PZOZ w Piotrkowie Trybunalskim. Powiat wyłożył 800 tys. zł...

  PZOZ w Piotrkowie Trybunalskim. Powiat wyłożył 800 tys. zł na pensje pracowników

  Aleksandra Tyczyńska

  Dziennik Łódzki

  PZOZ w Piotrkowie Trybunalskim. Powiat wyłożył 800 tys. zł na pensje pracowników

  ©Dariusz Śmigielski/archiwum Dziennika Łódzkiego

  PZOZ w Piotrkowie nie miał pieniędzy na wypłaty pensji dla lekarzy i pielęgniarek. Samorząd powiatu zdecydował, że wysupła na to 800 tys. zł
  PZOZ w Piotrkowie Trybunalskim. Powiat wyłożył 800 tys. zł na pensje pracowników

  ©Dariusz Śmigielski/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie, zadłużony na ponad 800 tys. zł, w grudniu utracił płynność finansową. Istniało poważne ryzyko, że ponad 460 pracowników nie otrzyma pensji. Samorząd pow. piotrkowskiego zdecydował, że wyłoży na ten cel 800 tys. zł, które były przeznaczone na inwestycje drogowe.

  O trudnej sytuacji dyrektor piotrkowskiego PZOZ Janusz Tamilla informował zarząd i Radę Powiatu pod koniec grudnia podczas sesji powiatu. W związku z zadłużeniem i utratą płynności finansowej, bank odmówił szpitalowi kredytu. Dlatego też dyrektor Tamilla wystąpił z prośbą do powiatu o zabezpieczenie terminowych wypłat pensji.

  CZYTAJ TEŻ: Zmiany w PZOZ w Piotrkowie. Przekształcenie szpitala, mimo sprzeciwu lekarzy

  Rada Powiatu na specjalnie zwołanej, nadzwyczajnej sesji zdecydowała o przekazaniu 800 tys. zł na wypłatę wynagrodzeń dla ponad 460 pracowników szpitala i przychodni Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej. W ten sposób, jak wyjaśnia wicestarosta Piotr Wojtysiak, pow. piotrkowski jako właściciel zabezpieczył terminową wypłatę wynagrodzeń i przywrócił płynność finansową PZOZ, co pozwoli na ponowne ubieganie się o kredyt.

  Trudna sytuacja PZOZ ma być głównym powodem reorganizacji piotrkowskiej służby zdrowia. Restrukturyzacja dwóch szpitali ma zostać przeprowadzona do końca marca na mocy porozumienia podpisanego między zarządem powiatu a zarządem województwa łódzkiego. Uzgodnienia zakładają, że Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie przejmie od PZOZ oddział chirurgiczny, kardiologiczny wraz z ośrodkiem wszczepiania rozruszników serca oraz oddział urologiczny. Ginekologia z położnictwem, neonatologia oraz oddział pediatryczny będą już tylko w PZOZ. Wraz z oddziałami przejdą kontrakty, wyposażenie oddziałów i pacjenci. Jedynym oddziałem, jaki będzie w jednym i w drugim szpitalu, jest oddział wewnętrzny.

  W ten sposób szpitale mają przestać ze sobą konkurować w pozyskiwaniu kontraktów, co w efekcie ma poprawić ich sytuację finansową. A na tym szczególnie zależy zarządowi powiatu piotrkowskiego.

  Restrukturyzacja, której sprzeciwia się wielu lekarzy z obydwu piotrkowskich szpitali, wydawała się przesądzona, ale zapytany o ostateczną decyzję zarząd woj. łódzkiego odpowiedział nam, że jest na etapie procedowania reorganizacji i „nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji”.

  CZYTAJ TEŻ: Zarząd powiatu piotrkowskiego da podwyżki pielęgniarkom POZ?

  Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
  4 stycznia 2016 roku - 10 stycznia 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Warto zobaczyć

  Diety