Radomsko w lutym wybierze prezydenta. Są już kandydaci

Redakcja
Wiesław Kamiński (z lewej), który od kilku dni pełni obowiązki prezydenta miasta, nie wyklucza udziału w wyborach
Wiesław Kamiński (z lewej), który od kilku dni pełni obowiązki prezydenta miasta, nie wyklucza udziału w wyborach Jacek Drożdż
Udostępnij:
Niewiele czasu mają kandydaci na prezydenta Radomska, by przygotować się do nadchodzących wyborów. Kampania będzie krótka

Na 7 lutego premier Beata Szydło zarządziła wybory przedterminowe na prezydenta Radomska. Stało się tak, ponieważ Anna Milczanowska, która wygrała wybory rok temu, dostała się do Sejmu i zrezygnowała z prezydenckiego fotela. Już dziś wiadomo, że na jej miejsce jest kilkoro chętnych.

Harmonogram wyborczy jest bardzo napięty. Komitety wyborcze mogą rejestrować się do 21 grudnia u komisarza w Piotr-kowie, natomiast 8 stycznia mija termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. Więc tak naprawdę tym, którzy chcą wystartować w wyborach, zostało niewiele czasu. Kandydaci powinni również wziąć pod uwagę fakt, że muszą zebrać 1.500 głosów radomszczan, którzy będą ich popierać.

Groził śmiercią sędzi, pójdzie do więzienia na 8 miesięcy

Półtora tygodnia zostało na zgłoszenie członków do miejskiej komisji wyborczej. Termin mija 23 grudnia. Jej siedzibą będzie tradycyjnie magistrat. - Miejska komisja wyborcza będzie przyjmować zgłoszenia kandydatów na prezydenta miasta, kandydatów do prac w obwodowych komisjach wyborczych, sporządzi karty do głosowania - wylicza Radosław Zatoń, sekretarz miasta.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne wyborów, nie zmienią się siedziby lokali wyborczych. Kampania wyborcza zakończy się 5 lutego o godz. 24. Radomszczanie będą mogli głosować nie tylko osobiście, ale też kores-pondencyjnie lub przez pełnomocnika. W wyborczą niedzielę lokale będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Druga tura wyborów zostanie ewentualnie zorganizowana 21 lutego.

Po rezygnacji ze stanowiska przez Annę Milczanowską została wyznaczona osoba, pełniąca funkcję prezydenta miasta. Został nią Wiesław Kamiński, prezes największej miejskiej spółki - Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Jak mówi, nie wyklucza startowania w wyborach prezydenckich. Jeśli się na to zdecyduje, konkurencję będzie miał sporą.

Dentysta z Radomska pił. Ile, kiedy i czy rwał po pijanemu?

Udział w wyborach już zadeklarowało kilka osób. Są to: Magdalena Spólnicka, miejska radna i niedawna kandydatka do Sejmu z listy PO, Jarosław Ferenc, były wiceprezydent miasta, rywal Anny Milczanowskiej sprzed roku, obecnie radny powiatowy stowarzyszenia Razem dla Radomska. Po fotel prezydenta zamierzają sięgnąć również Jacek Rak, kandydat na posła z ruchu Kukiz’15 oraz Ewa Drzazga, była kandydatka lewicy w wyborach na prezydenta miasta. Obecnie zamierza wystartować ze swojego komitetu wyborczego.

- Myślę, że to dobrze, że wybory są tak szybko. Radomsko potrzebuje stabilizacji, a wybory ją gwarantują - ocenia Jarosław Ferenc. - My już dzisiaj zarejestrujemy komitet wyborczy i rozpoczynamy zbieranie podpisów.

Wartkowice po wyborach

Uzupełniające wybory do Rady Gminy w Wartkowicach odbyły się w niedzielę w okręgu obejmującym sołectwa: Polesie, Spędoszyn, Sędów i Sędów Kolonię. Zwyciężył 40-letni Leszek Rulka, startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Samorząd Lokalny. Zwycięzca niedzielnego głosowania reprezentuje komitet wójta Piotra Kuropatwy. Na Leszka Rulkę głosy oddały 44 osoby. Dwie pozostałe kandydatki otrzymały następującą liczbę głosów: Monika Kabacińska-Antczak, reprezentująca KWW Aktywni dla gminy - 30, a Anna Kaszyńska, zgłoszona do wyborów przez KWW Prawy Samorząd - 24. Niedzielnym wyborom towarzyszyła niska frekwencja, która nie przekroczyła 29 proc.

Wybory związane były ze śmiercią radnego Leona Janiaka.

kk

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie