ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wielkie krety wywiercą tunel pod Łodzią

  Rozwiń
  Rajd IPN śladem cichociemnych po ziemi łowickiej (Zdjęcia)

  Rajd IPN śladem cichociemnych po ziemi łowickiej (Zdjęcia)

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rajd IPN śladem cichociemnych po ziemi łowickiej (Zdjęcia)
  1/78
  przejdź do galerii

  ©Marzena Kumosińska (IPN w Łodzi)

  Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował dla młodzieży szkolnej z naszego województwa rajd i konkurs wiedzy historycznej zatytułowany „Śladami cichociemnych po ziemi łowickiej”. Wzięło w nim udział około 300 uczniów z 15 szkół z Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Lutomierska i Rawy Mazowieckiej.
  - Celem naszej plenerowej lekcji historii, która odbyła się 14 czerwca, było upowszechnianie wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej wiedzy o zrzutowiskach Armii Krajowej na ziemi łowickiej – informuje Marzena Kumosińska z IPN w Łodzi. - Tutaj w latach 1941-1944 miejscowe oddziały Armii Krajowej Obwodu „Łyska” odbierały cichociemnych z Wielkiej Brytanii oraz sprzęt wojskowy dla podziemia. W 1941 r. pod miejscowością Czatolin na zrzutowisku „Ugór” wylądował por. art. Jan Piwnik „Ponury”, późniejszy dowódca oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich i na Wileńszczyźnie.
  Trasa rajdu prowadziła również przez inny teren zrzutowisk w miejscowości Lisiewice w okolicach jezior Okręt i Rydwan.
  Podczas kilkunastokilometrowych wędrówek młodzież miała okazję obejrzeć m. in. zabytkowy kościół z Sobocie, klasycystyczny pałac w Walewicach oraz cmentarz wojenny z 1939 roku, na którym leżą polscy żołnierze polegli w bitwie nad Bzurą.
  Podsumowanie spotkania z historią oraz zabytkami powiatu łowickiego zakończyło się w Szkole Podstawowej w Sobocie. Jury oceniało stan przygotowania turystycznego grup do marszu, zachowanie w miejscach pamięci oraz miejscach kultu religijnego, a także realizację zadań edukacyjnych na trasie.
  - Młodzież musiała m.in. przygotować „spadochron”, filtr do wody, zaszyfrować wiadomość, przybyć na metę w określonym czasie oraz rozwiązać test, który sprawdzał pozyskaną wiedzę historyczną – dodaje przedstawicielka IPN.
  Po podsumowaniu punktów okazało się, że pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi. Na drugiej pozycji uplasowało się Katolickie Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Łodzi, a na trzeciej ex aequo – Publiczne Gimnazjum nr 21 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi oraz Publiczne Gimnazjum nr 37 w Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo