Radosław Stępień: Sprawdzimy, czy łodzianie będą segregować...

  Radosław Stępień: Sprawdzimy, czy łodzianie będą segregować śmieci [WYWIAD]

  rozm. Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z Radosławem Stępniem, wiceprezydentem Łodzi, rozmawia Jolanta Baranowska.
  Radosław Stępień

  Radosław Stępień ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Panie prezydencie, kiedy możemy spodziewać się obniżki opłat za odpady?

  Obniżenie opłat nastąpi, jeśli rzeczywiście uda się wygospodarować oszczędności. Dziś mamy ok. 70 tysięcy deklaracji. 80 tysięcy deklaracji jest zaś dla mnie progiem bezpieczeństwa. Wtedy będę wiedział, że system powinien się bilansować. Jeśli 80 procent naszych mieszkańców zadeklaruje i zapłaci, to będziemy mogli powiedzieć, że system nam się ustabilizował. I jeśli minie kilka miesięcy, i pojawi się szansa na obniżenie opłat, które są zresztą w dolnej strefie wartości dla dużych miast, będę rekomendował pani prezydent obniżenie opłat za śmieci segregowane. Dlaczego? Uważam, że różnica opłat między segregowanymi i niesegregowanymi nie jest duża. A segregacja opiera się w dużej mierze na świadomości ekologicznej.

  Czy widzi Pan ryzyko, że po 1 lipca załamie się system segregacji śmieci?

  Dopiero po 1 lipca zobaczymy, jaka część łodzian do tej pory segregowała, a jaka teraz zadeklarowała segregację. A tak naprawdę relację między tym, jak wygląda segregowanie i jaka część łodzian rzeczywiście to robi, będziemy mieli w okolicach października, listopada. Musimy sprawdzić czy te osoby, które deklarowały segregację, rzeczywiście segregują. Może się okazać, że będą próby jej ominięcia.

  To zapłacą.

  Zapłacą, ale najpierw trzeba będzie przeprowadzić postępowanie, naliczyć. To nie tak, jak z radarem: przekroczył prędkość, został namierzony, zapłacił. Moim zdaniem, najsłabszym ogniwem tej ustawy jest model sankcyjny. Odwołuje się bowiem w sposób bardzo nieprecyzyjny do ordynacji podatkowej.

  Co już nam wyszło przy zaokrąglaniu opłat za śmieci w deklaracjach...

  Czekam w tej chwili na opinie prawników. Ale myślę, że to nie będzie wielki problem. Rozmawialiśmy o tym z wojewodą. Wojewoda przedstawiła swoje stanowisko. Podeszliśmy do tego ze zrozumieniem. Myślę, że opinia nie narzuci nam konieczności zmiany. O to trzeba pytać skarbnika. Na podstawie rekomendacji skarbnika, za ordynacją podatkową, przyjęliśmy to zaokrąglanie. Moim zdaniem logiczne i racjonalne jest byśmy posługiwali się zaokrągleniami.

  Może po prostu należało wprowadzić opłaty: 13 i 16 zł, zamiast 12,69 i 16,50 zł.

  Jeszcze nigdy doskonały i spójny system nie narodził się od razu. Zawsze porównuję rewolucję śmieciową do podatku VAT. VAT się ustabilizował wiele lat po tym, jak został wprowadzony. Przyznaję, że gdybym robił to dziś, zaokrągliłbym stawkę, np. do 13 zł. Ale optymalne ceny wyszły nam z wyliczeń i takie podałem. Jednocześnie służby tworzyły deklaracje. I okazało się, że zgodnie z ordynacją należy zaokrąglać.

  Będą kary za niezłożenie deklaracji?

  Polityka prezydenta jest raczej polityką przypominania. Ale są przecież pewne terminy ustawowe m.in. złożenia deklaracji. Ale jeśli ktoś nawet przekroczy jakieś terminy, ale wniesie opłatę za usługę, to nawet ze względu na zasady współżycia społecznego oraz sensowność sytemu - po co karać? Również w zakresie sankcji ta ustawa jest bardzo niedoskonała. Nie ukrywam, że nie chcemy straszyć obywateli czy ich ścigać.

  A co wiemy o firmach, które będą od nas odbierały odpady?

  Firma musiała spełniać warunki przetargu. Musiała mieć sprzęt, ludzi. Myślę, że każda firma - również nowa na naszym rynku firma Eco Serwis z Kutna - powinna się zorganizować na terenie miasta, w którym wygrała przetarg. Dyskutowaliśmy o tym, że powinna mieć oddział w Łodzi. Firma wypowiadała się na ten temat dość niejasno. Słyszałem coś o jakimś Zgierzu, ale mam nadzieję, że to nieporozumienie. Dzielnica Łodzi to średniej wielkości miasto. Ale procedura przetargowa ma swoje uwarunkowania. Wszystkie warunki przetargu są obiektywne. Cena nie musi być jedynym kryterium. Choć jest najbardziej obiektywnym. W przypadku naszego przetargu, 70 proc. punktów można było zdobyć za cenę usługi, a pozostałe za zadeklarowaną częstotliwość. Ale bardzo uważnie będziemy się przyglądać pracy tych firm. Przetarg obowiązuje do końca 2014 roku, ale przecież kontrakty nie są nierozwiązywalne. Uważam, że jeśli firma nie zorganizowała kampanii informacyjnej wykraczającej poza warunki kontraktu, to popełniła bardzo poważny błąd.

  Jak będziecie kontrolować firmy?

  Będziemy robić ankietę wśród mieszkańców, sprawdzać wśród zarządców nieruchomości. W końcu będziemy sprawdzać harmonogram odbioru odpadów. Zaapelowałem, by te wywozy nie naruszały znanej ludziom siatki wywozów. Dziś wiem, że ode mnie odbierają śmieci w środę. I ja ten kubeł tego dnia wystawiam. Powinien zostać dostarczony do skrzynki harmonogram odbiorów.

  Rozmawiała Jolanta Baranowska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żal- dajmy radnym mandat karny i czerwona kartkę

  zdanoWSKI EGON (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

  a my łodzianie sprawdzimy kiedy PO te smieci odbierze i rozliczymy ich podczas wyborów (miejmy nadzieję ze tym razem nie będą to wybory na rosyjskich serwerach) bo moje osiedle tonie w smieciach,...rozwiń całość

  a my łodzianie sprawdzimy kiedy PO te smieci odbierze i rozliczymy ich podczas wyborów (miejmy nadzieję ze tym razem nie będą to wybory na rosyjskich serwerach) bo moje osiedle tonie w smieciach, ptaki i koty porozrywały worki, kto to teraz będzie zbierał, tak brudno nie było na moim osiedlu jeszcze NIGDY !!!! jestem ciekaw czy faktycznie po te segregowane smieci będą przyjeżdżały osobne śmieciarki, czy wwalą wszystko do jednej i dobrze wymieszają ?????? a potem jeszcze naślą straż miejską na mieszkańców, żeby było z czego płacic premie dla radnych, bo widocznie kasa z Podatków na premie już nie wystarcza .... i trzeba bić mandatyzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radni

  pitagoras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  radni bezradni i mają po wyborach nas w ................. dopisz sam gdzie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hehe

  Fajnie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

  Korfa morda ryża niech spier....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjeżdżając na wakacje nie zapomnijcie zgłosić tego w urzędzie

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Opłatę za śmieci wnosi się od przebywających a nie od zameldowanych.
  Nie zgłaszając wyjazdu zapłacicie podwójnie, bo tam gdzie się udacie doliczą wam podatek śmieciowy.
  No, chyba że np. do...rozwiń całość

  Opłatę za śmieci wnosi się od przebywających a nie od zameldowanych.
  Nie zgłaszając wyjazdu zapłacicie podwójnie, bo tam gdzie się udacie doliczą wam podatek śmieciowy.
  No, chyba że np. do Anglii. Ale wtedy to już wogóle nieporozumienie tutaj płacić.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szansa na obniżenie opłat przy 125 milionach nadwyżki

  Szok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

  Z tego co już wszyscy wiedzą koszty przeszacowano o 125 milionów!!! Miasto zaplanowało zapłacić trzem firmom za wywóz śmieci za drugie półrocze 2013 roku 220 milionów, a już wiadomo, ze zapłaci 95...rozwiń całość

  Z tego co już wszyscy wiedzą koszty przeszacowano o 125 milionów!!! Miasto zaplanowało zapłacić trzem firmom za wywóz śmieci za drugie półrocze 2013 roku 220 milionów, a już wiadomo, ze zapłaci 95 milionów złotych, więc pytam o jakiej szansie mowa na obniżenie cen, skoro już wiadomo, że 125 milionów złotych miastu w kieszeni zostanie ? Po co ta asekuracja, że Łódź jest w jakiś dolnych granicach za płacenie za śmieci, skoro i tak mieszkańcy będą płacić od 100% więcej wzwyż i wiemy dlaczego. To nie firmy śmieciowe nagle zażyczyły sobie dwa razy więcej pieniędzy, tylko nowy pośrednik UM, który pomimo protestów mieszkańców ustalił jakie stawki kompletnie oderwane od rzeczywistości. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To się nazywa

  pitagoras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Monopol monopolista
  konkurencji tu brak
  urząd nie jest tu żadnym przedstawicielem mieszkańców tylko mu się tak wydaje

  Zdjęcie autora komentarza
  "Rewolucja śmieciowa"!!!!

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  Jako mieszkanka Bałut jestem już gotowa do płacenia za wywóz niesegregowanych "odpadów komunalnych" po 33 zł miesięcznie (2 osoby). Na segregowanie odpadów (po 12.69 zł. od osoby) nie ma szans....rozwiń całość

  Jako mieszkanka Bałut jestem już gotowa do płacenia za wywóz niesegregowanych "odpadów komunalnych" po 33 zł miesięcznie (2 osoby). Na segregowanie odpadów (po 12.69 zł. od osoby) nie ma szans. Przegłosowało to Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej pod dyktando Prezesa Spółdzielni. W ten oto prosty sposób podniesiono mi opłatę śmieciową o 300%!!! I dobrze mi tak! A odpady komunalne ma z Bałut wywozić firma Eko Serwis z .... Kutna! Wygrali przetarg!!! Jak będzie okaże się w praniu. Opłaty za wywóz odpadów komunalnych będę wnosiła do Spółdzielni jako składnik opłat czynszowych. Już Zarząd Spółdzielni zadba o ściągalność tego ekstra podatku. Jeśli nie zapłacę, to wpadnę w długi wobec Spółdzielni. Konsekwencją jest Sąd i Komornik...... A niech Was wszyscy diabli...

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie segreguje smieci, bo sie nie da !

  Jakub Hubert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 8

  Panie prezydencie, prosze zapewnic mi mozliwosc segregowania smieci! Mieszkam w bloku 10 pietrowym gdzie sa ssypy - nie da sie segregowac tu smieci, bo nawet jesli ktos to bedzie robil i chodzil z...rozwiń całość

  Panie prezydencie, prosze zapewnic mi mozliwosc segregowania smieci! Mieszkam w bloku 10 pietrowym gdzie sa ssypy - nie da sie segregowac tu smieci, bo nawet jesli ktos to bedzie robil i chodzil z 8 pietra przed blok, to wystarczy chocby jedna osoba, ktora uzyje zsypu i koniec z segregowaniem. A co z malymi smietnikami przed blokami - je nalezy zlikwidowac? A moze postawic male troj-smietniczki? I co, kamere obok nich zeby zmuszac przechodzacych obok obcych ludzi zeby papierek wrzucili do poprawnego otworu ?? Ta ustawa to glupota, a miasto wprowadzilo ja w beznadziejnej formie. Pal licho, ze wszyscy bedziemy placic troche wiecej, gorzej, ze 300 tys mieszkancow mieszkajacych w spoldzielniach mieszkaniowych przestaje segregowac smieci, chociaz moze by chcialo. Ale sie nie da.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tępień?

  Jak pień. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 7

  Zawyżył dla mieszkańców Łodzi o 124 mln. zł. koszty wywozu śmieci tylko na odwróceniu operacji ustalając najpierw cenę, a póżniej ogłaszając przetargi. A dziś jeszcze nie dotarło do niego ile to ma...rozwiń całość

  Zawyżył dla mieszkańców Łodzi o 124 mln. zł. koszty wywozu śmieci tylko na odwróceniu operacji ustalając najpierw cenę, a póżniej ogłaszając przetargi. A dziś jeszcze nie dotarło do niego ile to ma wszystko kosztować? Działania takie w gospodarce wolnorynkowej powinny być ścigane z urzędu bowiem zmierzają do okradania społeczeństwa i napychania kasy firmom wywożącym śmieci, nie wspominając już faktu, że po segregacji przez nas śmieci cena ich wywozu powinna być niższa od poprzednio stosowanej przed segregacją! Moim zdaniem takimi decyzjami ośmiesza i podważa autorytet Pani Prezydent, która informowała już mieszkańców Łodzi na łamach DŁ. jakie są rzeczywiste koszty przyjęte do wyliczeń wywozu śmieci tj. 220 mln.zł., oraz 96 mln.zł po przetargach. Takie postępowania należy tępić bowiem mogą być korupcjogenne. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie żartuj

  K111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  Stępień jest wybrany przez panią prezydent, jakby była niezadowolona to by go zwolniła. Grube miliony wpłyną ekstra na konto miasta. A jeśli chodzi o autorytet to nie można podważać czegoś czego...rozwiń całość

  Stępień jest wybrany przez panią prezydent, jakby była niezadowolona to by go zwolniła. Grube miliony wpłyną ekstra na konto miasta. A jeśli chodzi o autorytet to nie można podważać czegoś czego nie ma.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto wygrywa przetargi

  nie mam kosza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

  Co to za firma co wygrała przetarg a mieszka w hotelu. Pan Stępień mówi -"Firma wypowiadała się na ten temat dość niejasno. Słyszałem coś o jakimś Zgierzu". To jest przetarg???????????


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a w sumie to wszystko jedno...

  Baba Jaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  też byłam zbulwersowana, że MPO coś ogłasza, Remondis też, a ta kutnowska spółka - ani dychu... ale pomyślałam sobie, ze ja przecież nie podpisuję z tą spółką zadnej umowy - brak informacji? brak...rozwiń całość

  też byłam zbulwersowana, że MPO coś ogłasza, Remondis też, a ta kutnowska spółka - ani dychu... ale pomyślałam sobie, ze ja przecież nie podpisuję z tą spółką zadnej umowy - brak informacji? brak jakiegokolwiek oddziału w Łodzi? no coż, pan Stępień będzie musiał sam podyrdać po moje śmieci albo kogoś wysłać wzamian, bo ja zapłacę MIASTU i to ono będzie musiało moje śmieci zagospodarować. A co mnie obchodzi kto to zrobi w imieniu miasta? Jak pan Stępień nie odbierze moich śmieci, to sama osobiście podrzucę mu je na Piotrkowską do UM, bo to już będą JEGO śmieci...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  opłaty

  arek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

  Co to za gospodarka wolnorynkowa gdzie to władza ustala stawki, stawki za wywóz powinny ustalać firmy wywożące odpady. Co jeszcze wymyślicie żeby okradać ludzi i defraudować ich ciężko zarobione...rozwiń całość

  Co to za gospodarka wolnorynkowa gdzie to władza ustala stawki, stawki za wywóz powinny ustalać firmy wywożące odpady. Co jeszcze wymyślicie żeby okradać ludzi i defraudować ich ciężko zarobione pieniądze?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo