Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Łodzi. Kurator chce dwa razy więcej szkół niż Trela. Ale może nie być żadnej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Magistrat chce 4 podstawówek w miejsce wygaszanych gimnazjów. Zdaniem kuratora powinny dojść kolejne 4. W wyniku ich sporu może nie być żadnej.

Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi (SLD) odpowiedzialny za edukację, w piątek podejmie ostateczną decyzję, czy akceptuje poprawki kuratora oświaty do uchwały miejskich radnych o kształcie sieci łódzkich szkół po wakacjach – w związku z rządową reformą oświaty. Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświata, uważa, że w mieście więcej gimnazjów powinno zamienić się w nowe podstawówki. Według Treli, liczba nowych podstawówek (cztery) w nowej sieci jest optymalna. Spór może się zakończyć automatycznym wygaszeniem każdego z łódzkich gimnazjów – bez żadnych zamian w nową podstawówkę.
W lutym radni z Łodzi zadecydowali, że cztery z 41 gimnazjów zamienią się w nowe podstawówki (zaś na bazie dwóch kolejnych powstanie nowe liceum – czytaj w ramce). Pozostałe łódzkie gimnazja nie mają tyle szczęścia. Połączą się z placówkami innych typów (z obecnymi podstawówkami, ogólniakami lub szkołami zawodowymi) – i w ich ramach będą wygaszać się do czerwca 2019 r. oddziały gimnazjalne.

**CZYTAJ TEŻ:

Reforma edukacji w Łodzi. Tomasz Trela ostrzega kuratora, żeby nie „gmerał” w sieci szkół

**

Gimnazja zamienione przez radnych w nowe podstawówki mają nr 3, 13 i 33. Czwarta nowa SP powstanie przy XXXII LO – w miejsce Gimnazjum nr 34.

W zeszłym tygodniu kurator ogłosił, że, jego zdaniem, przemian w nowe podstawówki jest zbyt mało: w szkoły tego typu powinny zostać zamienione także gimnazja nr: 10, 37, 38 i 39.

Pozytywna opinia kuratora jest potrzebna każdemu samorządowi, aby nowa sieć szkół mogła wejść w życie po wakacjach. Bez niej wszystkie gimnazja podlegają automatycznemu wygaszeniu w swoich budynkach – bez żadnych przekształceń i połączeń.
Tomasz Trela stwierdził w środę, że prawnicy magistratu wciąż analizują, czy kurator nie posunął się w swojej opinii za daleko. Wcześniej Trela uznał uwagi kuratora za „merytoryczne”, a nie „formalne” – a według interpretacji wiceprezydenta, kurator może zgłaszać tylko uwagi „formalne”. Z wypowiedzi Treli wynika, że spór raczej skończy się przed sądem administracyjnym. A jeśli ten uzna, że magistrat nie ma racji, Łódź będzie bez nowej sieci szkół i dojdzie do automatycznego wygaszenia wszystkich gimnazjów.

**CZYTAJ TEŻ:

Reforma edukacji w Łodzi. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej

**

W czwartek głos w sporze zabrali radni PiS.

– Opór wiceprezydenta Treli to awanturnictwo – mówił Barłomiej Dyba-Bojarski.

Zdaniem PiS uwagi kuratora co do łódzkiej sieci są jak najbardziej uzasadnione. Więcej nowych podstawówek ma zapobiec pogłębieniu się dwuzmianowości. Magistrat nie uznaje, że łódzkie podstawówki są dwuzmianowe. Urzędnicy argumentują, że w 17 z 86 obecnych szkół tego typu początek lekcji dla części klas, owszem, zaplanowano później niż o godz. 8 rano, ale jest to np. 9-10, nigdy zaś np. godz. 14.

W nowym tygodniu ma się odbyć kolejna sesja radnych na temat sieci szkół.

CZYTAJ TEŻ: E-podręczniki. Co dalej po reformie edukacji PiS?

Spory o nowe ogólniaki
Drugim punktem spornym między magistratem a kuratorem jest sprawa XI Liceum Ogólnokształcącego.

Tomasz Trela oraz większość łódzkich radnych zgodziła się na jego utworzenie w nowej siatce szkół. XI LO to szkoła, w którą ma się zamienić obecne Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego, działające przy ul. Sterlinga 24. Do nowego ogólniaka zostanie także dołączone Gimnazjum nr 28 im. Józefa Piłsudskiego z ul. Kopcińskiego 54 i ten drugi adres stanie się siedzibą liceum. Wśród trzech klas pierwszych oferowanych przez XI Liceum Ogólnokształcące, jedna ma być „angielska”, druga „francuska”, zaś trzecia ogólna. Ale kurator uważa, że przepisy dotyczące reformy nie pozwalają na powołanie ogólniaka, w sposób zaproponowany przez magistrat. Według radnych PiS, nowe LO nie jest w Łodzi potrzebne.

Nie ma zgody magistratu na powstanie XIV LO na bazie Gimnazjum nr 29.

We wtorek ta szkoła wysłała swoich przedstawicieli na obrady Młodzieżowej Rady Miejskiej. Ci zaprezentowali MRM wynik ankiety, z której wynika, iż 60 proc. obecnych trzecioklasistów gimnazjów po utworzeniu nowego LO to w nim kontynuowałoby naukę po wakacjach.

ZOBACZ |Strajk rodziców w Polsce. „Najmłodsi nie mogą być narzędziem propagandowym”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki