Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji. Łódź nie będzie miała nowej siatki szkół [ZDJĘCIA,FILM]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Radni miejscy, głosami koalicji PO-SLD, zadecydowali, że Łódź nie będzie miała nowej siatki szkół, a uwagi kuratora oświaty skierowali do sądu.

Od września 2017 r. we wszystkich podstawówkach powstaną klasy siódme, zaś gimnazja zaczną się wygaszać - bez przekształcania ich w nowe podstawówki lub łączenia z innymi typami szkół. 4 nowe podstawówki oraz 1 dodatkowy ogólniak - w miejsce wygaszanych gimnazjów - powstaną dopiero we wrześniu 2018 r. Tak będzie wyglądała reforma edukacji w Łodzi. Zadecydowali o tym na specjalnej sesji radni rady miejskiej.

Taki scenariusz to efekt sporu między Tomaszem Trelą (SLD), wiceprezydentem Łodzi odpowiedzialnym za edukację, a Grzegorzem Wierzchowskim, łódzkim kuratorem oświaty.

W lutym radni przegłosowali wstępną uchwałę o nowej sieci szkół. W miejsce 4 szkół tego typu od września 2017 r. miały powstać nowe podstawówki. Kurator nakazał wprowadzenie do wstępnej uchwały poprawek. Domaga się m.in. kolejnych 4 nowych podstawówek: dla dobra uczniów. Uznał też, że - w ramach ustawy o rządowej reformie - nie ma podstaw do tworzenia nowego ogólniaka.

**Czytaj:

Reforma edukacji w Łodzi. Tomasz Trela ostrzega kuratora, żeby nie „gmerał” w sieci szkół

**

Trela od początku sporu twierdzi, że podstawówki, których wymaga kurator, będą stały puste. Wymyślił, zrealizowany w środę, fortel: radni nie potwierdzili wstępnej uchwały z lutego, a na sesji jedynie zatwierdzili decyzję o zaskarżeniu uwag kuratora przez magistrat do sądu administracyjnego, gdyż, zdaniem Treli, kurator - przy zgłaszaniu własnych uwag - przekroczył uprawnienia.

**Przeczytaj też:

Ostateczny projekt reformy oświaty w Łodzi. Będą nowe podstawówki i liceum

**

Jeśli samorząd nie podejmie ostatecznej uchwały o nowej sieci do 31 marca, po wakacjach automatycznie wszystkie gimnazja zaczynają się wygaszać, zaś we wszystkich podstawówkach powstają klasy siódme, a po roku ósme. Ale ponadto samorząd, jak mówił Trela - korzystając ze swoich wyłącznych kompetencji i „omijając” przepisy związane z reformą oświaty - i tak powoła 4 nowe podstawówki: oddzielnymi uchwałami. Ta droga prawna nie jest jednak szybka, dlatego ruszą dopiero od września 2018 r.

Dyskusje na sesji skupiały się m.in. wokół dwuzmianowości. Radni PiS uważają, że realizacja uwag kuratora pozwoliłaby uniknąć niebezpieczeństwa jej zaistnienia. Powoływali się m.in. na przykład Krakowa, w którym za szkołę dwuzmianową uznaje się każdą, która ma więcej klas niż sal lekcyjnych. Zdaniem oświatowej „Solidarności”, która także domaga się większej liczby nowych podstawówek, według krakowskiej definicji, w Łodzi jest 27 podstawówek dwuzmianowych. Urzędnicy podlegli Treli kontrowali, że podstawówek, w których ostatnie lekcje kończą się ok. godz. 16-16.25 jest 18 (na 86), a ta sytuacja się poprawi po wakacjach.

Większość radnych, wsparta opinią prawnika Rady Miejskiej, nie zgodziła się na włączenie do porządku obrad projektu uchwały klubu PiS, który realizował zalecenia kuratora. Radni PiS w swoim projekcie określili obwody szkół podstawowych, wymaganych przez kuratora.

**Czytaj:

Reforma edukacji w Łodzi. Magistrat chce przechytrzyć kuratora oświaty

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Reforma edukacji. Łódź nie będzie miała nowej siatki szkół [ZDJĘCIA,FILM] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki