Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowano projekt rewitalizacji Starego Rynku w Łodzi. Mają się na nim pojawić giełdy kwiatów, targi i wystawy plenerowe

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Przed nami długo oczekiwana rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi, która sprawi, że wreszcie ożyje to  miejsce – martwe i zapomniane. Mają się tam pojawić m.in. giełdy kwiatów, targi książek i wystawy plenerowe. Renowacja obejmie też pobliski park StaromiejskiCZYTAJ DALEJ >>>.
Przed nami długo oczekiwana rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi, która sprawi, że wreszcie ożyje to miejsce – martwe i zapomniane. Mają się tam pojawić m.in. giełdy kwiatów, targi książek i wystawy plenerowe. Renowacja obejmie też pobliski park StaromiejskiCZYTAJ DALEJ >>>. materiały prasowe UMŁ
Przed nami długo oczekiwana rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi, która sprawi, że wreszcie ożyje to miejsce – martwe i zapomniane. Mają się tam pojawić m.in. giełdy kwiatów, targi książek i wystawy plenerowe. Renowacja obejmie też pobliski park Staromiejski.

Inwestorzy z magistratu zakończyli etap projektowania i przygotowują się do przetargu, który wyłoni wykonawcę robót. Te zaś mają się zacząć jeszcze w tym roku.

Miejsce zapomniane i pozbawione życia

- Remont to początek zmian tego miejsca, zapomnianego i pozbawionego życia. To się zmieni i Stary Rynek stanie się po przebudowie jedną z największych atrakcji nie tylko dla łodzian, ale również dla turystów. Historia tego miejsca jest trudna, szczególnie gdy odnosimy się do czasów II wojny światowej. To tutaj był teren getta, który wyburzono wraz z synagogą. W miejscu zniszczonych kamienic założono park i wybudowano nowe kamienice. Teraz jesteśmy tutaj z programem rewitalizacji, w który zaangażował się już sektor prywatny. Skrzyżowanie ulicy Zachodniej z Ogrodową odzyskało dwa narożniki, a przy ulicy Drewnowskiej powstają setki mieszkań. Miasto przebuduje też ulicę Północną i plac Wolności, który pierwszy raz w swojej historii stanie się zielony – zapowiada wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Na Starym Rynku pojawią się dwie fontanny, każda z czterema wodotryskami. W pobliże fontanny zostanie przeniesiony obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich. Na placu nie zabraknie ławek i zieleńców, na których zostaną posadzone jesiony pensylwańskie. Powstaną dwa rzędy zadaszeń, po siedem w każdym. Pojawi się też nowa nawierzchnia – z płyt granitowych.

Eko targi, giełdy kwiatów, kioski gastronomiczne...

– Plan jest jeden: ożywić Stary Rynek - miejsce może nieco zapomniane, ale jestem przekonany, że od 2023 roku to miejsce będzie tętnić życiem. Wśród nowych propozycji pojawią się: Eko targi, giełdy kwiatów, kioski gastronomiczne i stoiska z wyrobami łódzkich twórców. Tworzymy nowe modne miejsce na mapie Łodzi. To tu będzie można przyjść na kawę lub odpocząć po zakupach w Manufakturze. W planach mamy też organizację międzynarodowych targów książki, dużego, ogólnodostępnego wydarzenia poświęconego książce, jakiego nie ma w naszym mieście. Stary Rynek to będzie miejsce nowoczesne, przyjazne, a przede wszystkim odpowiadające na potrzeby łodzian. Będzie to miejsce rodzinnych spotkań, odpoczynku i nietuzinkowych zakupów. Nie zabraknie wystaw plenerowych, pokazów i animacji dla całych rodzin. Planujemy też organizację targów branżowych: kwiatowych, kosmetycznych, odzieżowych i żywieniowych – wyjaśnia Piotr Kurzawa, menedżer ulicy Piotrkowskiej.

Rewitalizacja nie ominie też parku Staromiejskiego, zwanego także parkiem Śledzia, która na razie jest na etapie projektowania.

Serce dawnej Łodzi: było drewniane, jest murowane

Stary Rynek to serce dawnej Łodzi. Pierwotnie był otoczony drewnianymi budynkami z ratuszem i kościołem św. Józefa. Przełom nastąpił w latach 20. XIX wieku, kiedy ruszyła budowa Łodzi przemysłowej. Przy Starym Rynku pojawiły się murowane kamienice. W jednej z nich zamieszkał Kalman Poznański – ojciec słynnego potentata bawełnianego Izraela Poznańskiego. To właśnie Żydzi dominowali wśród okolicznych mieszkańców. Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci rejon Starego Rynku włączyli do getta, a po jego likwidacji zaczęli rozbierać pobliskie budynki. Pozostałe obiekty usunięto już po wojnie, a na ich miejscu w latach 50. zbudowano kamienice z podcieniami. W ten sposób Stary Rynek otrzymał nową formę. Z trzech stron został otoczony budynkami, a z czwartej parkiem Staromiejskim. W czasach PRL plac rynkowy „zdobił” pomnik Juliana Marchlewskiego, który rozebrano w III RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki