istotne, wymaga się, by w jednym z tych okresów powstała choroba, która stała się przyczyną niezdolności do pracy. Nie ma znaczenia, kiedy chory stał się niezdolny do pracy.

PRZYKŁAD
Tadeusz od dzieciństwa cierpi na poważną chorobę kręgosłupa. Potwierdza to dokumentacja medyczna. Niemal przez całe dorosłe życie mężczyzna pozostawał na utrzymaniu żony. Choć ukończył już 52 lata, łącznie udało mu się osiągnąć zaledwie 3 lata stażu ubezpieczeniowego. To za mało, by mógł ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy (chorobową). Jeśli Tadeusz wystąpi do ZUS o przyznanie renty socjalnej, a lekarz orzecznik potwierdzi, że jest on całkowicie niezdolny do pracy, a niezdolność ta jest skutkiem choroby, na którą mężczyzna cierpi od dzieciństwa, otrzyma rentę socjalną. Istotny jest moment zachorowania, a nie powstania całkowitej niezdolności do pracy.

Warunki wykluczające#przyznanie renty socjalnej
Mimo spełnienia wszystkich opisanych warunków renta nie zostanie przyznana osobie, która ma:

 • emeryturę,
 • rentę z tytułu niezdolności do pracy, inwalidzką lub strukturalną,
 • świadczenie lub zasiłek przedemerytalny,
 • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 • uposażenie dla osób w stanie spoczynku,
 • rentę z zagranicy,
 • rentę rodzinną w wysokości przekraczającej 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (obecnie jest to kwota 2059,60 zł),
 • nieruchomość rolną o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 hektarów.

Renty socjalnej nie może też otrzymywać osoba tymczasowo aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności (chyba że jest to kara pozbawienia wolności odbywana w systemie dozoru elektronicznego). Od tej zasady jest jednak wyjątek. Aresztant lub więzień może wnioskować o kontynuowanie wypłat renty, jeśli jest samotny, nie ma innego przychodu ani ustalonego prawa do renty rodzinnej i jest właścicielem mieszkania albo domu bądź ma spółdzielcze prawo do lokalu lub na przykład jest najemcą lokalu komunalnego. Warunkiem kontynuowania wypłat jest w tym przypadku pisemne zobowiązanie się aresztanta lub więźnia, że będzie on przeznaczał rentę na regulowanie rachunków za utrzymanie mieszkania. Musi też potwierdzić pisemnie, że w lokalu nie przebywają inne osoby.

Wysokość renty socjalnej
Zasadą jest to, że renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, która do 31 maja 2018 r. wynosiła 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 czerwca 2018 r. renta socjalna wynosi 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - obecnie jest to 1029,80 zł brutto. Wysokość renty podlega corocznej waloryzacji.

Jak odwołać się od niekorzystnej decyzji ZUS w sprawie renty
1. Trzeba zaczekać na doręczenie orzeczenia wydawanego przez lekarza orzecznika.
2. Jeśli osoba zainteresowana nie jest zadowolona z tego, co orzekł lekarz orzecznik ZUS, powinna w ciągu 14 dni wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej za pośrednictwem ZUS.
3. Kiedy zostanie wyznaczony termin badania przez komisję, ubezpieczony zostanie o tym powiadomiony.
4. W wyznaczonym terminie należy bezwzględnie stawić się przed komisją. Obecnie w każdym z województw komisja lekarska ma jedną siedzibę. Zanim stawimy się przed komisją, powinniśmy pamiętać, że istotnym argumentem, który może przekonać członków komisji do zmiany orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS, jest dodatkowa dokumentacja medyczna, której nie przedłożyliśmy orzecznikowi. Każdy kolejny dokument świadczący o tym, że stan zdrowia osoby ubezpieczonej przeszkadza jej w wykonywaniu pracy, zwiększa szansę na to, że komisja zmieni orzeczenie.
5. Piątym krokiem w procedurze odwołania się od decyzji wydanych na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS jest odwołanie do sądu. Wnosi się je wówczas, gdy komisja podtrzymała orzeczenie lekarza orzecznika. Odwołanie do sądu wnosi się w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem ZUS.
6. Kiedy ubezpieczyciel otrzyma odwołanie, ma 30 dni na ewentualną zmianę swojego stanowiska. Może w tym czasie zmienić lub uchylić decyzję. Jeśli tego nie zrobi, skieruje odwołanie do sądu.
7. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie