Rada Miejska w Łodzi uchwaliła budżet miasta na 2019 rok. Koalicja KO-SLD uważa budżet za bardzo dobry, a opozycja z PiS go krytykuje

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Rada Miejska w Łodzi uchwaliła budżet miasta na 2019 rok.
Rada Miejska w Łodzi uchwaliła budżet miasta na 2019 rok. Grzegorz Gałasiński
Rada Miejska w Łodzi debatowała w czwartek nad kształtem przyszłorocznego budżetu miasta. Koalicja KO-SLD przekonywała, że to jeden z najlepszych budżetów od lat. Radni PiS uznali, że brakuje w nim wielu przedsięwzięć i próbowali przeforsować liczne poprawki do budżetu.

W przyszłym roku miasto będzie miało dochody blisko 4,5 mld zł . To o 12,2 proc. więcej niż w 2018 roku. Wydatki przekroczą 4,7 mld zł. To więcej o 15,8 proc. w porównaniu z tegorocznym budżetem.Na inwestycje chce wydać prawie 1,1 mld zł. Nadwyżka operacyjna, czyli najważniejszy wskaźnik budżetowy, wyniesie 327 mln zł. Miasto zamierza wyemitować obligacje na kwotę 333,5 mln zł i wziąć kredyt zagraniczny na 100 mln zł. Zadłużenie miasta zostało zaplanowane na poziomie 2,9 mld zł. Najważniejsze zadania wpisane do budżetu to dalsza rewitalizacja centrum i Księżego Młyna, remonty pałaców Poznańskich i Steinertów, inwestycje w ramach programu Tramwaj dla Łodzi, termomodernizacja placówek oświatowych, utworzenie centrum komiksu w EC1, rozbudowa muzeów i domów kultury, modernizacja parku Helenów i tworzenie parków kieszonkowych oraz budowa chodników i modernizacja ulic na osiedlach.

To bardzo dobry budżet - przekonywał Mateusz Walasek, przewodniczący klubu radnych KO. - Jest ponad miliard złotych na inwestycje. Będą one rozproszone po osiedlach. Nie będzie jednej dużej inwestycji. Najwięcej zapisane zostało na Tramwaj dla Łodzi. To kwota 100 mln zł.

W budżecie zapisane zostały m.in. pieniądze na przebudowę placu Wolności i sąsiednich ulic, chociaż wcześniej nie udało się rozstrzygnąć kilku przetargów na tę inwestycję. Udało się wpisać pieniądze na program wymiany pieców węglowych na ekologiczne systemy ogrzewania. W autopoprawce do projektu budżetu znalazło się dodatkowe 50 mln zł. To inwestycje, których nie udało się skończyć w tym roku, a także dodatkowe kwoty dla strażaków ochotników, na cmentarze komunalne, czy promocję Łodzi przy mistrzostwach Europy kobiet w siatkówce i siatkarskiej Ligi Narodów mężczyzn.

Nie udało się wpisać budowy bezpiecznego przejścia dla pieszych przez Kopcińskiego, ani pieniędzy na remont zdewastowanych wiaduktów.

Zadłużenie miasta to efekt licznych inwestycji. Nie przejadamy tych pieniędzy - zapewnia Mateusz Walasek. - Sytuacja jest taka jak w każdej rodzinie, która ma kredyt na mieszkanie lub samochód. Nie ma powodu do histerii.

Radni PiS zaproponowali liczne poprawki. Chcieli zwiększyć wydatki bieżące o 10 mln zł i majątkowe za 27,3 mln zł. Proponowali podwyżki dla pracowników kultury (3,5 mln zł), dofinansowanie remontów budynków, które nie są zabytkami (1,5 mln zł), dożywianie uczniów (1 mln zł), schronisko dla bezdomnych kobiet (200 tys. zł), a także 4 mln zł na drogi rowerowe i 17 mln zł na modernizację dróg lokalnych. Chcieli pokryć te wydatki zmniejszeniem dopłat do miejskich spółek. Ich poprawki nie zostały przyjęte.

- Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców. Przeprowadziliśmy konsultacje i wysłuchaliśmy łodzian na dyżurach. Usłyszeliśmy wiele negatywnych opinii o projekcie budżetu. Dlatego zaproponowaliśmy poprawki - mówi Radosław Marzec, przewodniczący klubu radnych PiS.

Rada Miejska w Łodzi uchwaliła budżet miasta na 2019 rok.

Rada Miejska w Łodzi uchwaliła budżet miasta na 2019 rok. Ko...

- To budżet stagnacji, ponieważ nic nie zapisano na rozwój miasta. Nie ma nawet na malowanie klatek schodowych i bram - dodał radny Włodzimierz Tomaszewski (PiS). - To budżet ku uciesze propagandzistów i dziadowskich rekordów. Rośnie dług, który na koniec 2019 roku będzie najwyższy w historii i sięgnie 4.354 zł na mieszkańca. Dochody miasta rosną dzięki administracji rządowej i programowi "Rodzina 500+" . Rosną też wpływy z podatku dochodowego, bo rząd nakręca koniunkturę gospodarczą. Byłoby lepiej, gdyby władze miasta bardziej dbały o dochody. Wzrost podatku od środków transportowych spowodował, że wyrejestrowano z Łodzi wiele pojazdów i dochody spadły - dodał narzekając, że nie mógł dogłębnie porównać projektu przyszłorocznego budżetu z budżetami z poprzednich lat, bo koalicja KO-SLD wprowadziła ograniczenia czasowe przemówień.

- To nieprawda, że miasto maksymalizuje podatki od środków transportowych. Tylko dziewięć z 73 opłat ma maksymalną stawkę. Nie mogę też zgodzić się, że zadania zlecone poprawiają budżet. One rujnują budżet. Najlepiej, gdyby realizował je wojewoda - odparł skarbnik Krzysztof Mączkowski. Dodał, że propozycje poprawek PiS spowodowałyby turbulencje dla miasta, a zwłaszcza dla spółek komunalnych. Zmniejszenie dopłat do spółek spowoduje, że mogą stracić płynność finansową w drugim półroczu, a port lotniczy straci płynność już na początku roku, bo bez tych pieniędzy sobie nie poradzi - podsumował skarbnik miasta prosząc o odrzucenie poprawek PiS.

Komisje Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu. Jedynie komisja inwentaryzacyjne nie wydała opinii, bo głosy rozłożyły się po równo dla pozytywnej i negatywnej opinii. Natomiast komisja planu przestrzennego, budownictwa i architektury nie poddała pod głosowanie Wieloletniej Prognozy Finansowej. Komisja finansów zarekomendowała projekt budżetu do akceptacji. Komisja finansów zaproponowała osiem poprawek. Dwie z nich zostały zaakceptowane. To zwiększenie puli dla OSP i 3 mln zł na wymianę starych pieców na ekologiczne. Dwie propozycje będą rozważane w przyszłym roku. To podwyżka płac dla pracowników schroniska dla zwierząt oraz zakup wozu bojowego dla OSP Łódź Wiskitno i budowa zaplecza dla pojazdu za 200 tys. zł. Odrzucone zostały propozycje zwiększenia dotacji na prace konserwacyjne nieruchomości, dodatkowe 500 tys. zł na utwardzenie dróg, 200 tys. dla Teatru Powszechnego i dodatkowe fundusze na Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Radny Radosław Marzec (PiS) dopytywał się o szczegółowe zapisy w budżecie. Dociekał, na jakim etapie jest budowa schroniska dla zwierząt i rozbudowa stadionu ŁKA. Mówił, że prezydent Hanna Zdanowska obiecuje budowę stadionu ŁKS, czy obwodnicę Nowosolnej, ale inwestycji nie ma. Miało być 40 mln zł w budżecie na drogi rowerowe, a jest tylko 9 mln zł. Pytał też, ile kilometrów dróg będzie utwardzonych w przyszłym roku.

- Nie mamy policzonych kilometrów dróg do utwardzenia - odpowiedziała Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu. - W Łodzi mamy 300 km nieutwardzonych dróg. Co roku poprawiamy stan kilkudziesięciu kilometrów, ale ciągle tworzone są nowe drogi gruntowe. W tym roku utwardziliśmy 21 ulic na odcinkach 200-500 metrów, czyli około 10 km. W 2019 roku będzie podobnie.

Radny Rafał Markwant (PiS) pytał o naprawę zniszczonych wiaduktów, tunel na Widzewskiej, basen na Olechowie i nową noclegownię. Pieniędzy na wiadukty nie ma, ale są ekspertyzy, które zawierają wytyczne co zrobić, aby obiekty mogły dalej służyć. Tunel na Widzewskiej czeka na nowy przetarg. Poprzednio miasto przeznaczyło 4 mln zł, a oferty sięgały 10 mln zł. Basen ma zapisane w budżecie 83,7 tys. zł na przygotowanie programu funkcjonalo-użytkowego z koncepcją architektoniczną i wizualizacją. W przypadku noclegowni jest koncepcja i PFU. Wysłany został wniosek o unijne dofinansowanie. Budowa noclegowni ma trwać 1,5 do 2 lat.

Kluby radnych KO i SLD uznały budżet za dobry, a poprawki PiS za niedorzeczne, ponieważ opozycja chciała wykreślić m.in. orientarium w ogrodzie zoologicznym. Zwróciły też uwagę na pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej i komisji finansów.

To budżet stabilizacji wydatkowej i dochodowej. Będzie można korygować go dla mieszkańców w przyszłym roku - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, przewodnicząca klubu radnych SLD.

Małgorzata Niewiadomska-Cudak (SLD) stwierdziła, że miasto nie powinno wyłącznie wylewać betonu, ale inwestować w ludzi. Zwróciła uwagę na pieniądze zapisane w rezerwie budżetowej dla nauczycieli i pracowników miejskich jednostek organizacyjnych. Liczy, że znajdą się też pieniądze dla pracowników placówek kultury i schroniska dla zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A my go będziemy spłacać.
M
Marianek
że aż żygasz krwią z rozkoszy POmylencu zboczony!
c
co?
no?
G
Gość
Za śmieci wzrost o 80%,za przekształcenie wieczystego użytkowania we własność 40% wartości nieruchomości,mimo,ze mieszkańcy innych miast płacą tylko 2% wartości nieruchomości itd.
C
Ciemnogród łódzki
Chora babo wraz ze swoimi przydupasami i nieudacznikami bedziesz sądzona!!! Wydajesz na gówna miliony ,niepotrzebne sprawy,zadłużasz miasto a te głupki ciemna masa jeszcze cię wybierają! Haha
B
Barbara
POmylony kretynie,milośniku wałów i dymania mieszkańców!
G
Grzegorz
Tomasieśka, a może byś w końcu zdechła? Jako nawóz wreszcie będziesz pożyteczna.
PiS to banda złodziei, wszyscy na państwowych posadach z całymi tabunami rodzin na etacikach w państwowych spółkach. Jesteście trutniami i żal ze was ziemia nosi. Won złodzieje!
W
Władek
I bydzie rychtik , no nie
J
Jurek
Kiedy nowa siedziba PINOKIA!!!
G
Gość
Jak oba wiadukty się zawalą, to jak dojadę na plażę miejską na Księżym Młynie?
To skandal, że tak marnuje się pieniądze w Łodzi.
B
Bbt
Za najważniejsze się nie wzięli, za remont walących się wiaduktów... A jak się zawalą, albo całkowicie zostaną wyłączone z ruchu, Pani Zdanowska kasy będzie szukała w rządzie znienawidzonego PiSu
Ł
Łodzianin
Jest napisane w artykule, że.ma wiadukty kasy nie ma, będą je jedynie doraźnie naprawiać. Żal... W końcu dojdzie do tragedii...
D
Driver
Kolejna zwłoka, czekamy na nieszczęście. Tego tematu nikt nie podnosił?
G
Geo
Nie kumam jak sukcesem moze byc zadluzenie miasta o kolejne 200ml ? Masakra jakas! Do tego 430mln kredytu i obligacji. Razem 630 mln do tylu - czyli jakies 15% zadluzenia!!!!!!. Miasto zyje ponad stan, to sie zemsci przy najblizszym kryzysie!!!!!!!!!!
F
Folwark UML
Wiadukty zamkna ale trybuny i modrernizacja stadionu będzie PS Chyba czas pomyslec o podpisach za odwolaniem
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie