Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji. Kurator pouczył dyrektorów szkół

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na kilka dni przed początkiem nowego roku szkolnego łódzki kurator oświaty naradzał się z dyrektorami szkół. Było o reformie, ale nie tylko.

Kilkuset szefów placówek edukacyjnych z Łodzi i ościennych powiatów zjechało wczoraj do sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej, aby wysłuchać wskazówek kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego przed nowym rokiem szkolnym.

Kurator to reprezentant rządu, dlatego nie dziwi, że przekonywał o dobrym przygotowaniu wdrażanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy oświaty.

Jak zachowywali się dyrektorzy, w tym wygaszanych gimnazjów? Pomruk niezadowolenia dało się słyszeć na sali raz. Gdy łódzki kurator zapewnił szefów szkół, że minister Anna Zalewska „nie zostawiła dyrektorów samych” z reformą. Kurator zalecił im przeczytanie specjalnego poradnika dla dyrektorów właśnie opublikowanego przez MEN.

Grzegorz Wierzchowski był surowy dla dyrektorów w jednej sprawie. - Traktujmy ludzi poważnie - mówił. Chodziło mu o funkcjonowanie bazy ogłoszeń dla nauczycieli szukających pracy.

**Zobacz też:

Reforma edukacji w Łodzi. Miasto grozi MEN prawnikami

**

Bazę, za pośrednictwem swojej strony internetowej, prowadzi kuratorium, któremu szkoły są zobowiązane dostarczać informacje o wolnych etatach lub godzinach do ich uzupełnienia. Z wypowiedzi kuratora wynikało, że po nadaniu ogłoszenia część szkół zbywa szukających pracy, choć data ważności anonsu jeszcze nie upłynęła.

Ten sam wątek pojawił się dwa tygodnie temu podczas spotkania zorganizowanego przez łódzki magistrat dla nauczycieli szukających pracy. Nauczyciele narzekali wtedy, że wolne godziny są „trzymane” przez dyrektorów dla ich dotychczasowych pracowników.

Wczoraj po kuratorze przemawiali jego podwładni. W nowym roku szkolnym będą kontrolować, jak wprowadzana jest reforma, ale do ich szczególnych zadań będzie też należeć m.in. monitorowanie bezpieczeństwa uczniów podczas zajęć na strzelnicach. Będzie co monitorować, skoro w 2018 r. ma ruszyć rządowy program budowy strzelnic we wszystkich powiatach.

Z kuratoryjnych obserwacji przed wakacjami wynika m.in., że szkolne biblioteki powinny być czynne dłużej.

Pierwszy dzwonek notabli
Rok szkolny 2017/2018 zaczyna się 4 września. Przedstawiciele administracji rządowej i władz samorządowych nie wybierają się tego dnia do wygaszanych gimnazjów.

W Łodzi rok szkolny zwyczajowo wita z uczniami Hanna Zdanowska, prezydent miasta. Tym razem ma się spotkać z siódmoklasistami (a więc uczniami, którzy w wyniku reformy nie trafili do gimnazjów) w Szkole Podstawowej nr 36.

Wojewódzkie uroczystości (a więc zwykle z udziałem wojewody i kuratora) zaplanowano w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. W liceum kształci się tam młodzież uzdolniona sportowo, a w klasach zawodowych m.in. fryzjerzy i informatycy. Szkole dobudowano nowe skrzydło. Zostanie poświęcone.

Na szkolnictwo zawodowe pragnie zwrócić uwagę 4 września także Anna Zalewska. Minister edukacji wybiera się do jednej ze szkół tego typu w Dob-rzechowie na Podkarpaciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki