Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustostany w Łodzi. Ponad dwieście budynków do wyburzenia [ZDJĘCIA, LISTA]

Agnieszka Magnuszewska
Zaczyna się wielkie wyburzanie ruder. W tym roku zniknie 19 budynków, ale pozostanie jeszcze 212. Bo z użytku wyłączonych jest obecnie 231.

W Łodzi nie ma żadnego pustostanu, o którym... nie wiedziałby wydział budynków i lokali - podkreślają urzędnicy w magistracie. Władze Łodzi tłumaczą, że to efekt udanej reformy administracji nieruchomości. Co do wszystkich pustostanów są konkretne plany, niektóre już w trakcie realizacji. Wiążą się one również z wyburzeniem w tym roku przynajmniej 19 miejskich budynków.

W zasobach miasta jest około 3 tys. budynków. Do gminy należy 30 procent nieruchomości w mieście. I chociaż zrewitalizowane kamienice częściej przyciągają wzrok niż rudery, do których łodzianie już się przyzwyczaili, to do zburzenia jest aż 231 ruder. Tyle na razie zostało wyłączonych z użytkowania.

- Wszystkie te budynki powinny zostać zburzone. Ich liczba to efekt wielu lat zaniedbań - podkreśla Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za gospodarkę komunalną. - W przypadku 110 budynków wszyscy lokatorzy zostali już wyprowadzeni. Wykwaterowywanie pozostałych obiektów jest w trakcie.

Pusta jest m.in. rudera przy ulicy Zachodniej 66, która ma zostać zburzona do końca tego roku.

- Liczymy, że pozwolenie na rozbiórkę otrzymamy do końca maja - mówi Andrzej Chojnacki, zastępca dyrektora wydziału budynków i lokali. - Sąsiedniej kamienicy przy Zachodniej 68 nie możemy już dalej burzyć, bo jest to współwłasność. Spadkobiercy prywatnego właściciela mogliby się ubiegać o odszkodowanie, gdybyśmy zburzyli kamienicę bez ich zgody.

- Albo sąd mógłby orzec odbudowę budynku - dodaje Agnieszka Nowak.

Przypadków prywatnych zrujnowanych kamienic w Łodzi, niestety, jest sporo. Jednak prywatnego właściciela do zburzenia kamienicy może zmotywować tylko nadzór budowlany.

Władze miasta długo zwlekały z wyburzeniami, choć działki bez straszących ruder szybciej przyciągają kupców. W tym roku zburzonych ma zostać przynajmniej 19 budynków.

- Na razie mamy na to 400 tys. zł. Jeśli udałoby się pozyskać dodatkowe środki, moglibyśmy zburzyć więcej budynków. Chcielibyśmy, żeby ten proces nie trwał kilkanaście lat, tylko kilka - podkreśla Andrzej Chojnacki.

- Oczywiście po zburzeniu ruder działki od razu będą przygotowywane do sprzedaży - zapewnia Agnieszka Nowak.

Gdyby środki na wyburzenia zostały zwiększone, Administracja Zasobami Komunalnymi Śródmieście nie musiałaby się zastanawiać, czy jeszcze w tym roku planować rozbiórkę budynków przy ulicy Kilińskiego 125, 127, 129, które znajdują się w pobliżu skrzyżowania z aleją Piłsudskiego.

Przydałoby się też częściowe wyburzenie rudery przy ulicy Jaracza 12, która stoi tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Wschodnią. Dobrze, że udało się już zburzyć frontowy budynek kamienicy przy ulicy Wschodniej 66, który jest wspólnotą mieszkaniową. Pozostały oficyny.

Na razie rudery straszą, ale - jak zapewnia Andrzej Chojnacki - ich stan jest monitorowany przez administracje. - Nie zagrażają bezpieczeństwu przechodniów. Specjalnie zbijamy w kamienicach balkony, by spadający tynk nie zrobił nikomu krzywdy - mówi Chojnacki.

Jednak łodzianie najczęściej narzekają na pustostany w zamieszkanych kamienicach komunalnych. Magistrat przyznaje, że obecnie jest ich około tysiąca. - Jednak do 341 lokali już skierowaliśmy lokatorów i są one w trakcie remontu. Pozostałe 739 lokali będziemy sukcesywnie remontować i zasiedlać - zapewnia Agnieszka Nowak.- To zarówno lokale socjalne, pomieszczenia tymczasowe, jak i lokale zamienne.

Czasem mieszkanie długo stoi puste wyłącznie ze względu na procedury.

- Trzeba brać pod uwagę, że wielu łodzian po wyprowadzeniu się z danego lokalu lub po eksmisji nie wymeldowuje się. Dlatego trzeba ich wymeldowywać z urzędu, a to trwa od dwóch do trzech miesięcy. Wtedy pozostałym lokatorom w kamienicy wydaje się, że nic z tym lokalem nie robi my - tłumaczy Andrzej Chojnacki. - A pustostan z definicji to taki wolny lokal, o którym właściciel nic nie wie...

NA NASTĘPNEJ STRONIE: LISTA BUDYNKÓW WYTYPOWANYCH DO ROZBIÓRKI W 2014 R.

Gminne budynki wytypowane do rozbiórki w 2014 roku przez Administracje Zasobów Komunalnych

AZK Bałuty:

  • Limanowskiego 135
  • Łagiewnicka 312 - 3 budynki
  • Wawelska 10a
  • Ziołowa 6 b
  • Ziołowa 8 b

AZK Górna:

  • Astronomiczna 16 - 3 budynki
  • Kolejowa 8
  • Płocka 11
  • Przybyszewskiego 77 - 3 budynki
  • Rzgowska 151
  • Skrzywana 16/18
  • Wysockiego 21

AZK Śródmieście:

  • Zachodnia 66
  • wyburzono już frontowy budynek przy ulicy Wschodniej 66
  • administracja rozważa też zburzenie budynków przy ulicy Kilińskiego 125, 127 i 129, które znajdują się niedaleko skrzyżowania z al. Piłsudskiego
  • częściowo ma być zburzony budynek przy ulicy Jaracza 12

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki