Raport dla Przemysława Czarnka, współautorstwa byłego kuratora z Łodzi, ma być gotowy 1 marca. Czy eksperci szukają w podręcznikach LGBT?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na 1 marca ma być gotowy raport o podręcznikach, który zamówił Przemysław Czarnek, minister edukacji. W naszym regionie sprawa tego raportu wzbudza dodatkowe emocje, bo w jego przygotowaniu bierze udział Grzegorz Wierzchowski, były kurator oświaty w Łodzi. Lewica powtórzyła swój apel – w Sejmie – o odsunięcie Grzegorza Wierzchowskiego od przeglądu podręczników przypominając, iż w audycji Telewizji Trwam / Radia Maryja były kurator mówił o „wirusie LGBT”. Czy zespół ministra szuka w podręcznikach właśnie LGBT? Jeden z tych ekspertów zabrał głos. >>> Więcej informacji przy kolejnej ilustracji. Ta jest screenem z rządowego "Epodręcznika" do historii >>>
Na 1 marca ma być gotowy raport o podręcznikach, który zamówił Przemysław Czarnek, minister edukacji. W naszym regionie sprawa tego raportu wzbudza dodatkowe emocje, bo w jego przygotowaniu bierze udział Grzegorz Wierzchowski, były kurator oświaty w Łodzi. Lewica powtórzyła swój apel – w Sejmie – o odsunięcie Grzegorza Wierzchowskiego od przeglądu podręczników przypominając, iż w audycji Telewizji Trwam / Radia Maryja były kurator mówił o „wirusie LGBT”. Czy zespół ministra szuka w podręcznikach właśnie LGBT? Jeden z tych ekspertów zabrał głos. >>> Więcej informacji przy kolejnej ilustracji. Ta jest screenem z rządowego "Epodręcznika" do historii >>>epodreczniki.pl
Udostępnij:
Na 1 marca ma być gotowy raport o podręcznikach, który zamówił Przemysław Czarnek, szef Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). W naszym regionie sprawa tego raportu wzbudza dodatkowe emocje, bo w jego przygotowaniu bierze udział Grzegorz Wierzchowski, były kurator oświaty w Łodzi. Lewica powtórzyła swój apel – w Sejmie – o odsunięcie Grzegorza Wierzchowskiego od przeglądu podręczników przypominając, iż w audycji Telewizji Trwam / Radia Maryja były kurator mówił o „wirusie LGBT”. Czy zespół ministra szuka w podręcznikach właśnie LGBT? Jeden z tych ekspertów zabrał głos.

Przypomnijmy: w zeszłym tygodniu MEiN poinformowało o pierwszym spotkaniu – z udziałem Przemysława Czarnka – zespołu ekspertów, którego celem, według resortu, jest sporządzenie raportu na temat funkcjonowania systemu dopuszczania podręczników do użytku szkolnego. Zespół zajmuje się trzema przedmiotami: historią, wiedzą o społeczeństwie oraz językiem polskim. Jednym z sześciu ekspertów odpowiedzialnych za historię jest Grzegorz Wierzchowski.

Przeczytaj nasz pierwszy artykuł o nowym zajęciu byłego kuratora

Lewica powtarza w Sejmie: „Domagamy się odwołania Grzegorza Wierzchowskiego”

Ta nominacja bardzo nie podoba się Lewicy. W końcówce zeszłego tygodnia Tomasz Trela, łódzki poseł jej sejmowego klubu, nazwał Grzegorza Wierzchowskiego „prawicowym homofobem” we wtorek (23 lutego) powtarzał to sformułowanie w towarzystwie klubowej koleżanki – Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

„Dziś Dzień Walki z Depresją. Objawy tej choroby ma nawet 50 proc. nastolatków LGBT+” – wyliczała we wtorek posłanka. – „Do Ministerstwo Edukacji i Nauki trafił właśnie kolejny homofob! Domagamy się odwołania Grzegorza Wierzchowskiego z resortu i przedstawienia przez ministra planu przeciwdziałania dyskryminacji w szkołach!”

Zarzuty Lewicy związane są z udziałem Grzegorza Wierzchowskiego w audycji Telewizji Trwam / Radia Maryja z sierpnia 2020 r., w której mówił on (jeszcze jako urzędujący kurator) o „wirusie LGBT”.

Czym dokładnie ma się zajmować zespół z Grzegorzem Wierzchowskim?

Tymczasem Robert Derewenda, zwierzchnik Grzegorza Wierzchowskiego w ministerialnym zespole, podał trochę więcej informacji – niż wynika to z resortowych komunikatów – na temat trwającego przeglądu.

„Staramy się w naszej polityce zwracać uwagę, że to jednak państwo niemieckie odpowiada za kradzieże dokonywane np. na ziemiach polskich, a w polskich podręcznikach uczeń czyta o tym, że były to kradzieże nazistowskie” – mówił Robert Derewenda w wywiadzie na antenie Radia Lublin (w poniedziałek, 22 lutego), podając przykład zmiany, którą zespół zarekomenduje Przemysławowi Czarnkowi w odniesieniu do treści na temat II wojny światowej – „Raport ma być gotowy na 1 marca. Tak jest to podpisane w umowach”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie