Raport NIK: Łódź i Zgierz nadal mają problemy po...

  Raport NIK: Łódź i Zgierz nadal mają problemy po transformacji

  Zdjęcie autora materiału

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Raport NIK: Łódź i Zgierz nadal mają problemy po transformacji
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Polska Press

  Łódź i Zgierz nadal nie przezwyciężyły skutków upadku przemysłu w latach 90-tych. Według NIK nadal potrzebna jest dobra polityka społeczna i gospodarcza.
  Najwyższa Izba Kontroli zbadała 10 miast w Polsce, które szczególnie ciężko przeszły transformację gospodarczą. Oprócz Łodzi i Zgierza także: Białystok, Białą Podlaską, Chełm, Łomżę, Siemianowice Śląskie, Tarnobrzeg, Wałbrzych i Żory. Badano lata 2013-2016.

  Miasta ta zmierzyły się z upadkiem przemysłu, bezrobociem, odpływem ludności i innymi problemami społecznym. Okazało się, że wiele z nich nadal nie zostało pokonanych.

  Miasta najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami przemian lat 90-tych wciąż nie mogą być pewne swojej przyszłości - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. Według NIK mimo poprawy sytuacji nadal potrzebne są działania.

  Zdaniem NIK kontrolowane miasta dobrze rozpoznały swoje problemy, ale wdrażane strategie w całości ich nie rozwiązały. Nie było za to przypadków niegospodarności.

  Powiat zgierski okazał się prymusem pod względem likwidacji bezrobocia. W całym kraju w latach 2013-2017 spadło ono o 6,8 pkt. proc. a w powiecie zgierskim aż o 10,5 pkt. W tym czasie spadek w Łodzi wyniósł 5,9 pkt. proc. Łódź miała za to w 2016 r. niższe niż średnio w kraju bezrobocie (7,9 proc. w stosunku do 8,2 proc. w skali kraju).

  W Łodzi spadła liczba osób objętych pomocą społeczną, ale wolniej niż w kraju (1,4 proc. przy 1,8 proc. w kraju.)  Łódź została pochwalona za zapewnienie miejsc w przedszkolach wszystkim chętnym dzieciom. W Zgierzu w 2016 r. miejsc brakowało aż 172. Łódź miała też dwa razy większy niż średnio w Polsce odsetek dzieci w żłobkach.

  Problemem wszystkich miast był niedobór mieszkań komunalnych. Tylko w Zgierzu i Siemianowicach Śląskich ich liczba wzrosła. W Łodzi zmniejszyła się aż o 17,4 proc. W 2016 r. w Łodzi brakowało też ponad 5 tys. mieszkań socjalnych.

  Łódź wśród kontrolowanych miast jest zagrożona największym spadkiem ludności. Ma ona mieć zaledwie 485 tys. osób w roku 2050. Liczba ludności powiatu zgierskiego ma być stabilna. Łódź ( w przeciwieństwie do Zgierza) miała też ujemne saldo migracji.
  W Łodzi jako szansę NIK przywołał przyciąganie firm z branży zaplecza biznesowego, logistyki i IT.

  Wyniki raportu NIK nie dziwią prof. Stefana Krajewskiego, ekonomisty z Łodzi. - Kiedyś mieliśmy nadzieję, na bycie milionowym miastem. Tymczasem będziemy mieć bliżej pół miliona mieszkańców - mówi.

  Jak podkreśla w Łodzi są niższe: zarobki, PKB na mieszkańca, ceny mieszkań, odsetek studentów.

  Jego zdaniem nie powinniśmy się porównywać do Wałbrzycha czy Tarnobrzegu, ale do innych dużych miast Polski. A dystans między nimi a Łodzią się zwiększa. Tymczasem gonią nas mniejsze miasta.

  Jak burza idą miasta z drugiej ligi: Rzeszów, Lublin, Białystok, Toruń. Średnie zarobki w Rzeszowie są już wyższe niż w Łodzi - mówi prof. Krajewski.

  Jego zdaniem środki unijne w Łodzi można było wydać lepiej, na przykład dbając o rozwój przedsiębiorstw oferujących wysokie zarobki, ciekawą pracę i możliwości rozwoju. - To zachęciłoby młodych ludzi do związania się z miastem - mówi Krajewski. ą

  Komentarze (37)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zwykła niemiecka propaganda prasowa

  Łodzian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  nazywająca grabież i wygaszanie przemysłowego i gospodarczego majątku narodowego Polski przez kolejne polskojęzyczne prożydowskie rządy żydokomunistów - transformacją gospodarczą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przewidywalni

  Mieszkancy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Co mamy zrobić skoro po wyborach większość opowiedziała się ze odpowiada im CWANIACTWO OSZUSTWA I KOMBINATORSTWO Anaszym dziecię i wnuka zostaną MILIARDOWE DŁUGI PS Hanka powie że to nie ona!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tia

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  powiedzmy prawde ludziom skutkow tamtej transformacji juz nie odrodzimy oby Lodz zatrzymala sie na poziomie 350 tys mieszkancow

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  outsourcing to marnowanie potencjału ludzkiego

  bpo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  i ogromna strata dla naszej gospodarki, bo zagraniczne korzystają na taniej sile roboczej i do tego wykształconej. Ale jest to zapewne łatwy i dobry pomysł na likwidację bezrobocia...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krzysztofie K. co cóżeś wraz z kumpelą Hanią zrobił przez te lata

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  żeby ten stan zmienić? NIK powinien dawać zalecenia i czas na ich wdrożenie. Jeżeli zalecenia nie zostaną wdrożone włodarz (nie ważne czy miasta czy urzędu) wraz z dyrektorami na zbity pysk z...rozwiń całość

  żeby ten stan zmienić? NIK powinien dawać zalecenia i czas na ich wdrożenie. Jeżeli zalecenia nie zostaną wdrożone włodarz (nie ważne czy miasta czy urzędu) wraz z dyrektorami na zbity pysk z wilczym biletem w samorządówce. Inaczej NIK jest niepotrzebny jak Trybunał Konstytucyjny.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  paradoks

  kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  zatapianie Łodzi dalej trwa... w zeszłym roku miasto najbardziej zakorkowane NA ŚWIECIE a władza dalej, uparcie utrudnia ruch w mieście i to nie tylko samochodowy, publiczną kom też ostatnie...rozwiń całość

  zatapianie Łodzi dalej trwa... w zeszłym roku miasto najbardziej zakorkowane NA ŚWIECIE a władza dalej, uparcie utrudnia ruch w mieście i to nie tylko samochodowy, publiczną kom też ostatnie rewolucje pogrążyły, a inwestowanie w struktury rowerowe ok, popieram tylko nie rozumiem w mieście, które starzeje się NAJSZYBCIEJ w kraju... taki paradoks...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miasto kobiet

  halina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  a kto by tam się przejmował tskim "babskim" miastem jak Łódź... przecież tu tylko wlokiennictwo było a widział ktoś strajkujace wlokniarki, palące opony i rzucające brukiem?? no właśnie dlatego...rozwiń całość

  a kto by tam się przejmował tskim "babskim" miastem jak Łódź... przecież tu tylko wlokiennictwo było a widział ktoś strajkujace wlokniarki, palące opony i rzucające brukiem?? no właśnie dlatego to miasto ZAWSZE było olewane... teraz jest podobnie, bezrobocia brak ale tylko wśród mężczyzn, kobiety dalej za najniższa pensje pracują o to coraz częściej tam gdzie dotychczas pracowali mężczyźni, oni zwyczajnie za takie pieniądze do pracy nie pójdą więc zakłady chętnie po panie sięgają.. szkoda, że nie podnoszą wynagrodzeń... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  murem za

  bc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  pieniądze się kończą , ciekawe czy HZ dotrwa do końca kadencji czy mieszkańcy ją odwołają sami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  złote rady

  hey (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  nooo tak, promujmy firmy w których są najwyższe zarobki czyli marketing konsulting, itp... a najbiedniejsi niech dalej bd biedni wszak liczy się średnia!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czerwona Łódź na platformie tonie

  czas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Łódź zawsze była jest i mam nadzieję że nie będzie miastem robotniczym

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo