Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region łódzki wśród krajowych liderów rynku magazynowego. Tu najwięcej się buduje i najwięcej wynajmuje

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Central European Logistic Hub buduje Panattoni Europe W Łodzi na Widzewie. Władze Łodzi nazywają tę inwestycję Nową Dzielnicą Przemysłową Łodzi. Firmy, które zdecydowały się tam ulokować to m.in. BSH, Whirlpool, Compin, Smyk i Media Expert.
Central European Logistic Hub buduje Panattoni Europe W Łodzi na Widzewie. Władze Łodzi nazywają tę inwestycję Nową Dzielnicą Przemysłową Łodzi. Firmy, które zdecydowały się tam ulokować to m.in. BSH, Whirlpool, Compin, Smyk i Media Expert. materiały prasowe UMŁ
W Polsce Centralnej w ubiegłym roku oddano do użytku 720 tys. mkw. powierzchni magazynowej. W budowie znajduje się 465 tys. mkw. To liczby większe niż w innych regionach kraju. Takie dane płyną z raportu rynku magazynowego firmy Axi Immo, który został przedstawiony w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Polska Centralna stała się jednym z najważniejszych rynków magazynowo-dystrybucyjnych w kraju. Z biegiem lat Polska Centralna wykształciła trzy subregiony: Łódź, Stryków i Piotrków Trybunalski. Ostatnie lata pokazują, że na popularności zyskują inne lokalizacje, takie jak Kutno, czy Rawa Mazowiecka. Zdaniem specjalistów z Axi Immo wynika to z większej dostępności pracowników poza trzema subregionami Polski Centralnej.

Firma Axi Immo działa na rynku nieruchomości magazynowych od 10 lat. W tym czasie podaż w Polsce Centralnej wzrosła z 875 tys. mkw. do ponad 2,55 mld mkw. Region zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w kraju po Warszawie (3,98 mln mkw) i tuż za Górnym Śląskiem (2,58 mln mkw). Polska Centralna powróciła do czołówki pomimo dwóch momentów krytycznych w ostatniej dekadzie. Pierwszym był wybór inwestorów lokalizacji po zachodniej stronie kraju, a drugim zmiany przepisów, które ograniczały nabywanie gruntów rolnych.

Polska Centralna wróciła do krajowej czołówki w 2017 roku, gdy gwałtownie wzrosła podaż, a za nią popyt, co spowodowało, że wynajęto w regionie rekordowe 960 tys. mkw. Miniony rok też był dobry, bo najemcy wynajęli 690 tys. mkw. Wśród największych kontraktów z ubiegłego roku są Leroy Merlin w Panattoni BTS Stryków (123 tys. mkw), BTS BSH w Panattoni Central European Logistics Hub (58 tys. mkw), Flex w Logicor Łódź II (38 tys. mkw) i AQ Wiring w Segro Logistics Park Łódź II (12,25 tys. mkw). Udział Łodzi w całkowitym wolumenie wynajętej powierzchni w regionie wyniósł 32 proc. Stryków i Piotrków Trybunalski odpowiednio 21 proc. i 22 proc. Dla porównania, w 2017 roku w Łodzi wynajętych zostało 71 proc. powierzchni.

Specjaliści rynku magazynowego zwracają uwagę na różnice pomiędzy subregionami Polski Centralnej. Stryków to głównie firmy logistyczne, które zajmują mniejsze powierzchnie pomiędzy 5-20 tys. mkw. W Piotrkowie Trybunalskim najemcy wynajmują gigantyczne magazyny, a Łódź zapewnia różnorodność. Obecnie w budowie znajduje się 137,5 tys. mkw w Łodzi, 55 tys. mkw w Strykowie, 53 tys. mkw w Piotrkowie Trybunalskim i 220 tys. mkw w pozostałych lokalizacjach. Spośród inwestycji spoza subregionów wyróżnia się hala magazynowa Leroy Merlin budowana przez Panattoni Europe o powierzchni 124 tys. mkw. Autorzy raportu zauważają, że lokalizacje poza regionami będą rozwijały się coraz dynamiczniej. Przykładem jest park magazynowo-logistyczny Hillwood Kutno, który będzie otwarty w tym roku.

- Region przyciąga głównie duże firmy logistyczne i sieci handlowe, które zgłaszają zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe, przystosowane do obsługi operacji logistycznych m.in. dla sektora e-commerce. Aktywne na rynku są również podmioty działające w branżach elektroniki i budownictwa - czytamy w raporcie firmy Axi Immo.

Pomimo ciągłego wzrostu podaży nie rośnie wskaźnik pustostanów. W Łodzi kształtuje się na poziomie 2,3 proc. W Piotrkowie Trybunalskim - 5 proc., a w Strykowie 11,3 proc. Współczynnik krajowy wyniósł 4,5 proc. Rosną natomiast stawki czynszu i to w całym kraju. To wynik wyższych kosztów budowy i cen działek. Obecnie najwięcej trzeba zapłacić w Warszawie 3,70-4,40 euro miesięcznie za 1 mkw. Czynsz efektywny w Polsce Centralnej waha się w granicach 2,30-2,70 euro. Najdrożej jest w Łodzi (2,50-2,90 euro), w Strykowie (2,20-2,50 euro), a w Piotrkowie Trybunalskim (2,10-2,50 euro). Specjaliści dostrzegają, że Łódź jest doganiana cenami przez pozostałe dwa subregiony.

Hubert Wojtera z Axi Immo prognozuje, że podaż w regionie nadal będzie rosła. W przypadku popytu mówi się o kryzysie, ale specjalista zakłada stabilizację. Jego zdaniem będzie więcej pustostanów, więc nie wzrosną ceny najmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki