Puchar EHF. Skuteczna pogoń za Venlo. Jest awans!

Łukasz Konstanty
Mająca na koncie występy w reprezentacji Polski Sylwia Matuszczyk była jedną z najskuteczniejszych zawodniczek JKS w rewanżowym spotkaniu z mistrzyniami Holandii. Fot. Wiktor Gumiński/Nowa Trybuna Opolska
Szczypiornistki Eurobud JKS Jarosław awansowały do trzeciej rundy Pucharu EHF. W rewanżowym spotkaniu zespół z województwa podkarpackiego wygrał na wyjeździe z Cabooter HandbaL Venlo 35:30 i z nawiązką odrobił straty z pierwszego spotkania.

- Po pierwszym meczu wiemy czego się spodziewać po zawodniczkach z Holandii. Musimy postawić im twardsze warunki w obronie, cierpliwie rozgrywać atak pozycyjny i zdobywać łatwe bramki z kontry po udanych akcjach obronnych. Czeka nas cięższe zadanie, bo to my będziemy pod presją nadrobienia wyniku, ale zrobimy wszystko, żeby całe spotkanie wyglądało tak jak pierwsze pięć minut meczu w Jarosławiu - mówiła przed spotkaniem Weronika Kordowiecka, bramkarka JKS

Dwa gole straty

Zawodniczka polskiego klubu nawiązała w ten sposób do znakomitego początku pierwszego, domowego meczu rozegranego przed tygodniem. Wówczas to jarosławianki już po kilku minutach prowadziły 5:0, potem jednak do głosu doszły rywalki i ostatecznie to one zwyciężyły 29:27.

Dwubramkowa porażka skomplikowała nieco sytuację polskiego klubu, ale nie była niemożliwa do odrobienia. Z wiarą w sukces na rewanżowe spotkanie z mistrzem Holandii udały się szczypiornistki JKS. Polska drużyna od początku sobotniego spotkania toczyła wyrównaną rywalizację, a przy stanie 9:9 skorzystała z nadarzającej się okazji, by odskoczyć przeciwniczkom (9:12). Nim pierwsza część meczu dobiegła końca, przewaga JKS wzrosła do pięciu bramek (11:16) i to Holenderki znalazły się w znacznie trudniejszej sytuacji.

Szansa wykorzystana

Druga połowa rozpoczęła się dla jarosławianek na tyle dobrze (przewaga w pewnym momencie wynosiła już siedem bramek), że wydawało się, iż już nic nie będzie w stanie odebrać polskiemu zespołowi awansu. Gospodynie sobotniej potyczki nie składały jednak broni, krok po kroku starały się zmniejszać stratę, aż w pewnym momencie niebezpiecznie zbliżyły się do ekipy z województwa podkarpackiego (27:30). W końcówce więcej zimnej krwi zachowały jednak podopieczne Reidara Moistada i to one ostatecznie, dzięki triumfowi 36:30, awansowały do kolejnej rundy.

Rewanżowy mecz II rundy Pucharu EHF
Cabooter HandbaL Venlo (Holandia) - Eurobud JKS Jarosław 30:36 (11:16)
Pierwszy mecz: 29:27
Awans: Eurobud JKS

Bramki dla JKS: Małgorzata Trawczyńska 7, Sylwia Matuszczyk 6, Lesia Smolinh 6, Natalia Wołownyk 5, Aleksandra Dorsz 3, Wiktoria Gliwińska 3, Walancina Niesciaruk 3, Aleksandra Zimny 2, Katarzyna Kozimur 1