Ranking łódzkich liceów. Uniwersyteckie LO daje największy...

  Ranking łódzkich liceów. Uniwersyteckie LO daje największy przyrost wiedzy

  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ranking łódzkich liceów. Uniwersyteckie LO daje największy przyrost wiedzy

  ©Łukasz Kasprzak

  W liceum prowadzonym przy Uniwersytecie Łódzkim przyrost wiedzy jest najwyższy w Łodzi - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  Ranking łódzkich liceów. Uniwersyteckie LO daje największy przyrost wiedzy

  ©Łukasz Kasprzak

  Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ po raz pierwszy uzyskało najwyższy przyrost wiedzy w Łodzi, minimalnie wyprzedzając PLO Politechniki Łódzkiej, dotychczasowego lidera. Szkoła przy UŁ daje największy przyrost wiedzy humanistycznej oraz największy łączny przyrost wiedzy humanistycznej i ścisłej. Jednak jeśli chodzi o przyrost wiedzy ścisłej najlepszy jest ogólniak przy PŁ.

  Skąd to wiemy? Eksperci podlegli Ministerstwu Edukacji Narodowej wyliczyli właśnie Edukacyjną Wartość Dodaną (EWD) dla liceów za lata 2015 - 2017. To jedno z najciekawszych badań, które ocenia pracę szkół. Prowadzone jest już od dekady.

  Na czym polega badanie EWD?
  Eksperci porównują wiedzę, z którą uczeń przychodzi do danej szkoły (czyli wynik egzaminu gimnazjalnego) z wynikiem „na wyjściu” (czyli z matury). Ten sposób fachowcy uważają za najbardziej obiektywny przy ocenie pracy szkoły. EWD mierzona jest w punktach. Ich liczbę przytoczyliśmy w tabeli obok. Są tam dwie kolumny: z danymi dotyczącymi przedmiotów humanistycznych i przedmiotów ścisłych. W ostatniej kolumnie dodaliśmy dane z dwóch poprzednich kolumn (i według tego posegregowaliśmy szkoły).

  Zobacz też:Ranking łódzkich liceów. Które są najlepsze? Wiedza rośnie najbardziej w LO przy uczelniach

  EWD jest obliczana na podstawie porównania wyników ze wszystkich polskich ogólniaków. Daje to możliwość określenia, czy szkoła: odnosi sukces, wspiera ucznia, nie wykorzystuje jego szans lub potrzebuje pomocy.

  Szkoły sukcesu i wspierające mają dodatni wskaźnik EWD. Szkoła sukcesu zwykle przyjmuje dobrych kandydatów, a ich przyrost wiedzy i wyniki końcowe są lepsze niż w przeciętnym polskim ogólniaku.

  W szkole wspierającej wynik matury wypada słabiej niż przeciętna, ale uczniowie poprawili się w stosunku do egzaminu gimnazjalnego.

  Ujemne wskaźniki EWD mają szkoły niewykorzystanych szans (w tabelce oznaczone jako NS; z dobrymi wynikami na koniec, ale potencjał przyjmowanych uczniów wskazuje, że wyniki powinny być jeszcze lepsze) i wymagające pomocy (w tabelce WP; słabi kandydaci, którym liceum nie potrafi pomóc).

  Większość szkół ma EWD nie wyższe niż „5” i nie niższe niż „- 5”. Jeśli ogólniak mieści się poza tymi liczbami, jest przypadkiem wyjątkowym.

  Badacze EWD podają jego wartość dla każdej ze szkół jedynie oddzielnie - tabela to opracowanie tych danych (dla wszystkich liceów ze zmierzonym przyrostem wiedzy w Łodzi) przez naszą redakcję. Wkrótce tygodniki lokalne „Dziennika Łódzkiego” przedstawią podobne zestawienia dla innych części regionu.  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 9 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW

  ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017. ZMIANA CZASU Z LETNIEGO NA ZIMOWY. KIEDY ZMIANA CZASU

  BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW: BELFER 2 ODCINEK 1 STRESZCZENIE [BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zmiana trendu?

  zyg-zak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Ciekawie wyglądają wyniki dla liceów katolickich. Czyżby zmiana trendów? Chyba co do niektórych szkół trzeba zrewidować stereotypowe opinie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znakomity pomysł.

  czas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Widać, że geriatria zarządzająca UŁ znalazła sposób na przetrwanie. To może niech cały UŁ przekształcą w szkołę średnią.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poziom młodzieży jest żenujący.

  pokolenie fejsika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  potęgi klucz

  jeloł banana od rana do rana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  będąc ostatnio u znajomych obejrzałem sobie 'postaw na milion'. przedstawiciele nowego pokolenia światłych Polaków wykształconych już w całkowicie wolnej Polsce, po demokratycznemu solidarnemu i...rozwiń całość

  będąc ostatnio u znajomych obejrzałem sobie 'postaw na milion'. przedstawiciele nowego pokolenia światłych Polaków wykształconych już w całkowicie wolnej Polsce, po demokratycznemu solidarnemu i kapitalistycznemu mieli problemy z mierzeniem, nie mieli pojęcia co to manometr, co się robi suwmiarką. ale to nie dziwi robotniczy patos wykształciuchów PRL zakończył żywot obalony przez warchołów a w nowej kapitalistycznej Ojczyźnie wszyscy to co najmniej prezesi spółek. co im tam taka przyziemna wiedza.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dostać się z dodatkowej list

  K&M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  No,no

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny