Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Powiatu Bełchatowskiego w obronie papieża Jana Pawła II

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Radni powiatu bełchatowskiego przyjęli uchwałę w obronie papieża Jana Pawła II. Więcej na kolejnych zdjęciach
Radni powiatu bełchatowskiego przyjęli uchwałę w obronie papieża Jana Pawła II. Więcej na kolejnych zdjęciach Powiat bełchatowski
Uchwałę w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II podjęli dziś, we wtorek, 25 kwietnia 2023, radni Powiatu Bełchatowskiego. Uchwała przeszła głównie głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Radni Powiatu Bełchatowskiego w obronie papieża Jana Pawła II

"W związku z nieuzasadnionym i niegodziwym publicznym atakiem na osobę ś. Jana Pawła II, mającym na celu osłabienie autorytetu Papieża Polaka, Rada Powiatu Bełchatowskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec próby znieważenia i umniejszenia zasług Naszego Wielkiego Polaka, wynikający z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu do niniejszej uchwały, które stanowi jej integralną część" - czytamy w projekcie uchwały.

Projekt uchwały dotyczący "obrony dobrego imienia i autorytetu Papieża Polaka - Św. Jana Pawła II" był jednym z pierwszych punktów wtorkowej sesji. Pod projektem uchwały podpisał się wicestarosta Jacek Bakalarczyk, przewodniczący Klubu Radnych PiS, który referował uchwałę na sesji.

- Jan Paweł II podczas swojego, blisko trzydziestoletniego pontyfikatu stał się największym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym dla milionów ludzi różnych narodowości - mówił na sesji Jacek Bakalarczyk. - Jego wielkość jest niekwestionowana, bowiem to on przekonywał do życia w tolerancji, zrozumieniu i zaufaniu do bliźniego. Jesteśmy przekonani, że działania znieważające naszego wielkiego rodaka szkodzą przede wszystkim Polsce i Polakom.

Rada Powiatu w Bełchatowie czuje się w obowiązku obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II i stanowczo sprzeciwia się bezpodstawnym, tendencyjnym i niezwykle krzywdzącym opiniom pojawiającym się w przestrzeni publicznej dotyczącym Jego osoby” - napisali pomysłodawcy w projekcie uchwały nad którą pochylili się podczas sesji powiatowi radni w Bełchatowie.

Jak zaznaczyli, stanowczo nie zgadzają się na szkalowanie papieża, który jest symbolem zjednoczonej "chrześcijańskiej Europy.

"Pontyfikat Papieża Polaka naznaczony był pokorą i szacunkiem do ludzi wszystkich wyznań i kultur. Jan Paweł II podczas swojego blisko trzydziestoletniego pontyfikatu, stał się największym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym dla milionów ludzi różnych narodowości. Jego wielkość jest niekwestionowana, bowiem to on przekonywał do życia w tolerancji, zrozumieniu i zaufaniu do bliźniego. Jesteśmy przekonani, że działania znieważające Naszego Wielkiego Polaka szkodzą przede wszystkim Polsce i Polakom" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

W Bełchatowie jest wiele symboli związanych z papieżem Janem Pawłem II. Patronuje on miasto, w centrum znajduje się pomnik papieża, jest też m.in. skwer i szpital jego imienia.

- Mieszkańcy powiatu bełchatowskiego od wielu lat udowadniają, że chcą się identyfikować z wartościami. które stały się świadectwem życia Karola Wojtyły i pragną się inspirować Jego nauczaniem - czytamy w uzasadnieniu dokumentu. - Po raz pierwszy dano temu wyraz w 1989 roku, kiedy to bełchatowskiemu szpitalowi nadano Jego imię. Jedenaście lat później, w samym centrum miasta Bełchatowa, stanął pomnik Jana Pawła II - patrona Bełchatowa.

Nie wszyscy radni byli jednak jednomyślni w kwestii przyjęcia wspomnianej chwały. Została ona przyjęta 13 głosami, głównie radnych PiS.

Za przyjęciem uchwały głosowali:

  • Jacek Bakalarczyk

  • Adam Baryła

  • Małgorzata Filipek

  • Radosław Herudziński

  • Marek Jasiński

  • Włodzimierz Kula

  • Leszek Maciaszczyk

  • Dorota Pędziwiatr

  • Krzysztof Rybak

  • Renata Skalska

  • Bogdan Stolarczyk

  • Zofia Szumigaj-Grochocka

  • Waldemar Wyczachowski

Ośmioro radnych nie wzięło udziału w głosowaniu. To:

  • Marek Chrzanowski

  • Tadeusz Dobrzański

Krzysztof Gajda

  • Jarosław Janaszewski

  • Krzysztof Jewgiejuk

  • Jolanta Pawlikowska

  • Lidia Szymańska

  • Jacek Zatorski

Na sesji nieobecni byli radni Joanna Guc i Sławomir Malinowski.

Uchwała przekazana zostanie do prezydenta RP, marszałka Sejmu, marszałka senatu, premiera, ministra spraw wewnętrznych i administracji, wojewody łódzkiego, marszałka województwa łódzkiego oraz do samorządów powiatu bełchatowskiego.

Przypomnijmy, iż w marcu 2023 r. TVN24 wyemitował dokument Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”. Pojawiła się w nim teza, że św. Jan Paweł II, w czasie gdy był metropolitą krakowskim, wiedział o przypadkach molestowania seksualnego przez księży, ale ukrywał te sytuacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki