Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przynajmniej co ósmy mieszkaniec województwa łódzkiego pracuje zdalnie przez pandemię. Najczęściej do biur nie chodzą w Warszawie

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pandemia koronawirusa ma olbrzymi wpływ na rynek pracy, tak na miejsce jej wykonywania. Od połowy marca ubiegłego roku wiele osób zostało skierowanych na pracę zdalną, z część z nich do dziś nie wróciła do biur czy innych siedzib firm. Jak wynika z danych statystyków pod koniec marca tego roku 14,2 proc. osób zatrudnionych pracowało z domu.Czytaj dalej...
Pandemia koronawirusa ma olbrzymi wpływ na rynek pracy, tak na miejsce jej wykonywania. Od połowy marca ubiegłego roku wiele osób zostało skierowanych na pracę zdalną, z część z nich do dziś nie wróciła do biur czy innych siedzib firm. Jak wynika z danych statystyków pod koniec marca tego roku 14,2 proc. osób zatrudnionych pracowało z domu.Czytaj dalej... Pixabay
Pandemia koronawirusa ma olbrzymi wpływ na rynek pracy, tak na miejsce jej wykonywania. Od połowy marca ubiegłego roku wiele osób zostało skierowanych na pracę zdalną, z część z nich do dziś nie wróciła do biur czy innych siedzib firm. Jak wynika z danych statystyków pod koniec marca tego roku 14,2 proc. osób zatrudnionych pracowało z domu.

Pracy zdalnej w poszczególnych województwach przyjrzeli się pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego przy okazji cyklicznego badania pod hasłem "Popyt na pracę". Okazuje się, że w pierwszym kwartale tego roku. zlikwidowano 70,2 tys. miejsc pracy, czyli o 41,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niemal 24 proc. tych miejsc pracy zniknęło wyłącznie przez pandemię koronawirusa.

W 2021 roku przybyło zdalnych pracowników

Nie jest to jedyna zmiana na rynku pracy związana z pandemią. Dla wielu zmieniło się także miejsce, w którym wykonują obowiązki służbowe.

- Pod koniec marca 2021 udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 14,2 proc. i było to o 3,2 p. proc. więcej niż pod koniec marca 2020 - czytamy w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego. - W pierwszym kwartale skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze prywatnym była mniejsza niż w sektorze publicznym.

W województwie łódzkim pod koniec marca tego roku spoza biura czy fabryki pracowało od 10 do 13 proc. wszystkich zatrudnionych i był to średni wynik w kraju. Nie brakuje jednak osób, które już ponad rok nie widziały się z kolegami z pracy.

- W połowie marca 2020, gdy rosła liczba zachorowań, szef zdecydował o tym, że będziemy pracować rotacyjnie: tydzień w biurze, tydzień w domu - mówi Mariusz Habiniak, pracownik jednej z łódzkich korporacji. - Miało to chronić firmę przed całkowitą absencją pracowników. Po kilku dniach koncepcja jednak się zmieniła i wszyscy zostaliśmy odesłani do domów. Latem przez moment pracowaliśmy rotacyjnie, ale od sierpnia znów nie przychodzimy do pracy. Nie jest to dla nas problemem, gdyż firma przekazała nam sprzęt służbowy i wystarczy dostęp do internetu, a ten wszyscy mamy w domu.

Najlepiej w Warszawie

Praca zdalna - jak wyliczyli statystycy - jest najbardziej popularna w Warszawie. Tam nawet co czwarty pracujący pracował nie w siedzibie firmy. Najmniej pracowników zdalnych jest natomiast w Kielcach i województwie świętokrzyskim, zaledwie 6,9 proc. pracujących.

Średnia firma pracuje z domu

Okazuje się, że praca zdalna jest najbardziej popularna w firmach, które zatrudniają minimum 49 osób. Pod koniec pierwszego kwartału tego roku poza firmą pracowało 16,6 proc. zatrudnionych, o 6,5 p.proc. więcej niż pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku. W mniejszych firmach mniej osób było odsyłanych z praca do domu: w tych, które zatrudniają maksymalnie 9 osób, pracę zdalną świadczyło 7,1 proc. pracujących, natomiast w tych, w których pracuje od 10 do 49 osób - 13,6 proc.

Zdalnie najczęściej pracują osoby, które są zatrudnione w informacji i komunikacji - ponad 65 proc. pracowników działa spoza biura, a także edukacji - blisko połowa zatrudnionych. Podium zamyka tzw. działalność finansowa i ubezpieczeniowa, czyli banki, towarzystwa ubezpieczeniowe itp. ze wskaźnikiem wynoszącym 38 proc.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki