Rejestracja kół gospodyń wiejskich. Mężczyzna może założyć KGW? Pytania i odpowiedzi po dyżurze

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Udostępnij:
Czy mężczyzna może należeć do KGW, a nawet być jego założycielem? Na pytania dotyczące rejestracji kół gospodyń wiejskich oraz pomocy dla nich, odpowiadała Katarzyna Ślazińska, pracownik Biura Powiatowego ARiMR w Bydgoszczy (pełnomocnik ds. KGW w bydgoskim biurze), która niedawno pełniła telefoniczny dyżur w naszej redakcji.

Oto niektóre pytania i odpowiedzi:

1. Chciałbym pomóc paniom z naszej miejscowości założyć KGW. Jest jednak jeden problem. Pani, której wszyscy potrzebujemy, bo ma największe doświadczenie, jest typowym społecznikiem i miałaby być przewodniczącą, mieszka dosłownie 100 m od naszej wsi (jej ulica jest już zaliczana do miasta). Jak to się ma do tego, że - według informacji, które przeczytałem - powinna mieszkać u nas. Jak to załatwić? Bardzo proszę o pomoc, bo bez tak prężnej osoby nie wyobrażam sobie naszego KGW.

Ustawa jednoznacznie wskazuje, że członkowie koła muszą zamieszkiwać we wsi leżącej na terenie działalności koła.

2. Nasze koło to kółko rolnicze - koło gospodyń wiejskich - czy to nas wyklucza z wpisu do rejestru, czy trzeba się zrzec z przynależności do kółka rolniczego - jak to zrobić? I czy można to zrobić po złożenia wniosku o wpis, jako uzupełnienie wniosku?

Przepisy ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno- zawodowych organizacjach rolników w zakresie kół gospodyń wiejskich zostały uchylone. Nie oznacza to jednak, że koła działające dotychczas w oparciu o te przepisy, powinny się wyrejestrować. Ustawodawca przewidział bowiem możliwość dalszego funkcjonowania tych kół na dotychczasowych zasadach. Chcąc jednak otrzymać pomoc finansową z budżetu państwa, koła te muszą zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW) zgodnie z przepisami ustawy z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.

Zasady rejestracji KGW do 27 grudnia 2018 i później. Przykłady

3. Czy w 2019 roku będzie można też wpisać się do krajowego rejestru i otrzymać dotację? Jak wygląda ewidencja przychodów? I ulgi podatkowe - czego dotyczą?

Tak, koła mogą rejestrować się w KRKGW na bieżąco, ale aby skorzystać ze wsparcia przewidzianego na 2018 rok należy wpisać koło do KRKGW oraz złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do 27 grudnia 2018 r.

„O wyborze prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów koła gospodyń wiejskich, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczyna prowadzenie ewidencji, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym, za pośrednictwem biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”.

4) Jeśli zarejestrujemy nasze koło w ARiMR np. 27 grudnia, to czy tego samego dnia możemy złożyć wniosek o przyznanie pomocy?

Tak. Ewentualnie, w razie jakichś braków we wnioskach, będziemy wysyłać pismo w sprawie uzupełnienia braków formalnych.

5) Jakie warunki musi spełnić KGW, żeby otrzymać pomoc finansową z ARiMR i jaka to jest kwota?

Na podstawie przepisów ustawy z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U., poz. 2212), zwanej dalej ustawą KGW, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) prowadzi Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich.

Ustawa KGW określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania oraz organizację kół gospodyń wiejskich działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Koło gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW) może otrzymywać dotacje celowe na realizację ustawowo określonych zadań, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Do KRKGW wpisywane są koła gospodyń wiejskich oraz związki kół gospodyń wiejskich.

Postępowanie w sprawach o wpis lub zmianę wpisu koła gospodyń wiejskich do rejestru jest wolne od opłat.

Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich jest jawny i każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w rejestrze oraz otrzymać nieodpłatnie poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z rejestru.

Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich zawiera dane i informacje zawarte we wniosku o wpis koła do rejestru oraz inne dane dotyczące koła, zamieszczone według następującego porządku:

  1. data wpisu do rejestru i daty wpisów późniejszych zmian danych zawartych we wniosku o wpis koła do rejestru, w tym zmian statutu koła;
  2. nazwa koła, adres siedziby koła, numer identyfikacyjny koła w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), jeżeli numer taki został nadany, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) koła;
  3. lista założycieli koła;
  4. informacja o osobie lub osobach umocowanych do reprezentacji koła oraz o sposobie tej reprezentacji;
  5. informacja o oświadczeniach założycieli koła zawartych we wniosku o wpis koła do rejestru;
  6. lista członków koła zawierająca miejsce stałego zamieszkania oraz numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL) członka, a w przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego - z kodem kraju tej osoby oraz numerem jej paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego jej tożsamość.

Zgodnie z &2 ust. 6 rozporządzenia MiiR z 28 listopada 2018 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości.

Wysokość pomocy jest uzależniona od liczby członków ustalonej na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy według danych wynikających z Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich i wynosi:

  • 3000 zł, jeżeli koło gospodyń wiejskich liczy nie więcej niż 30 członków,
  • 4000 zł, jeżeli koło gospodyń wiejskich liczy od 31 do 75 członków,
  • 5000 zł, jeżeli koło gospodyń wiejskich liczy ponad 75 członków

6) Jedna z naszych dotychczasowych członkiń jest zameldowana w mieście, ale od wielu lat mieszka w naszej wsi. Po prostu nie wymeldowała się z miasta ze względu na sprawy rodzinne. Czy ona może należeć nadal do naszego KGW, jeśli się zarejestrujemy?

Tak. Załącznik do wniosku zawiera listę odpowiednio członków lub założycieli, w którym osoby te wskazują miejsce zamieszkania oraz składają oświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie działalności koła.

7) Czy członkiem – założycielem KGW może być także mężczyzna?

Tak członkiem - założycielem KGW może być mężczyzna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Rejestracja kół gospodyń wiejskich. Mężczyzna może założyć KGW? Pytania i odpowiedzi po dyżurze - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia
A jak się wypisać z KGW? Jestem w nadzorze niby finansowym nikt nie przedstawia mi faktur itp.nie chce w tym byc a przewodnicząca nie chce mnie wypisać twierdząc że narobię kłopotów
G
Gość
A czy meżczyzna może i czy powinien być w zarządzie KGW np. Prezesem bądź zastępca prezeski?
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie