Rada Miejska Łodzi przeciw wyrokowi "Trybunału Konstytucyjnego" w sprawie aborcji. Radny PiS: "Może pan sobie ten znak na czole narysować"

md
Marcin Gołaszewski po przegłosowaniu stanowiska RM w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W galerii zdjęć fotografie z protestów w Łodzi. Marcin Gołaszewski/FB
Rada Miejska Łodzi podjęła stanowisko przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Poparli je radni Koalicji Obywatelskiej i SLD, przeciw był klub radnych PiS.

Nim projekt stanowiska odczytano, przewodniczący Marcin Gołaszewski (KO) zasiadł przed kamerą ze nakiem czerwonej błyskawicy, symbolem Strajku Kobiet. Radosław Marzec, szef klubu PiS zareagował, radząc Gołaszewskiemu, by "ten znak narysował sobie na czole". Podczas dyskusji doszło do wymiany uszczypliwości, zresztą żałosnych. Radny Marzec zasugerował, iż stanowisk i apeli jest tak dużo (głosowano także apel o oddawanie osocza przez ozdrowieńców i stanowisko w sprawie budżetu Unii Europejskiej - red.), że "niebawem przewodniczący zaapeluje o zieloną trawę w zimie i będzie nosił trawnik na głowie". Z kolei gdy głosu nie mógł oddać Kamil Jeziorski (PiS), przewodniczący Gołaszewski stwierdził, że "Bóg tak chciał".

Stanowisko poparli radni KO/SLD, klub PiS, co oczywiste, był przeciw, uznając je za "stanowisko polityczne"

- Nasza demokracja ma się dobrze, możemy śmiało dyskutować i wygłaszać swoje poglądy na ulicach miast, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią - mówił radny Marzec w imieniu klubu PiS. - Odbywały się spacery, w których pan przewodniczący Gołaszewski tak często uczestniczył. Polska jest krajem tolerancyjnym, mam nadzieję, że będziemy szanowali siebie nawzajem i nie będzie więcej dochodziło do bezczeszczenia i mazania kościołów, przerywania mszy świętej, bo to nie jest żadna tolerancja. Z jednej strony nawołujecie do tolerancji, z drugiej strony dyskryminujecie m.in. katolików. Klub PiS nie poprze tego politycznego apelu.

Oto treść stanowiska:

Stanowisko Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie orzeczenia tzw. „Trybunału Konstytucyjnego” z dnia 22.10.2020r. dotyczącego przerywania ciąży z powodu ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu.

"Rada Miejska w Łodzi wyraża swój kategoryczny sprzeciw wobec cynicznej gry politycznej, której elementem stało się orzeczenie tzw. Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające niezgodność z Konstytucją RP art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny. „Trybunał Konstytucyjny”, którego legalność działania i wyboru jest dalece wątpliwa, dokonał zaostrzenia obowiązujących w Polsce przepisów, dotyczących tak dramatycznej decyzji jak terminacja ciąży w przypadku wad letalnych płodu. Decyzja ta przeforsowana została bez konsultacji społecznych, wbrew woli Narodu, z pominięciem debaty parlamentarnej, w czasie trwającej pandemii. Skutkiem nieodpowiedzialnego kroku są trwające od dnia ogłoszenia orzeczenia masowe protesty społeczne, które są przejawem oburzenia wobec niegodziwości władzy, cynicznej grze politycznej, obłudzie i lekceważeniu woli Polek i Polaków. Podejmując autorytarne decyzje rządzący są w pełni odpowiedzialni za doprowadzenie do masowych protestów. Dlatego żądamy zaprzestania prześladowania uczestników oraz apelujemy o powstrzymanie się od zastraszania organizatorów protestów przez upolitycznioną Policję i Prokuraturę. Nazywanie Polek i Polaków „przestępcami” jest niegodne i zasługuje na powszechne potępienie.
My, Radne i Radni Rady Miejskiej w Łodzi, sprzeciwiamy się odzieraniu Kobiet z godności poprzez odbieranie im prawa do decydowania o swoim zdrowiu i życiu. Nie zgadzamy się na skazywanie Polek na tortury i cierpienie. Protestujemy wobec obrzydliwych metod używanych w celu zaostrzenia prawa aborcyjnego. Żądamy szacunku dla Obywatelek i Obywateli naszego kraju.
Solidaryzujemy się z milionami Polek i Polaków protestujących na ulicach miast i miasteczek naszej Ojczyzny. Wyrażamy poparcie dla ich postulatów w walce o podstawowe prawa obywatelskie: ochronę godności osobistej, praw matki, prawa do prywatności i życia rodzinnego, prawa do ochrony zdrowia. Konstytucja RP gwarantuje prawo do wolności sumienia oraz prawo do decydowania o życiu osobistym.
Jednocześnie wyrażamy najwyższe uznanie dla odwagi Kobiet i Mężczyzn - Łodzianek i Łodzian - protestujących w obronie praw obywatelskich. Jesteśmy poruszeni ogromną determinacją i pokojowym charakterem protestów, a postawy Polek i Polaków są przykładem ich głębokiego patriotyzmu.
Apelujemy do rządzących o natychmiastowe, pokojowe rozwiązanie konfliktu."

Dlaczego śmieci są coraz droższe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie