Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektywy. "Radość jest, ale najbardziej liczą się ludzie". Wywiad z Pawłem Kowalczykiem z Publicznego LO Politechniki Łódzkiej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Paweł Kowalczyk, wicedyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz nauczyciel języka polskiego w tej szkole
Paweł Kowalczyk, wicedyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz nauczyciel języka polskiego w tej szkole Krzysztof Szymczak
Rozmowa z Pawłem Kowalczykiem, wicedyrektorem Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz nauczycielem języka polskiego w tej szkole.

Maciej Kałach: W środę Fundacja Edukacyjna Perspektywy udostępniła wyniki edycji 2021 swoich dwóch prestiżowych rankingów: liceów i techników. Ze szkół średnich w Łodzi najwyższą pozycję w Polsce w swojej kategorii – 15. miejsce wśród ogólniaków – ma Publiczne LO Politechniki Łódzkiej. Przejmujcie się takimi rankingami?

Paweł Kowalczyk: Radość jest – bo to najwyższe miejsce w historii naszego liceum – ale umiarkowana, ponieważ w szkole najbardziej liczą się ludzie, nie rankingi. Staramy się sprzyjać uczniowskim ambicjom, a jeśli przy okazji poprawiamy pozycję liceum w takim zestawieniu, to świetnie. Ten ranking opiera się na wynikach maturalnych, ale również na sukcesach w olimpiadach przedmiotowych. Nasza młodzież odnosi je w takich dziedzinach, najważniejszych dla nas, jak chemia, fizyka, biologia czy – ostatnio – także matematyka, ale również ekonomia, statystyka, prawo, czy nawet poezja.

A jak się pracuje nauczycielowi języka polskiego w szkole uchodzącej za ścisłą?

Nasi uczniowie są ukierunkowani na przedmioty ścisłe, natomiast mają świadomość, że, aby zdobyć świadectwo dojrzałości, trzeba także zdać egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści czasem tak zadziornie mówią do mnie „panie profesorze, skoro na zaliczenie wystarczy 30 procent punktów, nie musimy się tak starać”. Ale po maturze większość jest zadowolona, że i z polskiego mają całkiem wysokie wyniki, a jeśli ktoś uzyskał trochę niższy, wcale już takiej zadziorności nie okazuje.

Skoro o maturzystach. Co z ich samopoczucie w przedłużającym się nauczaniu zdalnym? I co ze studniówką?

Maturzyści – i inni uczniowie – są bardzo stęsknieni za kontaktami międzyludzkimi, mówią, że „rozmowa z komputerem” nie jest tym samym. Co do studniówki 2021, nie będzie jej. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły i jak w przypadku wielu innych szkół. W naszym liceum myślimy nad planem balu maturalnego – czy np. sto dni po maturze, czy w innym terminie, jeszcze nie wiemy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki