MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking miejskich szkół podstawowych w Łodzi. Zobacz, która łódzka podstawówka jest najlepsza! [GALERIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Która z miejskich podstawówek jest najlepszą? Na kolejnych zdjęciach znajdziecie 20 najlepszych podstawówek w Łodzi
Która z miejskich podstawówek jest najlepszą? Na kolejnych zdjęciach znajdziecie 20 najlepszych podstawówek w Łodzi Tomasz Czachorowski/archiwum Polska Press
W Łodzi trwa nabór do prowadzonych przez samorząd szkół podstawowych. Jak wybrać najlepszą z nich?

Która z miejskich podstawówek jest najlepszą? Najprostszą, choć niepełną, odpowiedzią były wyniki państwowego egzaminu szóstoklasistów. Ostatni, odbył się w kwietniu 2016 r., potem zniósł go rząd reformujący system oświaty. Dlatego poukładaliśmy miejskie podstawówki według wyników sprzed dwóch lat.

PRZEJDŹ DO GALERII, BY ZOBACZYĆ 20 NAJLEPSZYCH SZKÓŁ W ŁODZI!

Na nowe zestawienie trzeba będzie poczekać do wiosny 2019 r., bo wtedy – w wydłużonych podstawówkach – odbędzie się egzamin klas ósmych, decydujący o przyjęciu do ogólniaków i szkół zawodowych.

Państwowy test w 2016 r. składał się z dwóch części: arkusza z polskiego i z matematyki oraz z zadań z języka obcego, którego najwięcej uczył się w szkole podstawowej szóstoklasista (zdecydowanie najczęściej był to angielski). Na podstawie danych z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi ułożyliśmy zestawienie najlepszych miejskich SP w części pierwszej egzaminu sprzed dwóch lat.

Przeglądając to zestawienie trzeba pamiętać o kilku sprawach. Wynik państwowego egzaminu, to nie wszystko. Wśród miejskich podstawówek są szkoły, do których za sprawą położenia na mapie miasta trafią zwykle „słabsze” dzieci niż w innych rejonach. Nauczyciele ciężko z nimi pracują, ale nie zawsze takiej placówce uda się wypracować dobre wyniki w porównaniu z innymi szkołami. Już przed rokiem władze miasta zapowiedziały politykę „wyrównywania szans”, oznaczającą wsparcie dla podstawówek ze słabszymi wynikami, ale z drugiej strony – mocniejsze trzymanie się rejonizacji, co oznacza mniej miejsc w najlepszych szkołach dla kandydatów spoza okręgu.

Zwykle łatwiej pracować nauczycielom, gdy szkoła jest mniejsza. W naszym zestawieniu brakuje miejskich podstawówek, w których egzamin w 2016 r. zdawała ponad setka uczniów. Ale gdyby ograniczyć je tylko do takich szkół, na czele znalazłyby się SP nr 162 przy ul. Powszechnej 15 oraz SP nr 34 przy ul. Ćwiklińskiej 9 (obu bardzo niewiele zabrakło do znalezienia się w naszej „dwudziestce”).

W Łodzi 1 września 2018 r. ruszają (i także prowadzą już nabór) cztery nowe szkoły podstawowe, które są ulokowane przy trzech wygaszanych gimnazjach (SP nr 84 - ul. Wici 16, SP nr 94 - ul. Zacisze 7/9, oraz SP nr 158 – ul. Janosika 136) oraz w obecnym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Czajkowskiego 14 (SP nr 198 z oddziałami sportowymi - w miejsce wygaszanych tam gimnazjów, w tym sportowego). One nie mogły wykazać się w egzaminie z 2016 r. – warto również sprawdzić ich ofertę.
W nowy rok szkolny Łódź wkroczy z 90 miejskimi podstawówkami. Oczywiście, można też zapisać dziecko do szkół nieprowadzonych przez miasto – o profilu artystycznym albo do podstawówki katolickiej czy prywatnej.

W Łodzi internetowe zapisy do klas pierwszych samorządowych placówek odbywają się w dniach 1 - 28 marca (do klas sportowych - do 21 marca).

Rodzic składa proste zgłoszenie, jeśli zapisuje dziecko do podstawówki w rejonie zamieszkania.

Ale, jeśli chce wybrać szkołę spoza obwodu, wypełnia wniosek. We wniosku można wybrać maksymalnie trzy szkoły z określeniem kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. Jeśli te szkoły będą miały miejsca – niewypełnione dziećmi zgłoszonymi ze swojego rejonu – wybiorą „obcych” kandydatów w oparciu o uzyskane przez nich punkty (najwięcej jest za rodzeństwo, które chodzi już do wybranej placówki).

Sprawdź: Jak zabezpieczyć wiosną siebie i dziecko przed kleszczami i komarami?

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki