Reforma Gowina. Trwa "pokojowa okupacja" Wydziału...

  Reforma Gowina. Trwa "pokojowa okupacja" Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Mamy stanowisko rektoratu

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Reforma Gowina. Trwa "pokojowa okupacja" Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Mamy stanowisko rektoratu
  "Pokojowa okupacja" popularnego "Eksocu" rozpoczęła się w środę wieczorem (6 czerwca). Studenci i towarzyszący im
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Maciej Kałach

  Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego wciąż jest "pokojowo okupowany" przez grupę studentów i pracowników tej uczelni, sprzeciwiającą się wprowadzeniu Konstytucji dla Nauki, czyli reformy szkolnictwa wyższego, w kształcie proponowanym przez wicepremiera Jarosława Gowina. Protest w Łodzi ma charakter solidarnościowy z akcją na Uniwersytecie Warszawskim.
  "Pokojowa okupacja" popularnego "Eksocu" rozpoczęła się w środę wieczorem (6 czerwca). Studenci i towarzyszący im pracownicy nauki dzień spędzają przed głównym wejściem do budynku (od strony ul. POW 3/5), zaś noc - w sali Rady Wydziału. Grupa ma zmieniający się skład, zazwyczaj jest to ok. 10 osób. W piątek ok. południa protestujący wysłuchali wykładu prof. Jarosława Płuciennika z Wydziału Filologicznego UŁ na temat roli uniwersytetów.

  Wśród zebranych był także m.in.
  prof. Tomasz Majewski, wychowanek UŁ, a obecnie związany z Uniwersytetem Jagiellońskim prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego (zarzuca on twórcom reformy m.in., że wykreśla ona kulturoznawstwo z listy dziedzin naukowych).

  Co budzi obawy przeciwników reformy? To m.in. kwestia powołania nowego organu, czyli rady uczelni. Rada ta ma być w większości złożona z osób spoza danej szkoły wyższej (choć wybierana przez jej senat). Do uprawnień rady będzie należało m.in. wszczynanie procedury odwołania rektora, co - zdaniem krytyków Gowina - ma „pogłębić proces gwałtownej komercjalizacji” uczelni.

  Protestujący sprzeciwiają się także pomysłowi obniżenia roli wydziałów z dziekanami na czele (nie będą już one jednostkami organizacyjnymi uczelni, ponadto ocenianie kształcenia w danej dziedzinie nie będzie się już odbywać w ramach wydziału, lecz w ramach całej szkoły wyższej).

  Co protestujący zarzucają reformie?

  Informacja o proteście pt. "EkSoc popiera protest pracowników Uniwersytetu Warszawskiego" pojawiła się w środę na oficjalnej stronie internetowej wydziału, ale w piątek protestujący sprecyzowali, że nie jest to oficjalne stanowisko władz "Eksocu" - choć akcja ma "wsparcie organizacyjne" z ich strony.  Natomiast protest ma oficjalne wsparcie kolegium dziekańskiego Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.  W piątek otrzymaliśmy stanowisko rektoratu, czyli centralnych władz UŁ, w sprawie trwającego na Eksocu protestu.

  - Na Uniwersytecie Łódzkim naturalnymi są wielość opinii i ścieranie się różnych poglądów. Zarówno studenci jak i pracownicy mają prawo do oceniania działań publicznych zwłaszcza, gdy ich skutki mogą ich bezpośrednio dotyczyć. Władze UŁ wyraziły już swoje wątpliwości co do niektórych zapisów projektu Ustawy 2.0 w październikowej uchwale Senatu. Wierzymy, że wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego mamy wspólny cel, którym jest rozwój polskiej nauki, jednocześnie jednak, jako uczelnia z długą tradycją walki o autonomię, zawsze będziemy zwracać szczególną uwagę na kwestie zmian przepisów w tym obszarze. Jesteśmy na bieżąco z procesem legislacyjnym w Parlamencie i, jeśli naszym zdaniem zajdzie taka potrzeba, będziemy zabierać w tej sprawie głos - poinformował Paweł Śpiechowicz, rzecznik UŁ.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOD 2.0

  Zee (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Czy aby ten Płuciennik to nie rzecznik łódzkiego KOD? Jeśli tak, to znów mamy "całkiem apolityczny" protest ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Reforma Gówina

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potrzebne zawody

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Niezobowiązująco zaznaczę, że najbardziej na rynku pracy brakuje obecnie stolarzy i ekip remontowych. Bezrobotnych ekonomistów i socjologów mamy za to pod dostatkiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Studenci do nauki, literaci do piór a syjoniści do Syjamu!

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Czy ci studenci protestujący to czasem nie młodzieżówka PO, Nowoczesnej i KODomitów?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powinni walczyc o wyzsze stawki

  "Wyklęty, powstań ludu ziemi!" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  na zmywaku i z miotla

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opinia

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Jestem studentem UŁ i nie zgadzam się z protestującymi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czego sie nauczyli ci studenci w ciagu kilku lat? "Pokojowa okupacja"?

  oksymoron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  "Pokojowa okupacja" tak jak w Palestynie przez Izrael, ucza sie od najlepszych!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy glaby czytaly ta konstytucje dla nauk ??? mimo iz nie lubie pisuarow - to jest to dobre

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Najpierw niech mucki to przeczytaja i sie zastanowia, a potem komentuja. Dla nich wszsytkoch co p****** robia jest zle. p****** to socjalisci. Ogolnie jesli chodzi o podatki to jest ten sam...rozwiń całość

  Najpierw niech mucki to przeczytaja i sie zastanowia, a potem komentuja. Dla nich wszsytkoch co p****** robia jest zle. p****** to socjalisci. Ogolnie jesli chodzi o podatki to jest ten sam gowniany sort co platforma czy nowoczesna. Tak samo te chVjki podnosza podatki jak po czy nowomowazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jak studenci zaczną za bardzo podskakiwać

  Suweren lepszego sortu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  to się patriotyczny aktyw kibolski naśle?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo