Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe stężenie ozonu w Łódzkiem

Katarzyna Renkiel
Ozon powstaje także podczas burz
Ozon powstaje także podczas burz Wojciech Matusik / Polskapresse
Ostatnie upały spowodowały, że w powietrzu gwałtownie wzrósł poziom ozonu - ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi. Najgorzej było w Parzniewicach (pow. piotrkowski) i Piotrkowie, niewiele lepiej w Łodzi.

W woj. łódzkim jest 10 stacji, które mierzą stężenie ozonu w powietrzu. Oprócz Piotrkowa i Parzniewic znajdują się one w Gajewie (pow. łęczycki), Pabianicach, Radomsku, Zgierzu i Łodzi (cztery stacje).

- Stężenie ozonu mierzymy od 10 lat - mówi Bartłomiej Świątczak, pracownik wydziału monitoringu środowiska z WIOŚ.

W piątek i w środę w pow. piotrkowskim poziom ozonu wyniósł ponad 180 mikrogramów na metr sześcienny (norma to 130 mikrogramów, stan alarmowy - 240).

- Tak wysokiego stężenia ozonu jeszcze nigdy nie zanotowaliśmy - mówi Bartłomiej Świątczak.

Obszar, na którym wystąpiło ryzyko przekroczenia stanu alarmowego, objął południową część obszaru woj. łódzkiego - powiaty: piotrkowski, bełchatowski, pajęczański, wieluński, sieradzki i łaski. W Łodzi było niewiele lepiej.

Obecny poziom ozonu nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jest na tyle duży, że powinniśmy zacząć monitorować na bieżąco komunikaty. Przy podwyższonym stężeniu ozonu nie powinniśmy w miarę możliwości wychodzić na dwór, dotyczy to zwłaszcza osób starszych i dzieci.

Na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi można wybrać jedną z interesujących nas stacji pomiarowych i sprawdzić aktualne stężenie ozonu.

Ozon to niebezpieczna, nietrwała odmiana tlenu, powstaje w naturalny sposób przez promienie ultrafioletowe słońca. Im goręcej, tym większe jego stężenie w powietrzu. W ciągu dnia najbardziej narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie ozonu w godz. 14-16.

Ozon częściej powstaje w centrach miast i przy ruchliwych trasach komunikacyjnych. Działa drażniąco na oczy i błony śluzowe gardła, podejrzewany jest o działanie rakotwórcze.

Ozon ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, dlatego stosowany jest także przy odkażaniu m.in. wody w basenach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki