Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybyło legalnie pracujących Ukraińców w województwie łódzkim. W tym roku część może jednak wyemigrować do Niemiec

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Część Ukraińców zamieni polskie budowy na niemieckie
Część Ukraińców zamieni polskie budowy na niemieckie Pixabay
Już 44 tys. obcokrajowców pracuje legalnie w województwie łódzkim i płaci składki na ubezpieczenie społeczne. Zdecydowana większość z nich to Ukraińcy. Kolejna najliczniejsza grupa to Białorusini, ale jest ich znacznie mniej niż Ukraińców.

Niemal 650 tys. cudzoziemców opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w Polsce. W naszym województwie jest ich 44 tys. Zarówno w kraju jak i w regionie przeważają Ukraińcy.

- Od grudnia 2014 roku liczba osób narodowości ukraińskiej systematycznie wzrasta - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - Przez ostatni rok wzrosła o 7 tys. osób. Pod koniec grudnia 2018 roku ubezpieczonych obywateli Ukrainy w naszym województwie było 29.754 osób, natomiast pod koniec 2019 roku - 35.043.

Kolejna najliczniejsza grupa cudzoziemców w naszym województwie oraz w kraju to przedstawiciele Białorusi. Jest ich jednak znacznie mniej od Ukraińców, odpowiednio 42,8 tys. w kraju oraz 1,7 tys. w regionie.

Jak doliczyli się statystycy ZUS-u najwięcej ubezpieczonych Ukraińców pracuje w województwie mazowieckim. Tam zarejestrowanych jest ponad 102,5 tys. osób. Kolejne regiony z największą liczbą ubezpieczonych z Ukrainy, to Wielkopolska –55,6 tys., Dolny Śląsk – 49,7 tys. Województwo łódzkie plasuje się na szóstej pozycji w tym zestawieniu. Najmniej ubezpieczonych z Ukrainy mieszka w województwie podlaskim – 4,7 tys.

Pod koniec 2014 roku składki były płacone za 1699 Ukraińców. Dwa i pół roku później było ich już 7.398, a pod koniec 2017 roku - 20.683. Jedyny spadek liczby Ukraińców pracujących legalnie w naszym województwie wystąpił między październikiem a grudniem ubiegłego roku. Pod koniec października Ukraińców było dokładnie 35.890, natomiast dwa miesiące później 35.043. Wynika to głównie z sezonowości prac.

- Z danych kwartalnych z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności GUS wynika że liczba pracujących w drugim i trzecim kwartale danego roku jest wyższa niż w pierwszym i czwartym kwartale - mówi – prof. Tomasz Tokarski, kierownik Katedry Ekonomii Matematycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Z liczbą bezrobotnych jest odwrotnie. Wynika to z bardzo prostej przyczyny. Z przyczyn klimatycznych intensywność prac sezonowych w budownictwie czy rolnictwie) jest w drugim i trzecim kwartale znacznie większa, niż w pierwszym i czwartym. Podobnie może być z liczbą osób płacących składki.

W tym roku liczba pracowników z Ukrainy w województwie łódzkim oraz w kraju może się obniżyć. Od stycznia bowiem został otwarty niemiecki rynek pracy dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Jak ocenia prof. Piotr Krajewski z Instytutu Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego emigracja Ukraińców do Niemiec będzie przebiegała w dwóch etapach.

- Najpierw wyjadą osoby, które się pewnie czują, nie obawiają bariery językowej i kulturowej - mówi prof. Krajewski. - Jeśli im się powiedzie, to podąży za nimi druga fala Ukraińców. Będzie to przebiegało podobnie jak w przypadku Polaków wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii.

Prof. Krajewski przewiduje, że ostatecznie Polskę może opuścić nawet połowa Ukraińców. Może się to stać w ciągu kilku lat. W Niemczech Ukraińcy będą pracowali głownie w rolnictwie i budownictwie.

Warto wiedzieć

W województwie łódzkim możemy też spotkać przedstawicieli innych nacji, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. są to np. osoby z obywatelstwem gruzińskim. ZUS doliczył się ich 969, jeszcze raz tyle co w roku 2018. Kolejne miejsca zajmują Hindusi – 591 , Rosjanie – 414, Mołdawianie – 309, Ormianie - 280. W województwie łódzkim składki płacone są także za 233 Włochów, 106 Hiszpanów i 54 Portugalczyków. To grono uzupełnia 95 Francuzów, 90 Niemców, 86 Chińczyków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki