Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi. Więcej onkologów będzie leczyć chorych

Redakcja
Krzysztof Szymczak
Nie tylko przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przygotowują się do wprowadzenia pakietu onkologicznego. Spore zmiany organizacyjne zaszły także w ośrodkach onkologicznych, które od stycznia będą przyjmowały więcej pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej.

- Jesteśmy przygotowani - zapewnia Jolanta Łuniewska--Bury, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

Placówka przygotowywała się od wielu miesięcy. Wyszkolono 160 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z całego województwa. Lekarze dowiedzieli się między innymi, jak pracuje regionalny ośrodek oraz jak diagnozować pacjenta onkologicznego. Łuniewska-Bury przyznaje również, że zależy im dodatkowo na współpracy z przychodniami chirurgicznymi, które wspomogłyby onkologów.

W ośrodku wprowadzono szereg zmian organizacyjnych, by pacjenci z wystawioną kartą onkologiczną mogli jak najszybciej skorzystać z pomocy. Specjalnie na potrzeby nowej ustawy zatrudniono dodatkowych czternastu lekarzy onkologów, którzy będą przyjmować chorych w godzinach popołudniowych. Zostanie stworzona druga kolejka oczekujących na wizytę po to, by chorzy skierowani z kartą onkologiczną nie czekali zbyt długo, podobnie jak pozostali pacjenci - dziennie z poradni korzysta bowiem około 400 pacjentów. Najwięcej chorych przychodzi w poniedziałki, najmniej zaś w piątki. I właśnie ostatni dzień tygodnia będzie tym, który lekarze poświęcą na wypełnianie dokumentacji.

- Specjalnie na potrzeby pacjentów utworzyliśmy dodatkowe popołudniowe dyżury lekarzy onkologów od poniedziałku do czwartku w godz. 14 - 18 - informuje Łuniewska-Bury.

Kolejną nowością jest utworzenie działu koordynacji pakietu onkologicznego, w którym zatrudniono ośmiu koordynatorów. Zadaniem tego lekarza będzie wspieranie pacjenta w trakcie terapii, nadzorowanie przebiegu jego leczenia oraz ułatwianie komunikacji z pozostałymi lekarzami. Wszyscy koordynatorzy dostali służbowe telefony komórkowe, przeznaczone wyłącznie do kontaktów z nadzorowanym pacjentem. Chory otrzyma numer telefonu swojego koordynatora.

Powołano także dwa zespoły, które będą przygotowywały plan leczenia poszczególnych pacjentów. Zespoły, czyli tzw. konsylia, będą spotykały się codziennie.

Zmiany dotyczą także organizacji pracy urządzeń w szpitalu. Wszystkie aparaty niezbędne do diagnostyki onkologicznej, jak np. tomograf, rezonans czy USG, będą pracowały w systemie ciągłym. Część aparatów do tej pory działała tylko do godz. 18.
- Prosimy naszych pacjentów o wyrozumiałość w pierwszych dniach funkcjonowania pakietu. Jesteśmy przygotowani, ale sami do końca nie wiemy, jak system sprawdzi się praktyce - przyznaje zastępca dyrektora ośrodka.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki