Ranking Perspektywy 2019. Liceum Politechniki Łódzkiej...

  Ranking Perspektywy 2019. Liceum Politechniki Łódzkiej utrzymało pierwsze miejsce w naszym województwie

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Siedziba P LO PŁ

  Siedziba P LO PŁ ©archiwum

  W czwartek (10 stycznia) Fundacja Edukacyjna Perspektywy udostępniła wyniki edycji 2019 swoich dwóch prestiżowych rankingów - liceów ogólnokształcących oraz techników. W pierwszym z nich Publiczne LO Politechniki Łódzkiej utrzymało najwyższe miejsce wśród szkół tego typu w naszym województwie. A najlepszą placówką zawodową w Łódzkiem, w której nauka kończy się maturą, jest ponownie Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie.
  Siedziba P LO PŁ

  Siedziba P LO PŁ ©archiwum

  Ogólniak PŁ znalazł się na 18. miejscu w Polsce (awans z 21. w edycji z 2018 r.). I LO w Łodzi jest na 21. miejscu (także awans - z 22. miejsca).

  Liceum politechniki po raz pierwszy w historii rankingu wyprzedziło łódzką "Jedynkę" w jego edycji 2018.

  Technikum w Kleszczowie w swoim rankingu zajmuje teraz 4. miejsce w Polsce (awans z 5.). Na 20. miejscu znajdziemy kolejną szkołę zawodową z naszego regionu - Technikum nr 10 w łódzkim "Elektroniku" (awans z 29. miejsca w 2018 r.).

  Jak informują autorzy zestawień, zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników dochodzą jeszcze wyniki egzaminu zawodowego.

  W pierwszej setce rankingu liceów znalazły się także: Klasyczne LO w Skierniewicach (27. w Polsce), Publiczne LO Uniwersytetu Łódzkiego (39.), XXI LO w Łodzi (46.) oraz Pijarskie LO w Łowiczu (63.).

  Natomiast w setce najlepszych techników zmieściły się również: Technikum w Zespole Szkół nr 3 w Skierniewicach (26.), Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Białej Rawskiej (41.) oraz Technikum nr 9 w Łodzi (79.).

  W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2018 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

  Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, b. rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

  Kryteria Rankingu Liceów 2019 to: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

  Kryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ob

  Serwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A gdzie moje XXVI l.o.?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Generalnie lodzkie szkoły nisko!

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Spadly w rankingu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak nisko

  M. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Że jednak jakiś skok zaliczyły w górę rankingu. Mniejszy, większy, ale jest progres i chyba powinniśmy się cieszyć, że z roku na rok łódzkie licea znajdują się coraz wyżej w tych rankingach - jak...rozwiń całość

  Że jednak jakiś skok zaliczyły w górę rankingu. Mniejszy, większy, ale jest progres i chyba powinniśmy się cieszyć, że z roku na rok łódzkie licea znajdują się coraz wyżej w tych rankingach - jak choćby liceum UŁ, które od Perspektyw 2017 i 95. miejsca wbiło się na 39. miejsce w Perspektywach 2019. Nadal nisko? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy ZUS zbada zwolnienia nauczycieli??

  Podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wkrótce

  poDpis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Zaraz jak skończy badać L4 policjantów :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo