
W czwartek (9 stycznia) Fundacja Edukacyjna Perspektywy udostępniła wyniki edycji 2020 swoich dwóch prestiżowych rankingów - liceów ogólnokształcących oraz techników. W pierwszym z nich Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej utrzymało najwyższe miejsce wśród szkół tego typu w naszym województwie. A najlepszą placówką zawodową w Łódzkiem, w której nauka kończy się maturą, jest ponownie Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie.
Ranking liceów ogólnokształcących 2020
Ogólniak PŁ znalazł się na 18. miejscu w Polsce. I LO w Łodzi jest na 21. miejscu. Obie te szkoły utrzymały swoje pozycje z zestawienia 2019.
Liceum politechniki po raz pierwszy w historii rankingu wyprzedziło łódzką "Jedynkę" w jego edycji 2018.
W pierwszej pięćdziesiątce ogólnopolskiego zestawienia więcej ogólniaków z Łódzkiego nie ma.
CZYTAJ WIĘCEJ >>>>
Zajęcia w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej

Ranking techników 2020
Bardzo wysoko w ogólnopolskim zestawieniu szkół zawodowych, kończących się maturą, jest Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie. Zajęło czwartą pozycję - tak samo jak w rankingu 2019.
W pierwszej pięćdziesiątce ogólnopolskiego zestawienia więcej techników z Łódzkiego nie ma.
Ranking liceów i techników 2020. Jakie są zasady ich układania?
Kryteria rankingu liceów 2020 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria rankingu techników 2020 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).
CZYTAJ DALEJ >>>>
Uroczystości w I LO w Łodzi

W tegorocznych rankingach autorzy wzięli pod uwagę dane z 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Pracom kapituły, odpowiedzialnej za rankingi, przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Technikum Nowoczesnych Technologii wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, które w 2019 r. świętowało swoje 10-lecie

Ranking Perspektywy 2020. Jak wypadły łódzkie szkoły?