Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma sądownictwa w Polsce. Łódzcy sędziowie wzywają do bojkotu w wyborach do KRS

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Uczestnicy Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego zaapelowali do sędziów orzekających, aby nie kandydowali do Krajowej Rady Sądownictwa

Wiele emocji budzi reforma sądownictwa w Polsce. Teraz tematem nr 1 stały się wybory do Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z nowymi przepisami 15 nowych sędziów KRS zostanie wybranych przez parlament. Kandydatów mogą proponować zarówno grupy 25 sędziów, jak i ponad dwóch tysięcy obywateli. Na początku lutego każdy z klubów parlamentarnych będzie mógł zgłosić swoich kandydatów, którzy zostaną wybrani większością trzech piątych głosów.

Z powodu reformy ze stanowiska przewodniczącego KRS, którego skład do tej pory wybierali sędziowie, zrezygnował sędzia Dariusz Zawistowski. Uczynił tak dlatego, ponieważ - jak wyjaśnił - nowe przepisy o KRS uważa za niezgodne z konstytucją.

Przedstawiciele rządu zaznaczają, że o tym, czy przepisy są zgodne z konstytucją decydują nie sędziowie, lecz Trybunał Konstytucyjny.

Natomiast wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki komentując decyzję szefa KRS wczoraj w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że zarówno Dariusz Zawistowski, jak i inni sędziowie obrazili się na demokrację.

Do tych zmian zasad wyboru sędziów KRS nawiązali uczestnicy Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi, którzy podczas poniedziałkowej debaty zwrócili się do wszystkich sędziów orzekających zarówno w Sądzie Okręgowym w Łodzi, jak i w sądach rejonowych na terenie okręgu łódzkiego, jak np. w Zgierzu, Pabianicach czy Brzezinach, aby nie kandydowali do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie przewidzianym nową ustawą i żeby nie podpisywali listy poparcia dla lokalnych kandydatów. Uchwałę w tej sprawie poparło 66 sędziów, podczas gdy dwóch wstrzymało się od głosu.

Ponadto - czytamy w komunikacie - „Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi wyrazili wsparcie dla sędziów sądów, w których doszło do nieuzasadnionej wymiany prezesów w trakcie kadencji; zaprotestowali przeciwko sprzecznemu z Konstytucją RP usuwaniu sędziów ze stanowisk poprzez przymusowe przenoszenie ich w stan spoczynku oraz wyrazili ubolewanie wobec powtarzanych od dwóch lat w mediach publicznych oraz przez przedstawicieli partii rządzącej i rządu Rzeczypospolitej Polskiej pomówień wobec wymiaru sprawiedliwości”.

W uchwale tej, którą poparło 67 sędziów, a dwóch się wstrzymało, sędziowie zwrócili się do środowiska sędziowskiego o „jedność i solidarność w trudnych czasach próby”.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki