Rekordowe 1,5 miliona zł odszkodowania z własnej kieszeni....

  Rekordowe 1,5 miliona zł odszkodowania z własnej kieszeni. Skutki braku OC

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rekordowe 1,5 miliona zł odszkodowania z własnej kieszeni. Skutki braku OC

  ©PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE.

  1,5 mln zł - tyle wynosi obecnie rekordowa wartość odszkodowania, jaką musi zapłacić z własnej kieszeni sprawca wypadku bez ważnej polisy OC. Podobny problem ma ponad 20 tys. kierowców. Jednak przeciętna suma, jakiej domaga się UFG od każdego z nich, jest znacznie niższa. śObecnie rednio - to ponad 9 tys. zł.
  Rekordowe 1,5 miliona zł odszkodowania z własnej kieszeni. Skutki braku OC

  ©PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE.

  - Aż o jedną czwartą wzrosła w ubiegłym roku liczba kierowców bez polisy OC, którzy muszą oddawać pieniądze za spowodowane przez siebie wypadki - wynika z analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - W ubiegłym roku UFG rozpoczął odzyskiwanie należności za ponad 3,1 tys. wypadków, to jest o 600 więcej niż rok wcześniej - informuje Aleksandra Biały, rzecznik prasowy UFG.

  Łącznie w 2012 r.
  UFG prowadził już 19,4 tys. spraw o zwrot odszkodowań wypłaconych ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców bez OC, również w latach poprzednich. - Niektórzy sprawcy wypadków spłacają Funduszowi należności przez wiele lat, w miesięcznych ratach - mówi Aleksandra Biały.

  - Warto pamiętać, że odpowiedzialność nieubezpieczonego sprawcy jest nieunikniona - mówi Izabela Pintscher, kierownik Wydziału Regresów UFG. - Nawet jeżeli w danym momencie nie dysponuje on majątkiem, w odpowiednim terminie ponownie kierujemy sprawę do komornika i postępujemy tak aż do skutku - podkreśla. - Fundusz podejmuje również działania mające na celu zwiększenie efektywności w ściąganiu odszkodowań od nieubezpieczonych sprawców wypadków nie tylko w kraju, ale również za granicą - zaznacza Michał Sierant, wicedyrektor Pionu Windykacji UFG.

  Rośnie nie tylko liczba, ale też wartość odszkodowań wypłacanych przez Fundusz za spowodowane przez nich wypadki. Tylko w ostatnim roku wystąpiono do kierowców bez OC o zwrot 28,4 mln zł, o prawie 5 mln zł więcej niż rok wcześniej. Bo rosną kwoty, jakie udaje się wywalczyć w sądach poszkodowanym lub rodzinom ofiar. Przeciętna suma do zwrotu przekracza 9 tys. zł. - Jednak w ostatnim roku najbardziej dynamicznie, bo o 36 proc., wzrosła liczba spraw o zwrot świadczeń w wysokości od 10 do 50 tys. zł - informuje Biały.

  Rekordzista ma do oddania ponad 1,5 mln zł. Tyle aktualnie wynoszą roszczenia poszkodowanych w wypadku drogowym, w którym kierowca tira postanowił zawrócić na autostradzie, we mgle. Na wykonujący niedozwolony manewr pojazd wjechały jadące za nim auta. W wypadku zginęło kilku młodych mężczyzn. Fundusz domaga się zwrotu wypłaconej kwoty zarówno od kierowcy tira, jak i firmy, która jest właścicielem nieubezpieczonego pojazdu. Kwota odszkodowania może jeszcze wzrosnąć, bo trwają kolejne sprawy, które wytoczyły rodziny ofiar.

  Inny nieubezpieczony sprawca wypadku ma do zwrotu ponad 700 tys. zł.

  UFG jest zobowiązany do dochodzenia od kierowców nie tylko odszkodowania wypłaconego ofiarom wypadku, ale również wszystkich kosztów związanych z obsługą tej wypłaty. Ponadto nieubezpieczony kierowca musi się liczyć z koniecznością zapłaty kary za brak OC (dla samochodów osobowych pełna stawka to 3,2 tys. zł), mandatu podczas kontroli drogowej (50 zł). A to i tak nie zwolni go z konieczności wykupienia polisy OC - przypomina UFG.

  Jak szacuje UFG, bez ważnej polisy OC porusza się po polskich drogach około 250 tys. kierowców.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  straszą

  łódż (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

  straszą kierowców,brak kasy.

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny