Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni z Piotrkowa oddadzą miasto w opiekę Matki Bożej?

Aleksandra Tyczyńska
Przewodniczący rady Marian Błaszczyński (na pierwszym planie), autor projektu „stanowiska” w sprawie zawierzenia miasta Matce Bożej
Przewodniczący rady Marian Błaszczyński (na pierwszym planie), autor projektu „stanowiska” w sprawie zawierzenia miasta Matce Bożej Dariusz Śmigielski
Jedną z pierwszych decyzji, jakie podejmią piotrkowscy radni w nowej kadencji, będzie rozstrzygnięcie, czy zawierzyć miasto Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski. Niektórzy rajcy, a nawet przedstawiciele duchowieństwa nie kryją konsternacji projektem „stanowiska” w tej sprawie.

„Prezydent miasta oraz rada miasta świadomi bogactwa duchowego i kultu maryjnego, który przez wieki był obecny w Piotrkowie Trybunalskim pragną w sposób szczególny związać miasto z Najświętszą Maryją Panną, Królową Polski” i „Wsłuchując się w głos ruchów i wspólnot katolickich działających na terenie naszego miasta chcemy zawierzyć wszystkie sprawy Piotrkowa Trybunalskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny” - nad takiej treści „stanowiskiem” głosować będą na środowej sesji piotrkowscy radni.

Autorem projektu jest Marian Błaszczyński, przewodniczący rady z prezydenckiego ugrupowania „Razem dla Piotrkowa”. Chcieliśmy dowiedzieć się, co „autor miał na myśli”, bo pisemne uzasadnienie, jakie dodał do projektu (o tym, że Piotrków jest od setek lat związany z kultem maryjnym, a maryjne wizerunki otaczane są czcią w kościołach) niewiele wyjaśnia. Niestety, nie odbierał telefonu, a radni będący jego najbliższymi współpracownikami, nie byli chętni do rozmowy - Mariusz Staszek stwierdził, że nie ma czasu, a Rafał Czajka, że „ nie słyszał o tym projekcie, nie miał okazji zapoznać się z nim”.

Z projektem miała już okazję zapoznać się radna Marlena Wężyk Głowacka (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska). - Jestem zszokowana, że rada ma podejmować takie stanowisko. Rozumiem, że to tylko ukłon w stronę kościelnego elektoratu ugrupowania pana prezydenta, bo co ono wnosi, co zmieni w życiu mieszkańców? - pyta radna dodając, że sama jest katoliczką, ale wiarę pozostawia w sferze prywatnej i jest przeciwniczką przenoszenia jej na grunt polityki. Na sesji zamierza dopytać - w głos jakich „ruchów i wspólnot” wsłuchiwał się przewodniczący i jaki procent społeczeństwa miasta one reprezentują.

Skonsternowany jest także Gracjan Kubica, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, która wraz z uroczystą koronacją została patronką miasta. - Piotrków został już zawierzony, czyli oddany w szczególną opiekę Matce Bożej Piotrkowskiej, a Matka Boża to Matka Boża, niezależnie od tego w jakim wizerunku - mówi.

Zdaniem prof. Jacka Wodza, socjologa z Uniwersytetu Śląskiego, problemem nie jest mieszanie się spraw boskich ze świeckimi. - Obawiałbym się raczej, że sami wnioskodawcy ważną dla siebie ideę mogą narazić na drwinę, na niepoważne potraktowanie - komentuje.

Jeśli radni przyjmą „stanowisko”, to 8 grudnia w kościele NSJ miasto zostanie oddane w opiekę Matki Bożej poprzez odczytanie Aktu Zawierzenia.

Zawierzają miasta i spółki

Zawierzanie miast, czy powiatów siłom wyższym nie jest nowością. W marcu 2016 r. radni powiatu tomaszowskiego przyjęli stanowisko w sprawie Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski powiatu tomaszowskiego. Podobne stanowisko w marcu ub. roku przyjęli radni powiatu opoczyńskiego. Patronem Bełchatowa jest św. Jan Paweł II. Z kolei w lutym ub. roku spółka Energa została oddana w opiekę Opatrzności Bożej w kościele w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki