Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma szpitali. Co z 10 szpitalami powiatowymi w regionie łódzkim? Posłowie Koalicji Obywatelskiej zabrali głos

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Krzysztof Szymczak
Reforma szpitali jest już prawie gotowa. Obawy budzi los 10 szpitali powiatowych w regionie łódzkim

W Ministerstwie Zdrowia zakończył pracę zespół przygotowujący ustawę reformującą szpitale. Wypracowane rozwiązania nie są jeszcze upublicznione. Ministerstwo Zdrowia od kilku miesięcy nie ukrywa jednak, że chce większej kontroli i scentralizowania zarządzania szpitalami, tłumacząc to m.in. złą kondycją finansową części placówek i koniecznością koordynacji działań np. epidemii, gdy potrzebne jest szybkie reagowanie na potrzeby.

Jednak wątpliwości opozycji budzi los szpitali prowadzonych przez samorządy. Wczoraj konferencję prasową w tej sprawie zwołali łódzcy posłowie Koalicji Obywatelskiej: Katarzyna Lubnauer i Dariusz Joński.

- Nikt z Warszawy nie będzie wiedział lepiej jak leczyć ludzi w powiecie kutnowskim, łęczyckim czy łaskim niż ci, którzy tymi szpitalami tam zarządzają – mówił poseł Dariusz Joński z okręgu sieradzkiego.

Zagrożenia związane z centralizacją szpitali widzi też Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi z dyplomem magistra zdrowia publicznego. Jego zdaniem reforma wynika z konieczności oszczędzania przy zbyt małym finansowaniu służby zdrowia, a jej konsekwencją będzie przeniesienie części oddziałów z mniejszych miejscowości do Łodzi.

- To oznacza, że karetka z pacjentem będzie jechać do szpitala dłużej. To zwiększa zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów – mówi Wieczorek.

Zupełnie innego zdania jest Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego.

Jego zdaniem pomysł scentralizowania szpitali powiatowych tylko przyniesie korzyści. Bo w Piotrkowie są dwa szpitale, którym zdarzało się konkurować o personel lub świadczenia. Staroście podoba się też pomysł stworzenia agencji, która zarządzałaby szpitalami powiatowymi. - Szpitalowi powiatowemu trudniej jest negocjować z NFZ – mówi Wojtysiak.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki