Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachunek za gaz też możemy reklamować!

(maw)
Przedsiębiorcom dostało się też za to, że klientom dają zbyt mało czasu na złożenie reklamacji rachunku za gaz albo wystąpienie z roszczeniem
Przedsiębiorcom dostało się też za to, że klientom dają zbyt mało czasu na złożenie reklamacji rachunku za gaz albo wystąpienie z roszczeniem sxc
Jednak nie wszyscy wiemy, że mamy takie prawo. Naszą niewiedzę wykorzystują dostawcy gazu.

W umowach, które nam dają do podpisu, pełno jest niedozwolonych klauzul. Podpowiadamy, jak nie dać się nabrać.

Ostatnie wyniki kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów są zatrważające. We wszystkich 159 skontrolowanych umowach stosowanych przez największych w Polsce dostawców gazu, wykryto nieprawidłowości.

Najczęściej firmy tak przygotowywały umowy, by mogły je bezprawnie rozwiązać. Powoływały się np. na fakt zalegania z opłatami u poprzedniego dostawcy gazu. - Okazało się również, że większość badanych spółek przyznała sobie możliwość wstrzymania dostaw gazu z innych przyczyn niż wymienione w przepisach. Tymczasem, zgodnie z prawem, jest to możliwe w przypadku nielegalnego poboru gazu lub gdy instalacja znajdująca się u odbiorcy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia albo środowiska - mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKIK.

Przedsiębiorcom dostało się też za to, że klientom dają zbyt mało czasu na złożenie reklamacji rachunku za gaz albo wystąpienie z roszczeniem. Choć prawo energetyczne nie precyzuje terminu zgłoszenia reklamacji, to w tym przypadku należy brać pod uwagę zapisy kodeksu cywilnego. Zatem pamiętajmy, że na zgłoszenie swoich zastrzeżeń w sprawie dostaw gazu oraz rozliczeń mamy miesiąc.

Natomiast firma na rozpatrzenie naszej reklamacji ma 14 dni. Tymczasem, jak wykazała kontrola, dwaj przedsiębiorcy bezprawnie wydłużyli ten termin do 21 dni. Nie dajmy się również „złapać” na zapis w umowie, że przedsiębiorca nie odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. To nie jest prawda.

W UOKIK przypominają, że w przypadku sporów z dostawcą gazu możemy zwrócić się do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów, właściwego ze względu na  miejsce zamieszkania. O pomoc można także poprosić Federację Konsumentów pod  bezpłatnym numerem infolinii 800 007 707 albo napisać do Stowarzyszenia Konsumentów Polskich pod adresem [email protected].

Jak czytać fakturę za gaz
Znajdują się na niej następujące pozycje:
- opłata za gaz - mnożymy cenę gazu [zł/m sześc.] przez ilość gazu [m sześc.], który pobraliśmy,
- opłata stała za usługę sieciową - mnożymy stawkę stałą [zł/m-c] przez liczbę miesięcy w okresie rozliczeniowym,
- opłata zmienna za usługę sieciową - mnożymy stawkę zmienną [zł/m sześc.] przez ilość pobranego gazu [m sześc.],
- opłata abonamentowa - mnożymy miesięczną stawkę opłaty przez liczbę miesięcy w okresie rozliczeniowym.

Gdy rachunek opłacamy w siedzibie firmy, wówczas należy to uczynić najpóźniej w dniu wskazanym na rachunku. Jeśli płacimy przelewem na rachunek bankowy, to o dotrzymaniu terminu płatności przesądza dzień, w którym pieniądze znalazły się na rachunku firmy, a nie dzień odciążenia naszego konta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rachunek za gaz też możemy reklamować! - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki