Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt szczepień powszechnych w łódzkiej Sport Arenie zaczyna pracę. Są zapisy! Kiedy zaczną działać inne punkty w regionie? 29.04.2021

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Punkt szczepień powszechnych w łódzkiej Sport Arenie zaczyna pracę. Są zapisy! Kiedy zaczną działać inne punkty w regionie? W Łodzi w przyszłym tygodniu po tysiąc osób dziennie szczepić będzie Sport Arena, w całym regionie czynnych ma być już kilka punktów.

Szczepienia w regionie łódzkim mocno przyspieszają. W przyszłym tygodniu działać ma już kilka punktów szczepień powszechnych. To oznacza dużo łatwiejszy dostęp do szczepionek dla mieszkańców regionu.

Punkt szczepień powszechnych w łódzkiej Sport Arenie zacznie pracę we wtorek, 27 kwietnia. Punkt dostał już przydział 7 tys. dawek Moderny z Agencji Rezerw Strategicznych na najbliższy tydzień. Prowadzące punkt Centrum Medyczne im. Rydygiera poprosiło o tę właśnie szczepionkę, bo można ją długo przechowywać. A nie wiadomo, czy w ciągu kilku dni uda się wypełnić wszystkie terminy. Zapisy zaczęły się w czwartek, w ciągu doby rozeszło się tysiąc miejsc. Od poniedziałku włączonych będzie pięć numerów telefonicznych pod którymi można będzie uzyskać informację, a także zapisać się na szczepienie.

W sumie w Łodzi działać będzie aż sześć punktów szczepień powszechnych. Dwa kolejne utworzył łódzki magistrat: w Hali Sportowej MOSiR i w Bionanoparku. Pozostałe trzy to istniejące już punkty w szpitalach, które zwiększą swoje moce szczepienne: w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w Matce Polce oraz w punkcie szczepień szpitala tymczasowego na Lumumbowie.

Według szacunków łódzkiego magistratu nowe punkty pozwolą zwiększyć moce łódzkich punktów z 43 do 64 tys. szczepień tygodniowo. - Osiągniemy potencjał, aby w ciągu tygodni zaszczepić jedną dawką wszystkich niezaszczepionych łodzian. To ponad 420 tys. osób - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

W całym województwie powstaje 50 punktów szczepień powszechnych. 22 to dotychczasowe punkty w szpitalach, które zwiększyły moce, a 28 to nowe miejsca stworzone przez samorządy m.in. w szkołach i halach sportowych. W każdym powiecie będzie od sześciu do jednego punktu w zależności od liczby mieszkańców i zaawansowania szczepień. - Naszym celem jest, aby wszyscy mieszkańcy regionu mieli równy dostęp do szczepień w dobrze przygotowanych punktach - mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Pierwszy powszechny punkt szczepień działa od poniedziałku w Radomsku, w niedzielę pracę ma rozpocząć punkt w Dobrzelowie koło Bełchatowa. W przyszłym tygodniu otworzy się kilka kolejnych, a od 4 maja już kilkanaście. W ostatnich dniach NFZ kontrolował punkty. Sprawdził m.in. jedyny w regionie punkt szepień drive-thru w Łęczycy. Kontrolerzy badali, czy są miejsca do oczekiwania na szczepienie i odpowiednio zorganizowany ruch pacjentów. Nie mieli uwag.

- Do połowy maja wszystkie punkty szczepień powszechnych w naszym województwie rozpoczną działanie - mówi Jolanta Kowalik- Gęsiak, pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. szczepień. Zaznacza jednak, że będzie to zależeć od dostaw szczepionek.

Do tej pory szczepienia mieszkańców regionu kosztowały 22 mln zł, środki te pokrył NFZ ze specjalnego budżetu covidowego.

Zapisy do powszechnych punktów szczepień prowadzone są na takich samych zasadach jak do zwykłych punktów szczepień.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki