Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Radni: ZDiT przekroczył swoje uprawnienia

Agnieszka Magnuszewska
DziennikŁódzki/archiwum
Radni z komisji rewizyjnej uznali, że Zarząd Dróg i Transportu przekroczył swoje uprawnienia.

ZDiT poszerzył zakres umowy powierzenia usług MPK zezwalając na to, żeby MPK mogło korzystać z
usług tzw. spółdzielni pracy prowadzonej przez Zawiązek Motorniczych i Kierowców. Prowadzący, nie tylko z MPK, mogą dzięki takiej działalności obsługiwać dodatkowe kursy i dorabiać. Skargę do Komisji Rewizyjnej złożył Związek NSZZ "Solidarność".

- MPK tłumaczy, że korzystanie z usług tzw. spółdzielni pracy nie jest zlecaniem podwykonawstwa. To nie jest prawda. Zresztą przetarg na takie usługi MPK ogłosiło już dwa tygodnie wcześniej przed
podpisaniem umowy powierzenia. Prawdopodobnie było to ukartowane - mówi Krzysztof Frątczak, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w MPK.

MPK temu zaprzecza, podkreślając, że ma pozwolenie od Zarządu Dróg i Transportu na korzystanie z usług "spółdzielni pracy" prowadzonej przez związkowców i do tego ekspertyzy prawne, potwierdzające, że nie koliduje to z umową powierzenia usług.

- Związek jest podmiotem, z którego usług korzystamy, ale nie jest to podwykonawstwo. To my mamy licencję na przewozy, tabor i współtworzymy rozkłady jazdy - zaznacza Marcin Małek z biura
prasowego MPK.

Skarga NSZZ "Solidarność" dotyczy jednak nie MPK a ZDiT. Według związkowców to właśnie ten ostatni urząd przekroczył swoje uprawnienia poszerzając zakres umowy powierzenia.

- I związek ma rację, bo zgodnie z uchwałą rady miejskiej o powierzeniu usług MPK podwykonawstwo jest możliwe tylko w nagłych i wyjątkowych sytuacjach, a pozyskiwanie pracowników do nich nie należy - zaznacza Władysław skwarka, przewodniczący komisji rewizyjnej. - Mamy już uchwałę, którą przedstawimy na najbliższej sesji rady. Zobowiązuje ona panią prezydent do informowania przewodniczącego rady o sposobie usuwania przyczyn skargi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki