Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pudełko życia" dla pacjentów szpitala im. Jonschera w Łodzi [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pacjenci oddziałów geriatrycznych szpitala im. Jonschera w Łodzi dostali "Pudełko życia". To kolejna akcja wręczania seniorom niewielkich przezroczystych opakowań, które mogą nawet uratować im życie. Łódzki magistrat przygotował w sumie pięć tysięcy takich pudełek. Będą one rozdawane w szpitalach i przychodniach, ale seniorzy mogą również sami się po nie zgłosić.

- To bardzo dobry pomysł - przyznaje pan Józef Zalewski z Łodzi. - W tym momencie jestem świadomy swoich dolegliwości, a wszelką dokumentację trzymam w teczce, mieszkam też z rodziną, więc mogę liczyć na ich pomoc. Ale wiele osób znajduje się w trudniejszej sytuacji życiowej i w przypadku ataku choroby, często nie potrafią przekazać ratownikom ważnych informacji o swoich dolegliwościach - przyznaje.

"Pudełko życia" rozdawano na oddziałach geriatrycznych szpitala im. Jonschera w Łodzi. Lekarze przyznają, że spora część pacjentów, która trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy to właśnie osoby starsze, samotne, z którymi bardzo często jest utrudniony kontakt. - Wielokrotnie informowano mnie, że trudno jest rozpocząć lekarzom na SOR jakiekolwiek leczenie, bez podania przez pacjenta podstawowych informacji - przyznaje Iwona Bednarek, dyrektor szpitala.

Jakie informacje zawiera pudełko życia? - W pudełku jest ankieta, którą pacjent powinien wypełnić najlepiej przy pomocy lekarza - mówi Iwona Iwanicka, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Łodzi. - W ankiecie są wszystkie niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Chory zapisuje m.in. jakie przyjmuje leki, czy jest na coś uczulony i chory. Pacjent podaje też numery kontaktowe do najbliższych osób lub inne ważne informacje, np. gdzie zostawić klucze od mieszkania, bądź co zrobić z ewentualnym zwierzęciem, które trzyma w domu.

"Pudełko życia" należy umieścić w lodówce, którą oznaczamy naklejką, taką samą jak na pudełku. Jest to sygnał dla służb medycznych, by potrzebnych informacji szukać właśnie w lodówce. Dlaczego tam? Ratownicy chcą jak najszybciej udzielić pomocy, nie mają czasu przeszukiwać mieszkania. A lodówkę w domu każdy ma, więc gdy pomoc przyjeżdża do osoby samotnej, ratownik szybko znajdzie wszelkie niezbędne informacje zdrowotne.

- Trafia do nas bardzo wielu pacjentów powyżej 65 roku życia, a nawet w wieku powyżej 85 lat. Wielu z nich zapomina na co choruje i jakie przyjmuje leki - przyznaje Zdzisław Kidawa, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii w szpitalu. - To my, lekarze wiemy najlepiej, jak bardzo potrzebne jest pudełko życia. Może ono nawet uratować życie.

Łódzki magistrat przygotował pięć tysięcy „Pudełek życia”. Połowa z nich już trafiła do seniorów. Zgłaszają się po nie głównie instytucje, np. Uniwersytety Trzeciego Wieku. Ale także indywidualni mieszkańcy, którzy proszą o pudełko dla siebie i swoich sąsiadów.

"Pudełko życia" można odebrać m.in. w Zespole ds. Seniorów Urzędu Miasta Łodzi (ul. Zachodnia 47 pokój 22) oraz w Centrach Aktywnego Seniora.

CZYTAJ TEŻ: "Pudełko życia" pomoże ratować zdrowie i życie. Gdzie można takie pudełko odebrać?

300 pudełek rozdanych będzie również z okazji Światowego Dnia Chorych, 11 lutego, w miejskich poradniach przy ul. Leczniczej i Zakrzewskiej oraz w Szpitalu im. Jonschera przy ul. Milionowej.

Zobacz też:

Źródło: TVN/x-news

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki