Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu Wieruszowskiego w obronie papieża Jana Pawła II

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Opracowana w trakcie sesji Rady Powiatu Wieruszowskiego uchwała została przyjęta przez aklamację
Opracowana w trakcie sesji Rady Powiatu Wieruszowskiego uchwała została przyjęta przez aklamację archiwum powiatu
Na ostatnim posiedzeniu Rady Powiatu Wieruszowskiego przyjęto uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Uchwała dotycząca polskiego papieża została wprowadzona do porządku obrad powiatowego samorządu z inicjatywy radnego Mariusza Dychto. W swoim wystąpieniu radny mówił o „brutalnej nagonce” na św. Jana Pawła II i wskazywał na szczególną powinność społeczności Wieruszowa względem niego jako honorowego obywatela miasta. Opracowana w trakcie sesji uchwała została przyjęta przez aklamację. Samorządowcy stali, gdy przewodniczący rady Andrzej Żóraw odczytywał jej treść. A jest ona następująca:

„Rada Powiatu Wieruszowskiego postuluje o zaprzestanie rozpowszechniania niemających żadnych podstaw oskarżeń kierowanych pod adresem Jana Pawła II, jednocześnie wskazuje, że oczernianie jego to dobitny dowód braku szacunku dla najjaśniejszych kart we współczesnej historii Polski. Lista zasług Jana Pawła II jest niewyczerpalna, i wszyscy jesteśmy winni mu wdzięczność za jego nieustanną odwagę, mądrość i niestrudzoną walkę o wolność i godność ludzi w Rzeczypospolitej i na całym świecie".

Uchwała jest wieruszowską odpowiedzią na ostatnie publikacje poruszające temat pedofilii w Kościele katolickim. Ich autorzy twierdzą, że Karol Wojtyła jako biskup krakowski miał wiedzieć o nadużyciach seksualnych księży i nie reagować. Uchwały w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II podejmują samorządy w całym kraju.

Karol Wojtyła gościł w Wieruszowie jako metropolita krakowski 5 maja 1973 roku. Ówczesny kardynał odwiedził miasto z okazji 300. rocznicy śmierci o. Augustyna Kordeckiego, przeora i obrońcy klasztoru jasnogórskiego. Honorowe obywatelstwo Wieruszowa nadano mu już jako papieżowi uchwałą Rady Miejskiej z 16 czerwca 2000 r. Akt nadania tytułu zawiozła do Rzymu delegacja na czele z ówczesną burmistrz Iwoną Szkopińską.

Czym jeszcze zajmowała się Rada Powiatu Wieruszowskiego na ostatnim posiedzeniu? Między innymi przedstawiony został Raport o stanie powiatu za 2022 rok. Debata nad dokumentem będzie miała miejsce na sesji w dniu 27 kwietnia. Miłym akcentem obrad było wręczenie wieruszowianinowi Andrzejowi Olbromskiemu medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Odznaczenie nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego przez przekazał starosta Stefan Pietras.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki