Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking uczelni: UMed i Politechnika Łódzka w czołówce

Katarzyna Chmielewska
Grzegorz Gałasiński
Wyniki rankingu uczelni wyższych co roku organizowanego przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą" są pomyślne dla dwóch łódzkich uczelni. Wysoką 8. pozycję utrzymała Politechnika Łódzka, aż o 10 pozycji awansował Uniwersytet Medyczny - z miejsca 23 na 13. Najgorzej wypadł Uniwersytet Łódzki. Od 2008 roku plasował się zwykle na 14. lub 15. miejscu, w tym roku spadł na 24. pozycję.

Ranking uczelni akademickich "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" obejmuje wszystkie (z wyjątkiem uczelni artystycznych) szkoły wyższe w kraju, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

Pierwsza czwórka w corocznych rankingach od lat pozostaje niezmienna. Szkoły jedynie zamieniają się kolejnością. W tym roku najlepszy był Uniwersytet Jagielloński, wyprzedzając ubiegłorocznego zwycięzcę - Uniwersytet Warszawski. Dalej plasują się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Pierwsza uczelnia z naszego regionu to Politechnika Łódzka - utrzymała 8. pozycję. Nasza uczelnia techniczna w ubiegłych latach poprawiała wynik. Jeszcze w 2008 roku zajmowała miejsce 13., w kolejnych latach 11. i 9. Brak awansu politechniki nadrabia z nawiązką Uniwersytet Medyczny, który zanotował awans z miejsca 23 .na 13. Tym samym jest w rankingu najlepszą uczelnią medyczną w Polsce. To może osłodzić nam tegoroczną porażkę Uniwersytetu Łódzkiego, który z 14. pozycji spadł na 24.

Jak podkreślają organizatorzy rankingu, który przeprowadzony został pod kierownictwem prof. Michała Kleibera, prezesa Polskiej Akademii Nauk, w badania wpisany jest model uczelni idealnej. To szkoła wyższa, która prowadzi badania na światowym poziomie, jest prężna, blisko powiązana z rynkiem pracy oraz gospodarką i stwarza studentom jak najlepsze warunki do studiowania. Do tego jeszcze jest innowacyjna i międzynarodowa.

Dlatego najważniejszym kryterium rankingu jest siła naukowa, czyli potencjał oraz efektywność. Liczą się zatem jakość kadry, stopnie naukowe, kształcenie na wysokim poziomie, publikacje i studia doktoranckie. To wszystko w sumie daje 45 proc. dorobku w całej punktacji. Kolejne ważne składowe oceny to prestiż (25 proc. oceny). Organizatorzy sprawdzali, czy pracodawcy chcą zatrudniać absolwentów danych uczelni, jak ocenia się nawzajem kadra akademicka, ilu olimpijczyków decyduje się na daną szkołę, ile pieniędzy z Unii Europejskiej uzyskano na rozwój.

Pozostałe składowe oceny to warunki studiowania (10 proc.) i umiędzynarodowienie (15 proc.). Zbadano zasoby biblioteczne, liczbę kół naukowych, programy studiów prowadzone w językach obcych, liczbę zagranicznych studentów oraz kadry.

Wśród 88 uczelni w rankingu znalazły się również Społeczna Akademia Nauk (dawna SWSPiZ w Łodzi) - miejsce 63. , Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna - 84. miejsce i Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi - miejsce przedostatnie.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki