Puchar Hopmana: Jerzy Janowicz wprowadził Polskę do finału

Leszek Rudziński AIPZaktualizowano
Polska pokonała Francję 2:1 i awansowała do finału rozgrywanego w Perth Pucharu Hopmana, nieoficjalnych tenisowych mistrzostw świata par mieszanych. Po raz drugi z rzędu, przed rokiem biało-czerwoni również zagrali w finale. Przegrali w nim z 1:2 Francją.

Wówczas także po meczach singlowych było 1:1. Z tą tylko różnicą, że Agnieszka Radwańska pokonała w trzech setach Alize Cornet. W piątek nad ranem (czasu polskiego) górą była dla odmiany Francuzka. Wygrała 6:4, 2:6, 7:5, po niezwykle zaciętym, pełnym efektownych wymian meczu, przedłużając tym samym szanse Trójkolorowych na finał.

Nie na długo, bo świetnie spisał się Jerzy Janowicz. Już przed rozpoczęciem jego meczu z Benoitem Paire'm wiadomo było, że może dać Polakom awans do finału bez względu na wynik miksta i zaplanowany na później mecz Wielkiej Brytanii z Australią. Aby tak się stało, Łodzianin musiał jednak wygrać w dwóch setach.

Wygrał 6:4, 7:6(8-6), choć w drugiej partii było nerwowo. Janowicz prowadził w niej 4:1 (z przewagą podwójnego przełamania) i nagle sam stracił serwis. Po raz drugi dał się przełamać przy prowadzeniu 5:4 i wszystko skończyło się dopiero w tie breaku. W nim Polak prowadził już 6:2, by zmarnować cztery kolejne piłki meczowe. Na szczęście wykorzystał piątą.

Zaplanowany na koniec mikst miał już w tej sytuacji charakter wyłącznie pokazowy, dlatego zdecydowano się rozegrać tylko jednego seta. Pełno w nim było zabawy i efektownych wymian. Radwańska i Janowicz wygrali 6:4, a kluczowe okazało się przełamanie Paire w dziewiątym gemie.

Polacy, z kompletem zwycięstw, awansowali do sobotniego finału, w którym ich rywalem będzie reprezentacja USA (Serena Williams i John Isner).